• |
ide | kryesore

Qeveria e re në Mal të Zi/ Abazoviç i dorëzon detyrën kryeministrit të ri, Milojko Spajiç

Lajme, Të funditDritan Abazoviç i ka dorëzuar detyrën kryeministrit të ri të 44 të Malit të Zi, Milojko Spajiç ndërsa i ka uruar suksese.

“Siç diktojnë sjelljet demokratike, sot në mëngjes u bë transferimi i detyrës! Kryeministrit të ri dhe të 44-tës i urova suksese. Qeverisë. Se Mali i Zi gjithmonë ul vetëm sukseset dhe qëndron në rrugën e duhur!”, thotë Abazoviç.

Kujtojmë se gjatë votimit nuk kishte deputetë të GP të URA dhe të Partisë Boshnjake BS. DPS dhe SD thanë se qeveria e 44-të është kundër Malit të Zi, anti-evropiane dhe pro-ruse. Ata thonë gjithashtu se nuk do të zgjasë shumë sepse siç thonë ata është ndërtuar mbi themele të gabuara.

Përbërja e Qeverisë së 44-të:

Zëvendëskryeministri për Siguri, Politikë të Brendshme, Evropë dhe Punë të Jashtme – Aleksa Beçiç, MSc
Zëvendëskryeministri për sistemin politik, gjyqësorin dhe kundër korrupsionit – Momo Koprivica, MSc
Zëvendëskryeministri për Punë, Arsim, Shëndetësi dhe Çështje Sociale – Dr. Srđan Pavićević
Zëvendëskryeministri për Politikë Ekonomike dhe Ministër i Zhvillimit Ekonomik – Nik Gjeloshaj
Zëvendëskryeministri për Demografinë dhe Rininë dhe Ministri i Sportit dhe Rinisë – Dragoslav Šćekić
Ministri i Punëve të Jashtme – Dr. Filip Ivanoviç
Ministri i Transportit dhe Punëve Detare – Filip Raduloviç
Ministri i Planifikimit Hapësinor, Urbanizmit dhe Pronës Shtetërore – Janko Odoviç
Ministrja e Çështjeve Evropiane – Maida Gorçeviç
Ministri i Financave – Novica Vukoviç
Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Inovacionit – prof. Dr.Angjela Jakshiç Stojanoviç
Ministri i Drejtësisë – Andrej Miloviç
Ministrja e Punës dhe Mirëqenies Sociale – Naida Nishiç
Ministri i Shëndetësisë – Dr. Vojislav Šimun
Ministri i Energjisë dhe Minierave – prof. Dr.Sasha Mujoviç
Ministri i Punëve të Brendshme – Danilo Sharanoviç
Ministri i Mbrojtjes – Dragan Krapoviç
Ministri i Turizmit, Ekologjisë, Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe Zhvillimit të Veriut – Vladimir Martinovic
Ministre e Kulturës dhe Mediave – Tamara Vujoviç
Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Administrimit të Ujërave – Vladimir Jokoviç
Ministri i Administratës Publike – Maraš Dukaj
Ministri i të Drejtave të Njeriut dhe Minoriteteve – Fatmir Đeka3 Comments

  1. Ja se si e menjanuan fare lehte Abazovicin nga posti i tij .
    Atyre qe ju genjente mendja ne plurinacionalizem, multikutlurizem , shoqeri liberale , shoqeri e hapur etj ju them qe jetojne ne nje planet tjeter. Nu ja kane idene fare se sa e fuqishem eshte ndjenja nacionaliste ne Ballkan.
    E perdoren serbet Abazovicin per te ardhur ne pushtet, ne te gjitha nivelet, dhe tani i futen gishtin.
    Te na rroj nje Mal i zi ku gjithcka tani kontrollohet nga Serbet.

  2. Po shyqyr qe e hoqen kte loqen Abazoviç, se mjaft qendroi “kaluar” kryeminister me tre deputete. Per fat te keq u perdor si idiot dhe u hodh si limon i shtrydhur. Tani do e marre Edi keshilltar se kane qene shoke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *