• |
ide | kryesore

EMRAT/ Arrestohen 4 shqiptarë pjesë e organizatës së lidhur me Ndrangheta

Arkiva, Lajme, Të fundit
shqiptarë26 persona, nga të cilët 4 shqiptarë, 2 ekuadorianë dje 1 kubanez u arrestuan në një operacion të Antimafias italiane si pjesë e një rrjeti të trafikut të drogës. Nga të arrestuarit 23 u lanë në burg ndërsa 3 në arrest shtëpie. Të arrestuarit shqiptarë janë: Indrit Shaba, 28 vjeç, Eugers Nezha, 22 vjeç, Elvis Çollaku, 30 vjeç dhe Agim (Jimmy) Myftari, 39 vjeç. 17 nga të arrestuarit akuzohen si anëtarë të një shoqate kriminale të drejtuar nga anëtarë të familjes De Marte – Gioffrè të lidhur me grupet ‘Ndrangheta’ banues në Kalabri. Synimi i tyre ishte blerja, kultivimi, transporti, rishitja dhe transferimi i kokainës, hashashit dhe marihuanës.

Të dyshuarit kishin shtëpi të ndryshme që u përkasin anëtarëve të organizatës që përdoreshin për mbledhje operative të anëtarëve, për marrjen e vendimeve në lidhje me furnizimin e lëndëve narkotike, për negociatat me furnitorët dhe blerësit, për ruajtjen, paketimin dhe shitjen e lëndës narkotike, për organizimin e udhëtimeve për blerjen e lëndë narkotike, për kultivimin e bimëve marihuanë, të kriptofonëve për komunikim ndërmjet anëtarëve, për dërgimin e parave dhe për grumbullimin e pakove që përmbanin lëndën narkotike, të makinave të anëtarëve ose të marra me qira posaçërisht për transportin e lëndës narkotike. ©LAPSI.al3 Comments

  1. Vrasja e Aleks Nikes eshte pa autor, dhe nje rikthim per hapjen me themel te vrasjes me 21 janar, e rikthen teresisht hetimin ne piken e nisjes. Me sa duket ketu e ka shkakun dhe acarimi i Berishes, i cili nuk po gjen paqe, duke bllokuar parlamentin, kercenuar prokuroret e SPAK dhe duke deklaruar greva urie apo revolucione.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *