• |
ide | kryesore

Spiunët e dyfishtë/ Si arriti Hamasi të mashtrojë Mosadin izraelit

Arkiva, Lajme, Të fundit
Hamasi


Personat që punojnë për dy patronë dhe të dobishëm për të mashtruar, përkufizohen në zhargonin e spiunazhit me nofkën “havjar”. Hamasi, organizata militante e palestinezëve duket e se i ka bërë këta një nga armët e tij më të mira. Madje, mediat ndërkombëtare thonë se nëpërmjet tyre Hamasi arriti të mashtrojë armikun dhe të fshehë qëllimet e tij të vërteta. Corriere della Sera shkruan në një analizë të saj se ka të ngjarë që në planin taktik, këto figura të paqarta të kenë marrë pjesë në një plan të studiuar mirë.

Burimet palestineze zbuluan për agjencinë Reuters se ishin brigadat “Ezzedine al Qassam” që arritën të mashtrojnë armikun. Edhe nëse ka rrjedhur diçka, Egjipti, i cili ka gjithmonë “sytë e tij” në Gaza, e kishte paralajmëruar Jerusalemin për “diçka të madhe” që do të vinte, por ishte befasuar nga mungesa e vëmendjes nga qeveria Netanyahu. Sipas të njëjtave burime, një hetim i madh është duke u zhvilluar për të kuptuar nëse ishte aftësia e Hamasit apo një hap i gabuar i Mossad, Shin Bet dhe Aman, inteligjencës ushtarake e Jeruzalemit.

Lëvizja e parë që bëri Hamasi ishte të transmetonte një mesazh qetësie: “Ne nuk jemi të interesuar për një konflikt të ri. Ne jemi të përkushtuar ndaj menaxhimit të Gazës. Ne jemi duke negociuar për të rritur numrin e punëtorëve palestinezë që punojnë në shtetin hebre”. Kjo parullë u tha dhe i ri-tha në nivele të shumta, si në Rripin e Gazës ashtu edhe jashtë tij.

Megjithatë, mësohet se Hamasi pati kontakte në prill me “Pasdaran”-in, gardën iraniane në Liban. Këto u interpretuan si përgatitje për veprime të vogla, sulme që Izraeli është mësuar t’i përmbajë dhe tolerojë. Wall Street Journal zbulon se plani ishte thurur që atëherë për një ofensivë masive. Qeveria e Izraelit, megjithatë, duket e kujdesshme në nivel zyrtar që të akuzojë për një përfshirje të drejtpërdrejtë të ajatollahëve. Në mes duket se është pozicioni i SHBA-së: iranianët janë bashkëpunëtorë, por nuk ka asnjë provë për pjesëmarrje të tyre në këtë operacion. Gjithsesi Izraeli konsideron se ka kohë për akuza konkrete. Tashmë vëmendjen e ka situata në terren.

Ajo që dihet është se brigadat Hamasit kryen ushtrime në terren pasi ka prova të dokumentuara nga video të publikuara në internet. Ata përdorën varka për të dalë në plazhe, militantë me aeroplanë dhe manovra zjarri. Gjithçka ishte e qartë. Është e pamundur që Shin Bet nuk e ka vënë re këtë. Ndoshta zyra e analizës do të ketë menduar për aktivitete rutinë dhe propagandistike. Çfarë thanë burimet e tyre në terren? E konfirmuan? Ka mundësi.

Menjëherë pas krijimit të tij, Hamasi formoi Al Majd, celulën fillestare të kundër-spiunazhit të tij. Lideri aktual Yahya Sinwar ishte pjesë e saj në vitet 1980. Në vitin 2007 mori një emër dhe formë tjetër. Celula nisi të ndiqte tradhtarët, studioi kundërshtarin e saj dhe u pajis me mjete teknologjike me ndihmën e iranianëve. Në këtë moment agjentët e dyfishtë u përdorën për të kaluar të dhëna të sakta, por edhe dezinformata.

Mashtrimi është të sakrifikosh diçka ose dikë për të mos ngjallur dyshime te izraelitët. Në një rast, shërbimi sekret i Hamasit përdori celularin e një informatori për të dëgjuar dialogët me 007-at izraelitë. Në një tjetër rast përdori një peng për të mësuar detaje mbi “shtëpitë e sigurta”, modus operandi dhe lidhjet e Shin Bet. Pati edhe një episod ku një spiun i Hamasit vrau kontaktin e tij të inteligjencës, një gjest për të shlyer fajin e tij.

Një lojë e pafund spiunësh. Me humbje, kthesa, infiltrime. Në shtator u zbulua si arrestua një operativ i Brigadave të Hamasit në Liban, por më parë aktiv në Turqi. Ai ishte anëtar i departamentit teknik, por spiunoi shokët e tij në Gaza dhe jashtë saj, duke i dhënë Mossad-it detaje të përdorura për të eliminuar ekspertin e eksplozivëve Hamza Shahin në Rripin e Gazës në vitin 2021. ©Corriere, LAPSI.al


6 Comments

 1. Ahahaahahaha filluan amatoret e lapsit me shkrime anti perendimore. Sic bente enveri dikur me librin ‘djaloshi zezak’ qe i qante hallin gabelve qe vuanin ne kapitalizem. Hej zot ca smban kjo toke

  Se harrova, hamasi te rru karin. Ta rru dhe ta rru mire bile

  1. Or loqe jane te tjere pas Hamasit, qe jo vetem ta rruajne po dhe ta qethin me stil, si te kesh qef ti.
   Ceshte ky mentalitet bardh e zi per Boten, zgjerohuni pak!

 2. Lapsi lereni Hamasin ju, por merruni me Lampeduzen qe do na i zhvendosi ne Shqiperi ky sharlatani yne i gjate. Gjashteqindmije te zinje dhe lloj lloj rracash afrikane e aziatikesh priten te vijne me bekimin e Sorres dhe pas takimit me Melonin ne Vlore.

  1. Bythzite po shkterrojne evropin. Me kto ritme shum shpejt evropi kthehet ne afrike dhe pastaj grat e gocat do i perdhunoje byziu. Ti gezoni qeverite liberale.

 3. CDO ZHVILLIM MONITUROHET NGA CDO ANE DHE PERFUNDON ME NJE ANALIZ DHE REFLSUKSESI ZGJILLJET JAN KRIJUAR TE FUNKSIONOJNE VETEM SIPAS KRITEREVE TE PERCAKTUARA NGA VULLNETI ZOTIT JO DESHIRAT TEKET QELLIMET TONAEKTIM thotë:

  KEQARDHJE PER VIKTIMAT E PAFAJESHME .PERDERI SA ASGJE I MALLI ZOT SE KRIJOJ KOT. PA QELLIM TE PAVLEFSHME . TE DREJTEN .DHE GJITHCKA E KRIJOJ DHE NDAU I MADHI ZOT JO NJERZIT. CDO BANOR I TOKES E DON TE DREJTEN HAKUN E TIJE SIKURSE DHE JU. DHE REFLEKTON ASHPER NESE I BEHET PADREJTESI SIKURSE DHE JUVE JU FTOJ TE GJITHEVE PARA SE TE MENDOJN.PER DICKA TE MATET MIRE SE MENDIMI ESHTE SHKALLA E PARE E MENDIMIT SI TREGUES I DREJTIMIT PA KALUAR TEK FJALA KUR TE FLASIN FJALEN TA DIN MIR SE I KA VEN TE GJITH NE LEVIZJE PER TE KUPTUAR RRETH KOSTOVE TE FJALES.MBASI I GJITH PLANETI UNIVERSI JAN SISTEM FUNKSIONI UNIK SIC ESHTE ORGANIZMI I NJE GJALLESE KU DIKUN NE TRUP TE PREKET NGA SEMUNDJA E NDJEN GJITH ORGANIZMI DHE REFLEKTON I TERI.QE ME FJALEN FILLOJN KOSTOT.NE HESHTJE PER BOTEN DHE NESE FILLON VEPRIMI ATEHER SIPAS ANGAZHIMIT SHKALLES TONIT FILLON KOSTOJA VERTET DHE REFLEKTIMET.NJEJT NGA CDO AN SIPAS NDJESHMERIS.INTERESIT .NJEJT SIKUR ZIHEN DY PERSONA DHE BEHEN DY GRUPE TE VOGLA NJERZORE NGA TE AFERMIT E TYRE.KU THELLOHEN NE SAJE TE SHKAKUT DHE DEMIT QE I KAN SJELL NJERITJETRIT DUKE PERFUNDUAR TE VDEKUR DHE NEN HETIM KU GJYKATESI NXJERR FAKTET DHE JA NUMRON KE BER KET E KET E KET I KE SJELL KET DEM E KET DEM I THEMI NJE FJALE COHET DIKUSH TE COJ LEPURIN NE GJYGJ DHE ZBULON HARUSHEN ME TE MADHEN QE KA BERE DUKE TERHEQUR URREJTJEN DHE PERBUZJEN NGA TE GJITH NESE TE URTIT HYN NE MES DHE GJYKOJN DREJT ME GJAKFTOFESI HAK DIN TA NDAJNE PERMES PAJTIMIT DHE U JEP MUNDESI PALEVE PER JET BASHKPUNIM MIRQENJE KET VEPRIM E PERKRAH EDHE I MADHI ZOT. KESHTU ESHTE EDHE ME GRUPET NDER NJERZORE MOMENT PAS MOMENTI ZHVILLIMI NE KUJTES RUAJN FAKTE DHE NE MOMENTIN QE ASKUSH SE PRET I NXJERRIN DUKE I TRONDITUR TE GJITHDUKE I LLEN PROBLEMIT KAHJE TRISHTUESE PER AUTOR DHE KATOR ZHVILLIMESH.. UROJ QE ATY TE VENDOSET PAQA MENJEHER MBASI .PO FLITET ME TONE EKZISTENCIALE .KU PADISKUTIM NE NJE ZHVILLIM NJERA PAL KA FAJ KA SHKAQE HISTORIKE .KY ESHTE NJERA AN ANA TJETER KEMI .TE ZHVILLUARA PADREJTESI TE SHUMTA NE TOK SHEKULLIN E FUNDIT QE KAN SHKAKTUAR JO PAK NERVOZIZEM KONKUREN INTERESI TANI ESHTE KONKURENC MBIJETESE. DHE KUSHT TE DAL I PARI ALEANCA INTERESI .KU TASHME PO FIKSOHEN NE ATE PIK TE GLOBIT KU PER SHKAK INTERESI NXJERRIN NE SHESHT TE VERTETAT E PA THENA .DUKE E BER ZHVILLIMIN KOMPLEKS DHE SFIDUES NDAJ PALES QE NXIRRET QE KA FAJ . DUKE NXJERR NE SHESH TE VERTETAT HISTORIKE .KJO DO TE ISHTE IMPLIKIM RRENIM DHE KOSTO QE SHPERDAHET NUK PYET KUSH ME PER FRIK TEKNOLOGJI .KUR I PAFAJSHMI BEN MENDJEN ME VDEK FAJTORI TE GJEJ VRIM KU TE FUTET.CDO DARDH KA BISHTIN PAS DHE SI RREGULL I TREGOJN BISHTIN ME PAR QE TI THUHET DARDH DHE LOGJIKISHT DARDHA NUK MERRET NGA PEMA PA I KEPUT BISHTIN .JEMI NE KOHE ZHVILLIMI QE NJERZIT JAN KEQFORMUAR PER TU BER ROBER KAFSH DHE SUNDOHEN LEHT POR ZGJUAR NGA FAKTET ARSYETIMI LOGJIK NJE KRIJIM I PASFIDUESHEM HYJNOR POR QE BART DHE URRJEJTJE PER ZHGENJIM ESHTE KOH PERSONALIZIMI NJE ZHVILLIM ME ZINXHIR DRAMATIK EKSTREM AJO QE UN SHOH NGA CDO KENDVESHTRIM SI MUNDESI PER TE SHPETUAR ATE CFAR KA MBETUR .PERDERI SA I MADHI .ZOT MOMENT PAS MOMENTI DERI TI KTHEHEMI ATIJE I KA LEN HAPUR PORTAT E MESHIRES PER ROBET E TIJE.ESHTE PENDIMI HAKU LARGIMI NGA PADREJTESIJA BEN TE MUNDUR QE ZEMRAT TE ZBUTEN SHPIRTI TE PASTROHET NDJESHMERIJA PER MIR TE RRITET DHE QARTESIJA GJALLERIJA SIGURIJA PAQA SHPRESA ZGJILLJET MESHIRA FALJA VLERAT TI KEMI PREZENT NE MEZIN NJERZOR KESHTU DOBIJA VJEN ME E MADHE SE DEMI PER TE GJITH. .AKOMA SE KUMTUM SI NJEREZ ME FAKTE ZHVILLIMI SE I MADHI ZOT NA KA KRIJUAR TE KUFIZUAR .DHE E KA KRIJUAR ANGAZHIMIN TON NESE KEQ TA KEMI KUNDER VETES DHE NESE MIR PER VETEN APO DUHET TA SHIJOJM QE TE NA DHEMIN FORT QE TE BINDEMI DHE PRANOJM QE PADREJTESIJA NDAJ TJETRIT ESHTE PADREJTESI NDAJ VETES KUNDER VULLNETIT TONE I FTOJ TE GJITH MBASI JEMI NE NJE LINJE NDJESHMERIJE DUAM TE DREJTEN DHE SPRANOJM PADREJTESI TE NA BEHET. JEMI NE NJE LINJE TE SENSIT LOGJIK DIM TA DALLOJM TE MIREN NGA E KEQA NE NJE LINJE IMUNITETI INSTIKTI REFLEKTIMI ME BURIM KRIJIMI UDHZIMI SISTEM FUNKSIONI DHE NE TE NJEJTEN SHPI TE PERBASHKET PLANETIN TOK POR QE NDRYSHOJM VETEM TEK ANGAZHIMI KETU FILLON DHE PIKA NDARJES DHE PERPLASJES SHKAK EGOJA PER INTERESA PA KUFI LE TI KUPTOJM PRANOJM DHE PERSHTATEMI ME DOMOSDOSHMERIT DHE JUSTIFIKOJM PERGJEGJSIT QE KEMI NE KET UDHTIM HYJNOR NGA ZOTI ME KTHIM ATIJE .PERDERI SA I GJITHMESHIRSHMI I KA PORTAT E MESHIRES TE HAPURA PER TE GJITH NE .ESHTE MIR QE TI LLOGARISIM VEPRAT TONA NE KENDVESHTRIM HYJNORE. TE VETPASTROHEMI PERPARA SE TE NA PASTROJN I MADHI ZOT ME NDESHKIM RUJNA ZOT NGA HILLRIMI TIJE ME NE JU FTOJ TE GJITHEVE MENJEHER .ULNI TONIN LARGOHUNI NGA PADREJTESIJA DHE KTHEHUNI EKUJLIBRAVE NORMALITETIT SE NDERI PRONA JETA JAN KRIJUAR TE SHEJTA. SUKSESET ZGJILLJET JAN KRIJUAR TE FUNKSIONOJN TE SIGURTA VETEM SIPAS KRITEREVE TE PERCAKTUAR NGA VULLNETI ZOTIT. JO DESHIRAVE TONA TEKEVE QELLIMIT TON NJERZOR EGOS SON TE PANGOPUR .PERSE BEHET KOMENTI DUKE PAR ZHVILLIMET ME PERFUNDIM KULMIN QE DISKUTOHET VDEKJA MBYLLET KAPITULLI JETES DHE MUNDESIT JETEN QE ZOTI MADHERISHEM DHA PER TE GJITH ME RRISQET E SAJ SI E DREJT E MENDIMIT LIRE PAR NGA CDO KENDVESHTRIMI ZHVILLIMET DHASH MENDIMIN TIM SI I MERITUAR DHE MUNDESHEM ME PLOT MUNDESI PER MOMENTIN QE I SHERBEN PA DALLIM TE GJITHEVE DASHURIS PER VETEN SENSIT NDJESHMERIS QE KAN TE GJITH DHE MOSPRANIM TE PADREJTESIS KAQ KETU FILLOJN ZGJILLJET ME KUPTIM PRANIM LARG VETZHGENJIMIT VETSHKATRRIMIT DHE AFER NDJESHMERIS PER MIR KEMI NEVOJ TE GJITH PER PASRIM SHPIRTI DHE VETKUPTIM ME ANGAZHIMIN TON RENDIMENTI NA VJEN PER VETEN APO KUNDER VETES KEMI NEVOJ PER OPTIMIZEM PSIKOLOGJIK QE TE CLIROHEMI BRENDA VETES NGA VESET E KEQIJA KEMI NEVOJ PER MESHIR BAMIRSI VEPRA TE MIRA KEMI NEVOJ PER DITURI TE DREJT NJEREZ TE DREJT NE FAKT TE GJITHA JAN KRIJUAR PLOTESUAR SI MUNDESI JU MUNGON ME E LEHTA VETEM ANGAZHIMI TE GJITH DIM NJE GJUHE KOMUNIKIMI PAVARSISHT RACES E DINI SE VET GJUHA QE FLASIM CDO FJAL E SAJ DHE NE TERESI ESHTE SHKALLA E PARE E FORMIMIT TONE PER KOMUNIKIM PER GJITHCKA ZHVILLIM SE NE SENSIN HYJNOR GJUHA ESHTE PASQYRA KRIJIMIT FUNKSIONI KURSE UDHEZIMI ESHTE GJERSIJA TE GJITHAVE HAKU NE TE GJITH DIM TE NDAJME TE MIREN NGA E KEQA MJAFTON SI FILLIM TE MENDONI MIR FLISNI DHE VEPRONI MIR DHE RRESHTOHENI ME TE MIRET SI THELLESI SUKSESI ESHTE LEXIMI UDHEZIMIT HYJNOR SI TRAJTIM HAKU CFAR NDOLL NESE TE GJITH NE RRESHTOHEMI PER MENDIME FJALE DHE VEPRA TE MIRA SEJCILI NGA NE DO BENTE PJES NE NJE NGA 4GRUPET NJERZORE QE MBRON BOTEN NGA MOS SHKATRRIMI 1DIETARET2UDHEHEQESIT E DREJTE 3LUTJET E BESIMTAREVE 4GUXIMTARET PER VEPRA TE MIRA SDO KISHTE MBETUR PROBLEM PA ZGJILLJE MBI SIPERFAQEN E TOKES ME HAK PER TE GJITH O NJEREZ JEMI KRIJESA E JO KRIJUES PRANDAJ DUHET TE ULIM KREATIVITETIN KRENARIN PERDERI SA SKEMI CILESI KRIJIMI PER PROBLEMET DHE ZGJILLJET TI ZGJILLIM VET .PA CENUAR ASGJE .PA I HYR NE HAK ASKUJT .NE SMUND TE NDALIM FRYMEN E FUNDIT NE TRUPAT TONE VDEKJEN NESE ZOTI URDHERON ENGJULLIN TE NA MARRIN SHPIRTIN .NE KEMI FORC VETEM TE MENDOJM FLASIM DHE VEPROJM KEQ NDAJ NJERITJETRIT DERI NE NJE MAS DHE HARROJM QE AJO ESHTE KRIJUAR TE NA KTHEHET NJEJTE ME HAK ESHTE BORXH QE DO PAGUHET DHE KJO SNA PELQEN ASNJERIT .JA QE NDRYSHE MENDOJM NDRYSHE FLASIM DHE NDRYSHE VEPROJM E PSE NISUR NGA EGOJA MENDOJM ARRITJET FLASIM BAZ FUQIS EGOS .ME DINAKRI QE TE MOS ZBULOHET QELLIMI DHE VEPROJM DUKE U HEQUR SI TE DREJT DHE NA VJEN AJO QE ESHTE KRIJUAR PER LLOJIN E ANGAZHIMIT E NDRYSHME NGA CFAR PRESIM MENDOJ SE KA VEND PER TE GJITH TE MARRIM VETEN NE PERGJEGJSI LARG CDO GJEJE MENDIMI FJALE VEPRE QE NA LARGON .NGA PAQA EKUJLIBRAT ME KESHILLIM PER MIR DHE NDALIM NGA E KEQA ME HAK MUNDESIT JAN MUNGON ANGAZHIMI DYFTYRSIJA.HESHTJA HIPOKRIZIJA NA NGARKON TE GJITHETHEVE ME PERGJEGJSI ME E VOGLA BEHEMI DEMTUES TE VETES GJITHCKA KA MOMENTIN MENYREN MASEN DHE FORMEN E TRAJTIMIT E KUR I KALON KOHA BEHET KOSTO PER TE GJITH PERGJAT GJITH HISTORIS NJERZORE KA PASUR MARRVESHJE LIGJE RESPEKT QQE NJERZIMI KA EKZISTUAR NE EKUJLIBRA EDHE TANI JAN MUNDESIT JU MUNGON VETEM ANGAZHIMI SEJCILI NGA NJERZIT KA OBLIGIM TE BEHET NDIHMES DHE PLOTESUES NE DOBI RESPEKT PER TE GJITH DUAJENI VETEN MENDONI VETEM PER VETEN MOS U ZHGENJENI ESHTE KRIJUAR QE ZGJILLJET TE DALIN NGA UNITETI ANGAZHIMIT ME HAK MOS VRISNI QENJEN NJERZORE PA NEVOJ KET RRISK TE MADH QE ZOTI E COJ PERDERI SA CDO KRIJES I SHERBEN UNITETI ZGJILLJES MIRQENJES SONSI REZULTAT I DHENJES PLOTSIMIT DOBIS PER TE CILEN ZOTI E PERCAKTOJ DHE KRIJOJ TE JET MOS VRISNI JETEN VETEN PA NEVOJ

 4. MOSADI NUK GABON HARROJENI !!!!

  DO TI SHIHNI RRESULTATET E MOSADID SHUM SHPEJT ME NJE GUR DO VRASE 3 ZOGJ
  1 , HARTA SHTETIT TE ISRAELIT DO NDRYSHOJE GAZA DO ZHDUKET DHE ISRAELI DO RRITET DUKE KONTROLLUAR PLOTESISHT GAZEN
  2, IRANI DO PERJETOJE SULME
  TE PAPARA MBASE EKZISTENCIALISTE

  3 , DO ZGJIDHET KONFLIKTI NE UKRAINE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *