• |
ide | kryesore

Udhëheqësi kinez pas 6 vitesh vizitë në SHBA! Xi Jinping takohet sot me Biden

Arkiva, Planet
BidenXi Jinping ka mbërritur në SHBA për të marrë pjesë në samitin e Apec me Presidentin amerikan, Joe Biden. Avioni i tij u ul në San Francisko të martën. Udhëheqësi kinez pritet të përpiqet të forcojë ekonominë e trazuar të vendit të tij. Fakti që Xi është në udhëtimin e tij të parë në SHBA në gjashtë vjet, një vizitë katër-ditore që përfshin pjesëmarrjen e tij në forumin ndërkombëtar të Bashkëpunimit Ekonomik të Azisë Paqësorit. është në vetvete e jashtëzakonshme, shkruan CNN. Udhëheqësit e dy ekonomive më të mëdha në botë nuk kanë folur me njëri-tjetrin që kur u takuan për herë të fundit në një mbledhjeje tjetër ndërkombëtare në Bali, Indonezi në nëntor 2022.

Xi po shkon drejt samitit ndërsa lufton për të ringjallur ekonominë e lëkundur kineze, ende duke u rikuperuar pasi heqjes së masave kufizuese të rrepta pandemike, me tregun e pronave në krizë dhe papunësinë rekord të të rinjve. Ndërkohë, Biden përballet me sfidat ndërkombëtare, nga lufta në Ukrainë deri te konflikti i fundit në Gaza. Dhe një tjetër pikë e ndezur globale që përfshin Kinën është gjëja e fundit që ai do të dëshironte të shihte, veçanërisht kur ai garon për t’u rizgjedhur si President vitin e ardhshëm.

“Në një kohë që ata të dy përballen me sfida të brendshme dhe sfida të politikës së jashtme, ka më pak nxitje për ta që të përpiqen të ndjekin njëri-tjetrin dhe pak më shumë nxitje për ta për të stabilizuar marrëdhëniet e tyre”, tha Yun Sun, drejtor i Programit të Kinës në instituti Stimson Center në Uashington.

Axhenda e Xi

Pavarësisht sfidave me të cilat përballet në shtëpi, udhëheqësi i izoluar kinez mund ta shohë veten në një pozicion më të fortë në krahasim me Biden. Pekini e sheh SHBA-në si të rrënuar nga polarizimi i thellë politik dhe në rënie globalisht.

Pekini beson se SHBA është ajo që “duhet të bëjë një korrigjim” në qëndrimin e saj ndaj Kinës.

Në sytë e tij, nëse “ju po vini tek ne dhe po flisni me ne, atëherë duhet të (lëvizni në) drejtimin tonë”, tha Suisheng Zhao, drejtor i Qendrës për Bashkëpunim Kinë-SHBA në Universitetin e Denverit, duke iu referuar vizitave të zyrtarëve amerikanë në Pekin gjatë muajve të fundit. Një çështje në krye të listës së axhendës së Xi, sipas analistëve, është shtytja e SHBA për të diversifikuar zinxhirët e furnizimit për të reduktuar varësinë nga prodhimi kinez, një motor ekonomik, dhe përpjekjet e saj për të kufizuar aksesin e Kinës në llojet e teknologjisë së përparuar amerikane jetike për nivelin më të lartë të vendit, industritë e teknologjisë dhe modernizimi i ushtrisë së saj.

Pekini i sheh këto përpjekje, të cilat përfshijnë kufizime në shitjen e çipave të avancuar në Kinë dhe ndalimin e disa investimeve të teknologjisë amerikane në Kinë, si veprime flagrante për të shtypur rritjen e saj, dhe jo masat të sigurisë kombëtare që administrata Biden pretendon se janë. Zyrtarët kinezë janë kundërpërgjigjur me kontrollet e tyre mbi materialet natyrore të përdorura për prodhimin e produkteve teknologjike. Xi do t’i kërkojë Bidenit të sqarojë dhe të përcaktojë shtrirjen e qasjes së SHBA-së për kufizimet e teknologjisë, thonë analistët.

Ai gjithashtu ka të ngjarë të shtyjë Biden për garanci për politikën amerikane ndaj Tajvanit, demokracisë vetëqeverisëse që Partia Komuniste në pushtet e Kinës pretendon dhe është zotuar të bashkohet me të. Shtetet e Bashkuara kanë rritur mbështetjen për ishullin në vitet e fundit mes agresionit në rritje nga Kina. Çështja po bëhet vetëm më e mprehtë përpara zgjedhjeve presidenciale të afërta në janar, në të cilat Pekini shpreson të shohë Partinë Progresive të Demokracisë së Tajvanit (DPP), e cila kundërshton lidhjet më të ngushta me Kinën, të humbasë pushtetin.

“(Pekini) e di se zgjedhjet po vijnë. Ata po i thonë Amerikës në çdo mënyrë të mundshme që kjo është një çështje e vijës së kuqe, mos e prekni,” tha Sun i Stimson Center. Udhëtimi në Kaliforni do të jetë gjithashtu një mundësi për Xi-në që t’i paraqesë biznesmenëve amerikanë mbi idenë se Kina mbetet një vend mundësish dhe është e përkushtuar ndaj reformave pro-biznesit që kanë nxitur rritjen e saj meteorike në dekadat e fundit.

Xi pritet ta nënvizojë këtë pikë gjatë një fjalimi drejtuar drejtuesve të industrisë amerikane në një darkë këtë javë, megjithëse Pekini ende nuk e ka konfirmuar. Besimi i biznesit në Kinë është rritur në vitet e fundit pas kontrolleve të rrepta pandemike dhe ndërsa Xi rriti kontrollin e shtetit mbi ekonominë dhe zgjeroi një ligj tashmë të paqartë dhe të gjerë kundër spiunazhit.2 Comments

  1. ZIGJILLJET SEJCILI I KA TE ZOTI VET DHE VETJA VET EGOJA PER PUSHTET PARA ,LUFTA KUNDER VESEVE TE KEQIJA DUKE GJEWTUR PAQE ME VETEN ZOTIN DHE DUKE LLENE HAKUN GJITHCKAJE thotë:

    TE GJITH PARTENER PO VIZITOJNE NJERITJETRIN ME MENDIM PERFITIMI PER TE KUPTUAR KRIJUAR UNITET PAZARE POR FATKEQSISHT ASNJERI SPO JEP ZGJILLJEN QE I KENAQ TE GJITH ,. DHE TE GJITH TAKOHEN FLASIN BISEDOJN ME NJERITJETRIN PLOT DINAKRI MOSBESIM .DHE PA SUKSES VADH PERSE NDOLL KESHTU PO SEPSE NE DORE I MADHI ZOT NA LA KRIJIMIN HYJNORE UDHEZIMIN HYJNOR SI PASQYR FUNKSIONI ZGJILLJESH DOBISH DHE ANGAZHIMIN TON SPAS DESHIRES KURSE CELESIN E SUKSESIT VULEN PER ANGAZHIMET TONA JA LA VETES POR PRAP MIR PER NE PASI GJITHCKA NA E QARTESOJ QE ANGAZHIMET NE PADREJTESI I NDESHKON PENDIMIN E PRANON DHE ANGAZHIMIN SIPAS VULLNETIT TIJE E SHPERBLEN .VIZITONI SA TE DONI NJERITJETRIN BANI PAZARE E MARRVESHJE PER BOTEN SI TE DESHIRONI POR MOS HARRONI SE KJO ESHTE E VERTETA QE DISA I NXJERR HUMBES DHE DISA TE FITUAR NE FAKT TE GJITH DESHIRONI SUKSESIN DHE JO HUMBJEN POR GABUAt qe me mare su konsultuat me zotin e botnave librin e tije per rruget e suksesit por takoheni ME TE ZOTET E ORJENTIMIT NE HUMBJE JAN KUNDER VULLNETIT VET DHE PER FAT TE KEQ JAN BASHKAngjitrur te gjith por mos harroni se gjithcka ka kufi mas DHE VJEN MOMENTI QE TREGUSIT I SHFAQIN NE ZHVILLIM ME FAKTE POR KJO BINDJE ME FAKTE ESHTE SHUM E VONUAR PER TE GJITH PERDERI SA KOSTOJA E TE KEQES ARRIN ZHVILLIM PA PERBALLIM DHE KTHIM ME MUNDESI TE VOGLA DUKE U BERE SPROV E VESHTRIRE PER TE GJITH NE CDO KUPTIM SOT TRIMAT PO SPROVOHEN ME URTESI TE PADREJTIT ME FAKTE DHE TE PAFAJSHMIT ME DURIM KU SEJCILI MERR HAKUN ME HAK PERSE BEHET KOMENTI ESHTE PERKUJTIM PER MIRE MESAZHI JETES SHPETIMIT SEJCILI TE SHOH RRAPORTET DEREJT ME GJITHCKA PERDERI SA TE GJITH DUAN NE ANGAZHIMIN E TYRE SUKSES JO HUMBJE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *