• |
ide | kryesore

Si e komentojnë mediat e huaja ngritjen e akuzave ndaj Berishës

Arkiva, Lajme, Të fundit
mediat


Ngritja e akuzave nga SPAK ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha ka bërë jehonë në mediat ndërkombëtare. Agjencia e lajmeve Reuters shkruan këtë të diel se “prokurorët shqiptarë kanë akuzuar ish-kryeministrin Sali Berisha dhe dhëndrin e tij për akuza korrupsioni për një marrëveshje toke që përfshinte terrenet e një klubi sportiv”.

Reuters citon SPAK se “Berisha përdori ndikimin e tij si kryeministër nga viti 2005 deri në 2009 për të ushtruar presion “për përfundimin e procedurave të privatizimit në favor të të tjerëve, përfshirë burrin e vajzës së tij”. Në shkrim nënvizohet se dhëndri i Berishës u arrestua vonë të shtunën ndërsa vetë Berisha është deputet dhe ka imunitet nga ndjekja penale.

“Ai është urdhëruar të mos largohet nga vendi dhe të paraqitet në polici. Procedimi penal filloi në vitin 2020 kur ministri aktual i Brendshëm Taulant Balla akuzoi Berishën si të përfshirë në privatizimin e terreneve dhe objekteve të tjera sportive që i përkisnin FC Partizani në kryeqytetin Tiranë, të cilat më pas u zëvendësuan me ndërtesa shumëkatëshe. Berisha ka akuzuar kryeministrin aktual Edi Rama se ka orkestruar të gjithë çështjen” – shkruan ndër të tjera Reuters.

Agjencia kujton se në vitin 2021, Shtetet e Bashkuara ndaluan hyrjen e Berishës dhe familjes së tij duke thënë se si kryeministër ai ishte përfshirë në “akte korruptive si shpërdorimi i fondeve publike dhe ndërhyrja në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimin e tij dhe për të pasuruar politikanët aleatë dhe anëtarët e familjes së tij”. Sipas Reuters, “Berisha tani është lider i partisë më të madhe opozitare, Partisë Demokratike, por është përfshirë në beteja ligjore për udhëheqjen e saj me një fraksion tjetër”.

Lajmin e ka publikuar edhe agjencia Associated Press. Ajo bën një përmbledhje të akuzave të SPAK dhe reagimit të Berishës që akuzoi Ramën se qëndron pas kësaj çështjeje. “Rama nuk i është përgjigjur menjëherë pretendimeve të Berishës” – shkruan “Associated Press”.

“Në maj të vitit 2021, qeveria amerikane ndaloi Berishën dhe familjen e tij të ngushtë të hynin në vend për shkak të përfshirjes së dyshuar në korrupsion. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se gjatë mandatit të Berishës si kryeministër 2005-2013, politikani ishte përfshirë në akte korruptive dhe kishte përdorur “pushtetin e tij për përfitimin e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij”. “Që atëherë, Partia Demokratike kryesore e opozitës së Berishës është në trazira me fraksione të ndryshme që luftojnë për udhëheqjen e partisë dhe regjistrimin ligjor” – citon AP. 

“Lufta kundër korrupsionit ka qenë thembra e Akilit e Shqipërisë postkomuniste, duke ndikuar fuqishëm në zhvillimin demokratik, ekonomik dhe social të vendit. Berisha ishte zyrtari i katërt i lartë shqiptar që iu ndalua hyrja në Shtetet e Bashkuara për shkak të përfshirjes së dyshuar në korrupsion” – shkruan AP. Lajmi është pasqyruar edhe nga mediat amerikane. ©LAPSI.al


6 Comments

 1. Nga keto te treja qe keni permendur dy jane agjensi lajmesh. Pra si me thene ATSH.

  Nuk shkon poplli me lexu lajmet tek Reuters apo AP.

  Pra ne konkluzion, shume i varfer pasqyrimi i mediave te huaja per ceshtjen Berisha.

  Si me thene… mediave te huaja nuk iu rref shume.

  I braktisur nga populli, i braktisur nga elektorati i tij, i braktisur nga faktori nderkombetar… dhe e fundit, por jo me pak e rendesishme: non grata dople! 😅

  C’fund i trishte, por absolutisht mese i merituar!

 2. Shënim: Po flasim vetëm për pasuri të deklaruar. Se pasuri të padeklaruara siç kanë pallatin tek Rruga Mustafa Matohiti, nuk e di se sa mund të kenë.

  Apartament 375 m2, Tiranë
  Apartament 372 m2, Tiranë
  Apartament 346 m2,Tiranë
  Apartament 373 m2, Tiranë
  Apartament 356 m2, Tiranë
  Apartament 201 m2, Tiranë
  Apartament 112 m2, Tiranë
  Apartament 208 m2, Tiranë
  Apartament 128.3 m2, Tiranë
  Njësi 167 m2, Tiranë
  Njësi 305 m2, Tiranë
  Njësi 214 m2, Tiranë
  Njësi 376 m2, Tiranë
  Njësi 113, Tiranë
  Njësi 107 m2, Tiranë
  Ndërtesë 206.5 m2, Tiranë
  Ndërtesë 1467 m2, Tiranë (BP)
  Ndërtesë 565 m2, Tiranë
  Bodrum 18 m2, Tiranë
  Bodrum 28 m2 në Tiranë
  Garazh 16 m2 në Tiranë
  Truall 206.5 m2, Tiranë
  Truall 3294 m2, Tiranë (bashkëpronësi)
  Truall 2330.3 m2, Tiranë (BP)
  Truall 187 m2, Tiranë
  Truall 1341 m2, Tiranë
  Truall 680 m2, Cërrik
  Truall 685 m2, Berat
  Truall 670 m2, Tiranë
  Truall 442 m2, Tiranë (BP)
  Truall 908 m2 në Tiranë (BP)
  Truall 33 m2 në Tiranë (BP)
  Truall 7.5 m2, e ndërtesë 7.5 m2
  Truall 660 m2, Tiranë, (BP)
  Truall 90 m2 në Tiranë (BP)
  Tokë arë 2270 m2, Priskë të Madhe
  Tokë arë 3 000 m2, Priskë të Madhe

  Marrë me shkurtime nga profili i autorit në FB

 3. Po ate hajdutin qe ti i ben llapqenin do e kapin thua..? Keshtu siç ka nis, do shkoje “koke mora koke lashe” o lamash. Nuk do te rrije Berisha te beje sehir, ai do beje luften, jo i jep jete atij, kujdes thuaj ustait!

 4. Është koha që opozita të gjejë energji dhe guxim për të kuruar plagët nga lufta ‘vëllavrësëse’ provokuar dhe ushqyer nga Sali Berisha për interesa materiale, familjare dhe klanore me mendësi komuniste.salihu ka dy vjet qe kerkon prova nga amerika ja ja tregoje spak provat amerikane te kopsitura me kujdes,favorizim per palet e treta dhendri vajza djali dhe Karmina qe debilohet me lazer ne diten me te zeze te salihut

 5. “Ushtroi presion, vuri shtetin në dispozicion…”/ VOA: SPAK detajon akuzat ndaj ish-kryeministrit Berisha e dhëndrit të tij, Malltezi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *