• |
ide | kryesore

Dosja “Buka”, reagimi i tretë i Arben Ahmetajt

Lajme, Të fundit
Ahmetaj


Ish-zv.kryeministri Arben Ahmetaj ka bërë sot reagimin e tretë lidhur me akuzën për çështjen e privatizimit të ish fabrikës së bukës. Në reagimin e gjatë të Ahmetajt spikasin veçanërisht tre elementë. Së pari ai lë të nënkuptohet se Bashkia Tiranë e drejtuar nga Erion Veliaj ka dhënë lejë ndërtimi në vitin 2018 ndërkohë që ka pasur vendim të Gjykatës së Apelit në vitin 2017.

“Si ka mundësi që është dhënë leje ndërtimi në gusht të 2018, ndërkohë që Vendimi i Gjykatës së Apelit ka dalë në Nëntor të 2017. Vendimi i Gjykatës është ligj për të gjithë dhe i zbatueshëm në vetvete. E vetmja që s’ka marrë asnjë vendim apo veprim në kundërshtim me Vendimin e formës së prerë të Gjykatës së Apelit është Ministria e Ekonomisë drejtuar nga unë në atë periudhë”, shkruan Ahmetaj duke ngritur dyshime se Erion Veliaj ka shkelur ligjin.

Element tjetër që Ahmetaj e thekson është fakti që lajmet nga SPAK përpara se të zyrtarizohen nga vetë organi i akuzës, publikohen në mediat e financuara me paratë e aferës së inceneratorëve.

“Si ka mundësi që ekskluzivitetin e lajmeve të SPAK në lidhje me dosjet Ahmetaj e marrin mediat e financuara nga inceneratorët përpara se ato të ndjekin rrugën ligjore? Në cilin vend të botës, detajet e dosjes hetimore, e jo më pastaj dosjet e plota si në rastin tim dalin, në media?”, pyet Ahmetaj duke lënë të nëkuptohet se afër kujt janë pale janë sot mediat e financuara nga inceneratorët. Për këto të fundit janë publikuar një serë dokumentesh që dëshmojnë pagesat e rregullta nga bosët e biznesit kriminal të plehrave.

Ish numri dy i qeverisë së Ramës nuk lë pa përmendur një detaj tjetër, i cili u zbulua disa ditë më parë nga kreu i SPAK, Altin Dumani, gjatë një takimi informal me gazetarë. Dumani iu ka thënë gazetarëve “off record” se për dosjen e Arben Ahmetajt do të ketë surpriza.

“Si ka mundësi që institucioni i akuzës, SPAK, shprehet në media për supriza hetimore apo habi në lidhje vetëm me dosjet Ahmetaj? Mos vallë ky institucion është kontaminuar në damarët e vet nga strategjia e ”Deles së zezë”? Mos vallë ka tendencë apo urrejtje të pajustifikuar personale? Apo kjo është çështje karriere dhe përmbushje statistikash pa cilësi?!”, pyet Arben Ahmetaj.

Prej korrikut të këtij viti ish-zv.kryeministri është shpallur në kërkim nga SPAK për 3 akuza. Ndërkohë ditët e fundit në media është bërë publike edhe një hetim tjetër ndaj tij për cështjen e privatizimit të fabrikës së bukës në Tiranë.

Deklarata e plote 

Në vazhdën e reagimeve të mia, si një përpjekje për të kuptuar të vërtetën dhe bërë transparencë me fakte, disa pyetje dhe sqarime të tjera vijnë natyrshëm për median, publikun dhe patjetër e mbi të gjithë, për SPAK:

1. Si ka mundësi që akuzat ndaj meje rrjedhin në media e portale të ndryshme përpara se të ndiqet rruga ligjore ose të paktën të ndiqet e njëjta rrugë që SPAK ka ndjekur për dosjet e tjera deri më tani? Njoftimi i avokatëve mbi akuzat. Si edhe në rastin e dosjes së Inceneratorëve (vetëm për personin Arben Ahmetaj) dosjet dalin në media para se të ketë njoftime zyrtare. Mos vallë është vazhdë e strategjisë së “Deles së zezë” nga spin doctor/s? A mos është kjo një strategji për një gjyq popullor në media përparase i prezumuari i pafajshëm të shkojë “i fajshëm” në gjykatë? Ky ka qenë stil i Vyshinsky-t, por 90 vjet më parë e në diktaturë.

2. Si ka mundësi që ekskluzivitetin e lajmeve të SPAK në lidhje me dosjet Ahmetaj e marrin mediat e financuara nga inceneratorët përpara se ato të ndjekin rrugën ligjore? Në cilin vend të botës, detajet e dosjes hetimore, e jo më pastaj dosjet e plota si në rastin tim dalin, në media?

3. Ku konsiston shpërdorimi i detyrës në rastin e dosjes “Buka”? Cilin ligj e nen kam shkelur?

4. Cili është dëmi që i kam shkaktuar shtetit në “shpërdorimin e detyrës” nga ana ime? Sa është dëmi që i kam shkaktuar shtetit?

5. Familja e nderuar e ish-pronareve ka të drejtën për të ndjekur të drejtën që mendon se i takon, por cila është arsyeja që në Qershor të vitit 2022 ajo ka bërë një kallëzim specifikisht për Arben Ahmetaj? Mos vallë kjo përkon e promovuar me persekutimin e përndjekjen time politiko-mediatiko-juridike?

6. Cila është arsyeja që familja e nderuar e ish-pronarëve ka tërhequr padinë ndaj institucionit që ka dhënë lejen e ndërtimit, ndërkohë që Gjykata e Apelit ka dhënë vendimine formës së prerë për anulimin e privatizimit?

7. Si ka mundësi që është dhënë leje ndërtimi në gusht të 2018, ndërkohë që Vendimi i Gjykatës së Apelit ka dalë në Nëntor të 2017. Vendimi i Gjykatës është ligj për të gjithë dhe i zbatueshëm në vetvete. E vetmja që s’ka marrë asnjë vendim apo veprim në kundërshtim me Vendimin e formës së prerë të Gjykatës së Apelit është Ministria e Ekonomisë drejtuar nga unë në atë periudhë.

8. Si ka mundësi që SPAK anashkalon faktin që aksionet shtetërore janë mbrojtur dhe jo e kundërta? Si ka mundësi që SPAK injoron apo anashkalon rolin e Ministrit të Ekonomisë si person politik? Si ka mundësi që SPAK anashkalon apo injoron faktin ligjor që Ministri i Ekonomisë nuk bën vlerësim apo rivlerësim asetesh dhe aksionesh, por kjo pjesë e procedurës bëhet nga vlerësues të pavarur e të certifikuar të cilët janë në listën zyrtare të institucionit.

9. Si ka mundësi që institucioni i akuzës, SPAK, shprehet në media për supriza hetimore apo habi në lidhje vetëm me dosjet Ahmetaj? Mos vallë ky institucion është kontaminuar në damarët e vet nga strategjia e ”Deles së zezë”? Mos vallë ka tendencë apo urrejtje të pajustifikuar personale? Apo kjo është çështje karriere dhe përmbushje statistikash pa cilësi?!
Disa sqarime, sërish:

1. Ministria e Ekonomisë nuk bënte privatizime! Ministria e Ekonomisë në kohën kur drejtohej nga unë, me ligj urdhëronte vetëm nisjen e procedures së privatizimit të aksioneve shtetërore në sektorët jo-strategjikë. Ministria e Ekonomisë urdhëronte vlerësim ose rivlerësim, që më pas kryhej nga ekspertë të pavarur, të licensuar. Ministria e Ekonomisë dërgonte dosjen në Agjensinë e Privatizimit në Ministri të Financave. Të gjitha këto hapa duke zbatuar ligjet në fuqi.

2. Shitja e aksioneve shtetërore është bërë me ankand të hapur, ku mund të merrte pjesë kushdo (pa asnjë mundësi favorizuese). Shitja bëhej me ankand të hapur nga Agjensia e Privatizimit në Ministrinë e Financave, e cila në kohën e zhvillimit të ankandit nuk drejtohej nga Arben Ahmetaj.

3. Vendimi i Gjykatës së Apelit është i formës së prerë dhe nuk ka nevojë për asnjë urdhër mbështetës, e pavaresisht kësaj, ka dalë një urdhër anulimi nga ana e Ministrisë së Ekonomisë.

4. Sipërmarrësin në fjalë as nuk e kam, e as nuk e kam pasur kurrë mik. Dhe sikur ta njihja, besoj se koha kur njihje “kulakë”, ka përfunduar prej kohësh. Të njohësh dikë apo disa në vendin tonë të vogël nuk përbën më prej vitesh shkelje penale!
Gjithsesi, kujdes kur ta nxirrni këtë postim, nëse vendosni ta nxirrni, se mund t’ju zerohet mbështetja okulte, apo mund të merrni telefonata kërcënuese nga spin doctors.


9 Comments

  1. Po ne daç te rrjedhin ne daç te kullojne or plehre. E then troç e Shqip, TI JE KOKRRA E HAJDUTIT. Burgun ta konsiderosh Resort

  2. Ti te ishe i ndershem nuk ikje ne arrati. Ke vjedh e do paguash. Ca ben presione kot jo delja e zez jo delja e bardh. Po ke byth hajde bej pentiton e trego per krye-delen e zeze. Se kush ja mbath, automatikisht pranon fajin.

  3. Ore e vodhet kete popull bythqir sa u desh Kari po hajde ketu e thuajna dicka per kete mutin e krrisaqiiiit

  4. Ky i qiu grate dhe motrat me dildo ne dore. Vazhdo evgjit…
    Karma do vije edhe per ty edhe per shoket komunista evgjiter, nga bregu i vlores.
    O ne goje o ne bythen e zeze.

  5. Moos na i ka mbetur hatri Ahmetaj se na paskan dale “sekretet” e hetimit. Po ty te kane gjykuar njerezit o qyqar, prej shume vitesh..Pas Nanos ja hodhe se i shite kompanine Mertirit dhe me pislliqe e shitje fshesash dere me dere me kalamaj, kalove ca kohe.. Nashti nuk te afrohet njeri, sepse je kolere per te gjithe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *