• |
ide | kryesore

The Times: Si po dynden izraelitët për t’u armatosur kundër Hamasit

Lajme, Të funditPak i shqetësuar, Rafael Alkobi merr pistoletën dhe e drejton poshtë rrezes drejt objektivave në formë njeriu. “Unë kurrë nuk kam mbajtur një pistoletë më parë dhe nuk kam dashur kurrë një të tillë,” rrëfen ai, i turpshëm, ndërsa del nga seanca e tij e stërvitjes me armë. “Por për shkak të situatës në Izrael, nuk ndiej se kam zgjedhje.”, shton më tej. Alkobi ishte një nga tetë pronarët e rinj të armëve që u përball me mësime nga një instruktor në një poligon qitjeje në Jerusalem këtë javë. Jashtë, turma me njerëz priste për t’u regjistruar për një licencë për armë civile.

Shitjet e armëve në Izrael janë rritur që nga masakra e Hamasit të 7 tetorit, e nxitur nga një përparim i papritur në një përpjekje shumëvjeçare të figurave të së djathtës ekstreme në qeveri për të zbutur ligjet strikte të armëve në vend. Që kur Knesset ra dakord të lehtësonte kërkesat për të marrë një licencë për armë, dyqanet në të gjithë vendin kanë raportuar një rritje të aplikacioneve dhe shitjeve, duke bërë që ata mezi të sigurojnë kërkesat.

“Sasia e njerëzve që blejnë armë, është e çmendur,” thotë Shaul, 30 vjeç, një asistent në poligonin e qitjes në Jerusalem. “Nuk ka pasur kurrë diçka të tillë më parë. Shefat e mi, të cilët kanë qenë në biznes për një kohë të gjatë dhe të gjitha luftërat e mëparshme, thonë se nuk ka pasur kurrë një kërkesë të tillë.”. Armatosja e qytetarëve hebrenj të Izraelit ka qenë puna e përjetshme e Itamar Ben-Gvir, tani ministri i Sigurisë Kombëtare, një përkrahës i zjarrtë i lëvizjes së kolonëve, i cili ka shpenzuar shumë nga koha e tij që nga masakra duke shpërndarë pushkë të kalibrit të lartë për bashkëvendësit në Bregu Perëndimor. Ben-Gvir festoi miratimin e legjislacionit që zgjeron të drejtën për të mbajtur armë për çdo shtetas izraelit që shërbeu në një rol luftarak gjatë shërbimit të tyre ushtarak, pavarësisht nëse ata jetojnë në të ashtuquajturat zona me rrezik të lartë si vendbanimet në Bregun Perëndimor ose hipster. Lagjja e Tel Avivit të Florentinit.

“Merrni një armë – kjo është një shpëtim”, deklaroi ai, përpara se t’u bënte një thirrje të veçantë grave izraelite që t’i bashkohen kësaj nisme. Zyra e tij “jua kishte bërë provimet më të lehta” për të marrë një patentë armësh, tha ai. “Ju bëj thirrje të gjithëve”, shkroi Ben-Gvir në rrjetet sociale, “shkoni të armatoseni!”. Që nga 7 tetori, më shumë se 100,000 aplikime për licencë për armë për herë të parë janë pranuar për një proces që dikur zgjati deri në një vit, por tani mund të përfundojë brenda dy javësh. Pronarët më të rinj të mundshëm të armëve të Izraelit mund të jenë të shumtë, por janë më pak të guximshëm nga sa mund të dëshironte Ben-Gvir, dhe as arsyet e tyre për armatosjen e tyre nuk janë një zhvillim pozitiv për qeverinë e tij.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *