• |
ide | kryesore

Lufta, kompanitë ajrore anulojnë fluturimet për në Tel Aviv

Arkiva, Lajme, Të fundit
Lufta, kompanitë ajrore anulojnë fluturimet për në Tel Aviv


Disa linja ajrore kanë pezulluar fluturimet për në dhe nga Izraeli, ndërsa luftimet intensive janë ndezur midis forcave izraelite dhe Hamasit.

American Airlines, ka anuluar të gjitha fluturimet për dhe nga Tel Aviv deri të premten, pasi sindikata që përfaqëson pilotët e linjave ajrore lëshoi ​​një paralajmërim të ashpër për rreziqet për hapësirën ajrore dhe këshilloi ekuipazhet të refuzonin çdo detyrë në vend. Rregullime të mëtejshme do të bëhen sipas nevojës, tha transportuesi në një deklaratë.

Korean Air, e vetmja linjë ajrore e Koresë së Jugut që kryen fluturime direkte midis Incheon dhe Tel Aviv, anuloi fluturimin e saj të hënën – por tha se do të kryente një fluturim kthimi nga Tel Avivi në Incheon, për të sjellë njerëzit në shtëpi.

Ka rreth 570 shtetas të Koresë së Jugut që banojnë në Izrael dhe 360 ​​turistë të tjerë në vend, sipas ministrisë së Jashtme, ndonëse asnjë shtetas korean nuk është raportuar ende si viktima.

Air India gjithashtu ka pezulluar fluturimet për dhe nga Tel Aviv deri më 14 tetor, duke përmendur sigurinë e pasagjerëve dhe ekuipazhit të saj.

Transportuesi i Hong Kongut Cathay Pacific gjithashtu anuloi fluturimin e saj të së martës për dhe nga Tel Aviv, duke thënë se do të monitoronte nga afër situatën.

Transportues të tjerë të mëdhenj, duke përfshirë United Airlines dhe Delta Air Lines kanë kryer gjithashtu ndërprerje dhe anulime fluturimesh për shkak të konfliktit.


1 Comment

  1. Uau, cfare lajmi. Shume i dobishem per te gjithe shqiptaret.
    Pra, nuk do kete fluturime per Tel Aviv nga Amelika, Koreja, HongKongu dhe Honoluluja.
    Cfare fatkeqsie.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *