• |
ide | kryesore

Tërmet në Evia të Greqisë, lëkundjet ndihen edhe në Atikë

Lajme, Të fundit
Elbasan tërmetiNjë tërmet 5.2 Rihter ka ndodhur në mëngjes në Evia, sipas zgjidhjes së rishikuar të Institutit Gjeodinamik. Tërmeti është ndjerë edhe në Atikë.

Epiqendra ndodhet 6 kilometra në lindje të Prokopio Evia dhe thellësia fokale në 14.2 kilometra.

Sipas Institutit Euro-Mesdhetar, tërmeti vlerësohet në shkallën 5.3 Rihter. Shtatë minuta më vonë, një tërmet 3.7 Rihter me thellësi fokale 5 km ndodhi nga e njëjta epiqendër. që u ndje edhe në zona të Atikës.

“Tërmeti ka ndodhur në një zonë malore, nuk ngjall shqetësim”, tha për protothema.gr sizmologu Kostas Papazachos.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *