• |
ide | kryesore

Izraeli paralajmëron 1.1 milion njerëz të largohen nga veriu i Gazës brenda 24 orëve

Lajme, Të fundit


Ushtria izraelite i ka thënë OKB-së se të gjithë që jetojnë në veri të Wadi Gazës duhet të zhvendosen në jug të Gazës për 24 orët e ardhshme, thotë një zëdhënës i OKB-së.

OKB thotë se kjo thirrje u bëhet rreth 1.1 milion njerëzve, rreth gjysma e popullsisë së gjithë Rripit të Gazës. Zona e prekur përfshin qytetin e Gazës me popullsi të dendur.

Alarmi iu dha vetëm para mesnate.

Kombet e Bashkuara e konsiderojnë të pamundur që një lëvizje e tillë të ndodhë pa pasoja shkatërruese humanitare, tha OKB në një deklaratë.

Izraeli është duke u përgatitur për një ofensivë tokësore, duke mbledhur ushtarë, artileri të rëndë dhe tanke në kufirin e Gazës. Vendi ka nisur sulme ajrore në Gaza që nga e shtuna pas sulmit të befasishëm të militantëve të Hamasit ndaj Izraelit.


15 Comments

 1. “” Duka analizuar të dhënat e videove, një hetim i CNN mundi të zbulojë praninë e të paktën 6 zonave të trajnimit brenda Gazës, vetëm 720 metra nga pjesa më e fortifikuar dhe e mbrojtur me mjetet me te sofistikuara e kufirit izraelit. Hidhen dyshime te forta per mosdijen e ketyre veprimeve nga ana e inteligjences Izraelite “”

 2. dhuna e vazhdushme nga izraelianet , vrasjet e femijve , grave e pleqve me mijra sjell reagime ekstreme te palestinesve , duhet te zbatohen konventat e DY shteteve dhe mos mbeshtetja pa kushte e amerikes per izraelianet .
  duhet pushuhet lufta PALESTINEZET JANE NE VENDIN E TYNE Izraeljane qe ne 67 vazhdojne pushtimin e masakrimin .
  ASKUSH NUK DON LUFTE PAQJA DUHET TE JETE E QENDRUSHME PER TE MIREN E 2 VENDEVE E PER TE MIREN E NJERZIMIT.

 3. Po pse o cifute m….? I keni lene pa uje per vite ata njerez per vite e vite e ne mjerim ne nje rrip toke!
  Po filloj me dyshu mos e keni organizu vete me gjet sebep!
  Po filloj me besu te gjenialiteti i Hitlerit!

 4. I pari me teori konspiracioni, (qe eshte lehtesisht e shpjegueshme me faktin qe ate sport Hamasi e bente me kohe dhe thjesht mbaheshin nen vezhgim nga Izraelianet, pra nuk do te thote se mqs. benin stervitje do sulmonin).

  Ndersa keta dy karat e tjere, injorante krejt.

  Kari i pare injoron arsyen se perse i pushtoi ne 1967-en Izraeli gadishullin e Sinait (i kthyer tashme Egjiptit) si edhe rripin e Gazes dhe West Bank-un. Pra injoron faktin qe kjo ishte nje kunderpergjigje e sulmit te kualicionit Arab te perbere nga Egjipti, Siria dhe Jordania ne ate qe quhet lufta e 6-diteve, ku qellimi i sulmuesve ishte asgjesimi total i shtetit te formuar vetem prej dy dekadash, te Izraelit.

  Kari i dyte harron qe para 5-6 ditesh forcat e Hamasit ben nje masaker aq te tmerrshme ndaj civilive Izraeliane sa fjalet nuk arrijne te shpjegojne dot ate lemeri mesjetare. Dhe Izraeli tashme eshte ne lufte kunder Hamasit, nje organizate terroriste e mbeshtetur nga Irani e cila bazen e saj e ka pikerisht ne Rripin e Gazes ku nder te tjera gezon nje mbeshtetje kapilare te popullates trushplare nga propaganda e urrejtjes kundra Izraelit dhe Izraeliteve.

  Kujtoj se Hamasi, nuk kerkon as paqen, as zgjidhjen e dy shteteve, por vetem zhdukjen e shtetit te Izraelit i cili eshte vendosur ne ato toka mbi baza teresisht ligjore te pranuara nga mbare bota, (pervecse nje shpurre te vogel vendesh arabe).

  U sqaruat kara?!

  Le qe ca te sqarosh ju?! Ju jeni debila!

  Per fat te mire nuk jeni debilat e vetem. Ka plot si ju ne mbare boten.

  Urrejtja ndaj hebrenjeve ka mbi 2000 vite qe ushqehet qofte tek te Krishteret, qofte tek Halla Ekber-istat.

  Se sigurisht hajdutet, duan te zhdukin provat e vjedhjes.

   1. Motra ,ke ngaterru website.

    Nuk eshte gay-porno ketu.

    Se une e di qe ju keni qejf shume t’i bini edhe bythes, por vetepembahu mo plak.

    Shko bjeri me dore te qetesohesh.

   1. Shiko, me duhet te pranoj qe ke nje nivel intelektual te paperballueshem. Je gje e qute! Nuk te arrij dot! Perfundimisht!

    Me shkaterrove fare me keto ofendime kaq te rafinume me plak… Nuk e di si do marr veten pas kesaj. Tregohu nje cik me i meshirshem ja qifsha robt se nje pasaporte kemi.

    Me beso, e vetmja gje qe me ngushellon ne kete situate eshte kur mendoj per prinderit e tu qe kane pjelle nje rrote kari si puna jote.

    Pra… ka edhe me keq se mu!

    Beji ngushellimet me te sinqerta prinderve nga ana ime!

    😅😅😅

     1. Po jo mo nuk eshte e thene.

      Pse te paragjykojme prinderit e shkrete.

      Cdo njeri eshte i lire te zgjedhe.

 5. Duke e dënuar aktin e Hamasit dhe veçanërisht marrjen e pengjeve apo vrasjet e civilëve izraelitë , sigurisht që nuk mund të mos ketë përgjigje e ndëshkim për to.

  Por…

  Të dëbosh nga Gaza banorët autoktonë që jetojnë si në kamp përqendrimi, madje brenda 24 orëve dhe t’i detyrosh të largohen nga shtëpitë e tyre, ky është genocid dhe spastrim etnik, njësoj si Milloshevici me shqiptarët e Kosovës.

  Tejkalimi i së drejtës nga ana e Izraelit është një akt po aq mizor, çka nuk mund të kontribuojë në stabilizimin e situatës dhe sigurisë në rajon.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *