• |
ide | kryesore

Zgjidhet qeveria e re e Malit të Zi/ 3 shqiptarë pjesë e kabinetit

Lajme, Të funditKuvendi zgjodhi sot paradite Qeverinë e 44-të të Malit të Zi. Për zgjedhjen e Qeverisë së re votuan 46 deputetë, kundër 19 dhe një abstenoi. Kryeministër është lideri i Lëvizjes Evropa Tani (PES) Milojko Spajiq.

Gjatë votimit nuk kishte deputetë të GP të URA dhe të Partisë Boshnjake BS. DPS dhe SD thanë se qeveria e 44-të është kundër Malit të Zi, anti-evropiane dhe pro-ruse. Ata thonë gjithashtu se nuk do të zgjasë shumë sepse siç thonë ata është ndërtuar mbi themele të gabuara. Debati në Kuvend u karakterizua nga polemika të mprehta mes Spajic dhe ish-kryeministrit dhe kreut të GP të URA-s, Dritan Abazovic.

Ministrat nga PES janë Filip Ivanoviq (punë të jashtme), Maida Gorçeviq (punë evropiane), Angjela Jakshiq Stojanoviq (arsim, shkencë dhe inovacion), Novica Vuković (financa), Filip Radulović (transport), Andrej Milović (Jandoustj). planifikimi hapësinor, urbanizmi dhe prona shtetërore), Vojislav Šimun (shëndetësia), Naida Nišić (puna dhe kujdesi social) dhe Sasha Mujović (energjia dhe miniera).

Presidenti i Malit të Zi Demokratik, Aleksa Beçiq, është Zëvendëskryeministër për Sigurinë, Politikën e Brendshme, Çështjet Evropiane dhe të Jashtme dhe Momo Koprivica zëvendëskryeministër për Sistemin Politik, Drejtësinë dhe Kundër Korrupsionit.

Dragan Krapoviq është ministër i Mbrojtjes, Vladimir Martinovic është ministër i Turizmit, Ekologjisë dhe Zhvillimit të Qëndrueshëm, ndërsa Tamara Vujovic është Ministre e Kulturës dhe Mediave.

Ministër i Punëve të Brendshme është Danilo Šraranoviq.

Boris Bogdanoviq ishte planifikuar për pozitën e ministrit të Brendshëm, por ai mbrëmë njoftoi se po tërhiqej “për shkak të komplikimeve të gjendjes shëndetësore të dy anëtarëve të familjes më të ngushtë”.

Demokratët propozuan një tjetër kandidat për ministër të Punëve të Brendshme, Sharanoviq, nënkryetar aktual i Podgoricës.

Zëvendëskryeministri për Punë, Arsim, Shëndetësi dhe Çështje Sociale është Srđan Pavićević nga CIVIS.

Sa i përket partive shqiptare, Nike Gjeloshaj është zëvendëskryeministër për Politikat Ekonomike dhe Ministër i Zhvillimit Ekonomik, Fatmir Gjeka është ministër për të Drejtat e Njeriut dhe Minoriteteve dhe Marash Dukaj është Ministër i Administratës Publike.

Presidenti i Partisë Popullore Socialiste (SNP) Vladimir Joković është Ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Menaxhimit të Ujërave, dhe Zëvendës Presidenti i PKSH Dragoslav Šćekić është Zëvendëskryeministër për Demografinë dhe Rininë dhe Ministër i Sportit dhe Rinisë.

Ish-kryeministri Dritan Abazovic ia dorëzoi detyrën kryeministrit të sapozgjedhur Milojko Spajiq.

“Siç diktojnë sjelljet demokratike, dorëzimi i detyrave u bë sot në mëngjes! I urova fat të mirë kryeministrit të ri dhe qeverisë së 44-të. Mali i Zi gjithmonë të llogarisë vetëm në suksese dhe të qëndrojë në rrugën e duhur”, ka shkruar Abazovic në Facebook.3 Comments

  1. Pse e keni zakon te ndryshoni/shqiptarizoni emrat edhe mbiemrat?! Ato nuk jane fjale qe mund ti perkthesh. Nuk jetojme ne epoken e gurit ku njerezit nuk dijne se c’ndodh perreth. ‘-vic’ eshte ‘-vic’ e jo ‘-viq’, po kthu edhe shume te tjera. Kjo llogjike eshte pak si ajo e disa shqiptareve te 90-tes qe shkuan ne Itali edhe emrin ‘Dashnor’ e shkruanin ‘Amore’. Gazetaret duhet te dijne me mire besoj!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *