• |
ide | kryesore

SHBA kërkon ekstradim të sulmuesve në Banjskë: Duhet të ketë përgjegjësi të plotë

Lajme, Të fundit
BanjskëPërfaqësuesi i Shteteve të Bashkuara në OKB, Robert Wood deklaroi se “duhet të ketë përgjegjësi të plotë” në bazë të ligjit për personat e përfshirë në sulmin e 24 shtatorit në Kosovë.

“Personat që janë larguar për në një shtet tjetër duhet të ekstradohen dhe ndiqen penalisht”, tha përfaqësuesi i SHBA-së.

SHBA-ja tha se po punon nga afër me Bashkimin Evropian dhe partnerët e NATO-s për të ndihmuar që veriu i Kosovës, i banuar me shumicë serbe, të jetë i qetë. Washingtoni u bëri thirrje palëve që të kthehen në dialog, të përgatitur “që të ndërmarrin hapa konkretë përpara. Është e rëndësishme që palët të bëjnë përparim në të gjitha marrëveshjet e arritura në dialog”, tha ambasadori Wood.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *