• |
ide | kryesore

Zyrtare/ Ardi Veliu i paraqit dorëheqjen Taulant Ballës

Arkiva, Lajme, Të fundit
VeliuNjoftohet dorëheqja e Ardi Veliut.

Lexo më tej: Përgjimet nga Franca/ Ardi Veliu i kapur me aplikacionet e krimit? 

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore Ardi Veliu ka paraqitur sot dorëheqjen nga detyra, tek Ministri i Brendshëm.

Ministri i Brendshëm Taulant Balla e falënderoi z. Veliu për punën e bërë deri tani në krye të AMP-së, rezultatet e arritura në kuadër të procesit të vetë-pastrimit të strukturave të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës e Shërbimit të Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shpëtimin.

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore, nga 1 janar deri sot, ka referuar pranë SPAK dhe Prokurorive të Juridiksionit të Përgjithshëm 207 raste për 295 subjekte, ndër ta 253 oficerë policie si dhe 42 shtetas.

Në këtë periudhë janë arrestuar 23 oficerë në flagrancë. Me masë sigurie janë 72 raste, ndër ta, 61 oficerë policie dhe 11 shtetas. Në masën “Arrest në burg” janë 24 raste, ndër ta, 18 oficerë policie dhe 6 qytetarë. Me masën “Arrest në shtëpi” janë 6 oficerë policie dhe 1 qytetar, me masën “Pezullim i ushtrimit të detyrës në shërbim publik” janë 34 oficerë policie.

Gjithashtu janë dhënë 24 masa disiplinore administrative, pas hetimeve disiplinore të AMP-së, ndër ta, 4 oficerë me masë disiplinore “Përjashtim nga policia”; 3 oficerë “Shtyrje e afatit të gradimit” për dy vjet; për 5 oficerë policie “Shtyrje e afatit të gradimit” për një vit, si dhe për 9 oficerë “Shtyrje e afatit të gradimit” për nëntë muaj.

AMP i ka dhënë rekomandim Agjencisë Kombëtare të Informacionit të Klasifikuar për heqjen e Certifikatës së Sigurisë për 19 subjekte.

Zoti Veliu ishte emëruar në krye të AMP në shtator 2022, detyrë që e mbajti deri ditën e sotme.

Drejtimin e Agjencisë, deri në fund në zgjedhjen e drejtuesit të ri, do ta mbajë Dritan Dorda, Zv.drejtor i Përgjithshëm i AMP-së.

Ju bëjmë me dije se Ardi Veliu do të vijojë të japë kontributin e tij, në një tjetër detyrë shtetërore.12 Comments

 1. Me shkrijne keta qe perdorin aplikacionin chat me t’funit!

  E ke te sigurte kete. Pa merak. Ma ka thene nje shoku im.

  Vetem per te zbuluar pas pilafit qe kane shku si cjapi tek kasapi tek gracka e CIA-s, NSA-se, DEA-s… FBI-se… 😅

  Or cuna! Ka vetem nje teknologji sot per te komunikuar ne menyre te sigurt. Nje teknologji aq sa e re, po aq edhe e vjeter.

  Pllumat!

  Nuk ka si pllumat. Super privacy dhe per me teper me impakt zero per ambjentin.

  Pra stervisni plluma… edhe lujini fene krimit! 😅

  1. hahahhaa, fiks me rob shpie. Thashe ku e kam pare kete fytyre.
   Ky karabush duket ne surrat qe eshte cik me te meta mendore fatkeqesisht:).

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *