• |
ide | kryesore

Luftimet mes Izraelit dhe grupit Hamas/ 500 të vrarë, mbi 3,000 të plagosur

Lajme, Të funditTë paktën 250 persona janë vrarë dhe 1,500 janë plagosur në Izrael kur grupi militant palestinez Hamas filloi sulmin e tij më të madh në vite.

Dhjetëra persona të armatosur nga Gaza depërtuan në komunitetet jugore izraelite pas agimit, raporton BBC.

Ata kanë marrë peng ushtarë dhe civilë izraelitë dhe disa i kanë çuar në Gaza.

Izraeli është përgjigjur me një valë sulmesh ajrore në Gaza ku mbetën të vrarë 232 palestinezë si dhe 1,600 të tjerë u plagosën, thonë mjekët.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli ishte “në luftë” dhe u zotua se Hamasi, i cili sundon Gazën, do të “paguante një çmim të paprecedentë”.

Ushtria izraelite ka mobilizuar dhjetëra mijëra rezervistë dhe tani pritet të nisë një operacion tokësor në Gaza.

Ndërkohë, luftimet po vazhdojnë me militantët që kontrollojnë zonat tek Izraeli jugor. Breshëri raketash po lëshohen gjithashtu në qytete dhe qyteza izraelite, me Tel Aviv dhe Rishon Lezion në mesin e atyre që u goditën në mbrëmje.

Skenari i makthit të Izraelit filloi herët të shtunën, ku besohet se dhjetëra persona të armatosur kaluan në territorin izraelit në një numër vendesh të ndryshme. Disa kaluan gardhin rrethues nga Gaza dhe të tjerë hynë nga deti.

Se si arritën të depërtonin në një nga kufijtë më të fortifikuar në botë është e paqartë.

Videot e shpërndara në mediat sociale treguan të shtënat ndërsa militantët mbërritën në fshatrat dhe qytetet izraelite, duke përfshirë qytetin Sderot, i cili është vetëm 1.6 kilometra larg nga Gaza.

Njerëzit në një numër komunitetesh u thirrën në stacionet e lajmeve izraelite, duke thënë se ishin të bllokuar në shtëpitë e tyre ose po fshiheshin diku tjetër.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *