• |
ide | kryesore

Banorët e Thethit në protestë kundër prishjes së ndërtimeve të tyre

Lajme, Të fundit


Banorët e fshatit turistik të Thethit protestojnë kundër prishjes së ndërtimeve në zonën e tyre. Ata janë njoftuar se sot do të kishte një aksion të IKMT për prishjen e ndertimeve pa leje. Banorët dolën në pritje të IKMT-s në rrugën e Qafë Thores, por ardhja e inspektoreve pas kësaj protestë është anuluar.

Banorët e Thethit shprehen se janë ndër shekuj pronarë të tokave të trashëguara brez pas brezi ku kanë ndërtuar bujtinat e tyre. Ata e cilësojnë plotësisht të padrejtë prishjen e ndërtimeve që janë bërë me mund nga ana e tyre.

 

Banorët kërkojnë që të ulen në bisedime dhe të gjendet një zgjidhje për pajisen me certifikata pronësie e ndalimin e prishjes së ndërtimeve sepse kjo do të sillte shkatërrimin e këtij fshati turistik që vizitohet nga mijëra turistë. Banorët thonë se nuk do të lejojnë prishjen e ndërtimeve që kanë ngritur me sakrificë në tokat e të parëve.


8 Comments

 1. Hmmmmm malesore te papmposhtur dikure…..
  Asnje ushtri nuk hyri dot aty per t’u poshteruar e degjeneruar!
  Edhe ushtaret e kurvit rrinin larg brenda reparteve dhe postave ushtarake ne ate zone.
  Por shtepite nu ua prishi as kurv vampiri pervers!
  Tani kjo fallxhorja e gjate u mori votat dhe u shqeu prapanicen
  Dhe do u rrenoje shtepite qe keni ndertuar me djerse.
  Skeni pare gje akoma.
  Popull vemje.

  1. Projektet e Shqipërisë:

   Mbështetje në ndërtimin e by-pass-it të Tiranës 150.9 mln euro
   Hekurudha Tiranë-Rinas-Durrës 91.5 mln euro
   Interkonjeksioni Shqipëri-Maqedoni e Veriut 70 mln euro
   Internet broadband (me bazë të gjerë) 40 mln euro
   Kalatat 1 dhe 2 Porti i Durrësit 62.4 mln euro
   Rehabilitimi HEC i Fierzës 42.7 mln euro.fakti qe keni pronat ne male nuk do te thote qe te ndertosh pa leje o shpellkare,koha e salihut ka mbaruar,u mesuat keq o cecene te salihut qe dhe sot votoni kete kriminel qe ju mesoje te ndertoni vend e pa vend,ligji vepron dhe per ju neper male,votoni prap salihun e like floririn

  2. I ka dale Doshi-non grata pronar dhe Thethit se ja Ramen ne xhep.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *