• |
ide | kryesore

Analiza e BBC: Frika më e madhe e SHBA-së?

Lajme, Të fundit


Frika më e madhe strategjike për Uashingtonin, Izraelin dhe shumë vende perëndimoreh është se kriza aktuale do të kthehet në një luftë rajonale që do të shkojë përtej kufijve të Izraelit, sipas një analize të BBC .

Sipas tekstit të nënshkruar nga Frank Gardner, korrespondenti i sigurisë i BBC-së, Irani tashmë ka kërcënuar se nuk do të rrijë duarkryq derisa palestinezët po vriten në Gaza.
Tani ka raporte në mediat arabe se milicitë e mbështetur nga Irani po lëvizin në perëndim nga Iraku dhe Siria në Libanin jugor, më afër kufirit të Izraelit . Disa nga këta luftëtarë kanë përvojë të fundit luftarake në mbështetje të ushtrisë siriane kundër rebelëve.

Nga të gjitha milicitë e ndryshme pro-iraniane në rajon, Hezbollahu në Liban është më i fuqishmi. Ajo zhvilloi një luftë jo përfundimtare me Izraelin në vitin 2006 dhe që atëherë ka rinovuar furnizimin e saj me raketa dhe raketa, që tani besohet se numërojnë rreth 150,000.

Disa prej tyre janë me rreze të gjatë dhe të sakta, të mjaftueshme për të niveluar ministri të tëra në Jerusalem dhe Tel Aviv nëse arrijnë të neutralizojnë mbrojtjen ajrore të Izraelit. Për të parandaluar Hezbollahun – dhe Iranin – që t’i bashkohen luftës së Hamasit kundër Izraelit, SHBA-ja ka vendosur dy forca të tëra sulmuese aeroplanmbajtëse në det të hapur në Mesdheun lindor.

Tensionet në rajon ishin tashmë të larta përpara shpërthimit vdekjeprurës në spitalin e Gazës. Nëse dhe kur forcat izraelite nisin një pushtim në shkallë të plotë të Gazës, ekziston një rrezik serioz që kjo mund të shkaktojë Hezbollahun të hapë një front të ri nga Libani.


2 Comments

  1. MOS U MASHTRONI NGA EGOJA PER PUSHTET PARA .PERDERI SA PADREJTESIJA NUK KA KRIJIM FUNKSIONAL QE TI PERGJIGJET PA RREGULL MAS KUFI IDE IMAGJINARE DUKE PASUR DEFAKTO PERBALL TE VERTETEN ME FJAL UDHEZIM DHE VEPRA FUNKSION ME RREGULL MAS PERSHTATUNI thotë:

    AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuucccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc BINDUNI PRA SE NE KET BOTASGJE NUK FUNKSIONON PA HAK DHE NGA KJO BOT NUK LARGOHET ASGJE DHE ASKUSH PA HAK MUNDESIT PER MIR JAN TE KRIJUARA EKZISTOJNE MOS JA MOHONI VETES SUAJ CDO TE MIRE ME ANGAZHIM NE PADREJTESI NDAJ GJITHCKAJE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *