• |
ide | kryesore

Përdorimi i bombave me fosfor të bardhë nga Izraeli në sulmet në Gaza ngre shqetësime serioze

Lajme, Të fundit


Përdorimi i bombave me fosfor të bardhë nga Izraeli në sulmet e tij në Gaza ka ngritur shqetësime serioze për ndikimin tek civilët dhe shkeljen e ligjeve ndërkombëtare. Fosfori i bardhë është një substancë e rrezikshme dhe mund të ketë efekte shkatërruese kur thithet ose është në kontakt të drejtpërdrejtë me lëkurën.

Amnesty International ka mbledhur prova bindëse që konfirmojnë përdorimin e predhave të artilerisë me fosfor të bardhë nga Izraeli në Gaza. Substanca është e njohur për aftësinë e saj për të krijuar pika acidi gjatë djegies, duke paraqitur një kërcënim të rëndësishëm për shëndetin e njeriut.

Lektorja e Departamentit të Inxhinierisë së Mjedisit të Universitetit Hacettepe Prof. Dr. Ayşe Müge Andaç e përshkruan bombën me fosfor të bardhë si një armë të rrezikshme që vazhdon të digjet për sa kohë që ekspozohet ndaj oksigjenit. Mund të prekë njerëzit përmes thithjes, duke shkaktuar dëmtime në mushkëri dhe lëkurë kur janë në kontakt.

Fosfori i bardhë mund të përdoret në aktivitete ushtarake për krijimin e reve të mjegullës, përcaktimin e vendndodhjes dhe konfuzionin e objektivit kur përdoret në sasi të vogla dhe larg zonave të populluara. Megjithatë, përdorimi i tij në zona të banuara, veçanërisht kur i bashkëngjitet municioneve ndezëse si raketa, raketa dhe mortaja, konsiderohet shkelje e ligjit ndërkombëtar.

Përdorimi i qëllimshëm i municioneve me fosfor të bardhë kundër civilëve është rreptësisht i ndaluar, siç është shënjestrimi i qëllimshëm i civilëve me armë ushtarake vdekjeprurëse, sipas ligjit ndërkombëtar. Provimi nëse fosfori i bardhë është vendosur qëllimisht në zonat civile mund të jetë sfiduese, por nuk është e pamundur.

Në konfliktet e kaluara, të tilla si “Operation Cast Lead” në 2008-2009 dhe “Operation Protective Edge” në 2014, Izraeli u përball me akuza për përdorimin e municioneve me fosfor të bardhë në rajonet me popullsi të dendur të Gazës. Këto veprime rezultuan në dëme të mëdha në infrastrukturën e Gazës, objektet industriale dhe patën pasoja të tmerrshme për popullatën civile.


6 Comments

  1. turp e maskarade , krime te tmerrshme , as hitleri nuk ka ba krime te tilla , izraelianet qe nga pushtim i gazez ne 67 po masakrojne popullin PALESTINEZ ME PERKRAHJEN dhe ndihmen amerikane , kjo tregon se shoqatat e organizmat per mbrojtjen e te drejtave te njeriut jane formale dhe nen urdherat e amerikes .
    Dhuna sjell dhune jane te fuqishem po detyrojne palestinezet te bejne akte sublime ne shenje hakmarrje ndaj krimeve te vazjdushme .
    Duhet te terhiqen izraelianet nga tokat e pushtume , qe te kete PAQE te qendrushme.

  2. Përdorimi i bombave me fosfor të bardhë nga Rusia në sulmet në Ukraine ngre shqetësime serioze

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *