• |
ide | kryesore

Mazzarri me drita ndezur, parakalon Tudor në finish: pas 10 vjetësh kthehet në pankinën e Napolit

-Instant, Sport
Mazzarri“Mirë se erdhe përsëri Walter”. Kështu Aurelio De Laurentiis, në profilin e tij zyrtar në X, zyrtarizoi rikthimin e teknikut Mazzarri te Napoli. Kontratë deri në fund të sezonit, me një parakalim në finish ndaj Tudor. Francezi i shkarkuar Rudi Garcia u përshëndet me një shënim të ftohtë që u shfaq në faqen zyrtare: “Società Sportiva Calcio Napoli ka vendosur t’i heqë rolin e menaxherit teknik të ekipit të parë zotit Rudi Garcia. Faleminderit atij dhe stafit të tij për bashkëpunimin deri sot”.

Pronari i të kaltërve donte një trajner jo afat gjatë dhe kështu ndodhi: marrëveshja skadon më 30 qershor 2024. Kështu, në verë, duke përjashtuar kthesat e bujshme, trajneri nga Livorno do të thotë lamtumirë. Më pas, një cikël i ri do të fillojë. Për Mazzarri kjo është aventura e dytë nën Vezuv. E para, me fat, u kurorëzua nga Kupa e Italisë e ngritur në qiell në sezonin 2011-2012. Objektivi është të harrohet Rudi Garcia, i cili e lë skuadrën në vendin e katërt të renditjes me tre humbje në dymbëdhjetë ndeshje. Pa harruar Champions dhe kalimin në 1/8 thuajse në xhep. Megjithatë, francezi do të marrë 2.8 milionë euro, pra paratë e parashikuara në kontratë për një sezon. Asgjë për të bërë për Igor Tudor, i cili mbërriti në Romë dje për tu takuar (pa sukses) me De Laurentiis.

Mazzarri, që në Napoli ka qenë për katër sezone, tani po përballet me një kalendar që nuk është aspak i thjeshtë. Pas rifillimit, ai menjëherë përballet me një ndeshje të vështirë jashtë fushe me Atalanta, pastaj Real Madrid, Inter dhe Juventus, kjo e fundit në mbrëmjen e 8 dhjetor. Pastaj Braga, Cagliari, Frosinone dhe Roma para Krishtlindjeve.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *