• |
ide | kryesore

Berisha tregon ‘prapaskenat’ për inceneratorin e Tiranës: Anila Denaj meriton 5 vite burg

Lajme, Të fundit
BerishaIsh-kryeministri Sali Berisha në një konferencë për mediat akuzoi ministren Anila Denaj se në kundërshtim me ligjin ka anuluar tenderin për inceneratorin e Tiranës, duke favorizuar kompaninë e Zotos dhe Mërtirit.

Ai tha se Debaj meriton të paktën 5 vite burg, por si shpërblim e bënë ministre.

“Pra, e shihni, një aferë korruptive si në filma. Shpall se do të ndërtojë Eko Parkun me iniciativë private. Bëhet tenderi, marrin pjesë katër kompani serioze. Anulohet tenderi 3 ditë përpara mbylljes së afatit. Anila Denaj për këtë akt korruptiv, meriton të paktën 5 vite burg. Minimumi, shpërblehet dhe bëhet ministër. Ke pasoja, nuk mund të anulosh tenderin. Pa një shkak ligjor, nuk e bën kurrë. Anuloi tenderin, katër kompani serioze. Nuk ka rëndësi. Na ra tërmeti, tha. Se na ra tërmeti, një javë deshi kjo punë, sa u anuluan ato, për të kontraktuar pa tender, atë që donin. A ka abuzim më të madh se kjo? Preteksti i tërmetit. Do të shihni ju pretekstet e tyre si janë. Ky ishte pretekst madhor dhe çdo njeri mendon se tani nuk do u përkushtohen këtyre eko parqeve, por do merren me tërmetin. Jo, tre ditë më vonë, apo pesë ditë më vonë, lidhet kontrata me negociata të mbyllura, pa tender. Se ishte pazari. Rikthehet pazari pra. Se duhet të ndajnë paratë.
Më falni, 19 milionë euro. Denis Ymeri, një sipërmarrës shumë i fuqishëm, kishte timonin e Stela Gugales, thotë se unë e bëj këtë për 6 milionë. Se ku fluturuan 12 milionë, atë e di Edi Rama. Po, po Denisi e ka marrë për 600 milionë nga 1.9 miliardë që fituan tenderin. Se ku shkuan 12 milionë euro, e di Rama që firmosi me keq vendosmëri këtë proces.Pastaj edhe këtu, natyrisht thashë, thjeshtra e parë e republikës nxori fitimet e saj nga paratë e taksapaguesve shqiptarë, për mafiozët Zoto dhe Mërtiri, nga paratë e djegësave. Pra, është një aferë familjare e turpshme, e cila mbulohet nga organizata kriminale SKAP-i i partisë.”, tha Berisha.13 Comments

 1. Jo po te fusim ne burg juri kimin,…..o sal jan pal me amerikonin pse i bie murit , na lodhe ,……ne te votojme e te dum fort po bytha jon eshte shit me koh e vakt,…..ste do amerikon8 dhe pike,…..mos u lodh kot, mendimi im personal ky ,….mos ma mer per ters he tu boft vllai megjithse klasa nga vij une ska lidhje me trevat e malsise se eperme,……i juaji nga zona gri e votuesve gati gati 32 vjet

  1. E kuptoni o dumbabista. Se sa i shkar eshte.
   Po ju vazhdoni e ndiqeni. E keni ne gjak ju. Nuk ju rrihet pa nje lider. Dje kishit idhull Enverin sot Saliun, neser Ramen.
   Po po te till jeni.

  2. cdo gje qe shitet mund te rishitet , afrikanet po vijne ,e keqja ska fund

   amerika nuk e rru shume , mjafton qe robi te kete njerez dhe DOKTORI ka njerez ne gjithe shqiperine!

   kimetja beri kariere me paret tona dhe refomen ne drejtesi

   eshte skandal , mcgonical eshte skandal dhe kane veproa penali te mirefillta

   Rama e ka frike doktorin sepse sa flet doktori ne nje dite , rama mezi i ben nje muaj me nga 10 viza ne dite , harxhon 1 kile kokaine

 2. Ja u be dhe kjo pune.
  E hengri dhe kjo Denaj me 5 vjet.
  Neser kush e di se kush e ka rradhen te gjykata e saliut.
  Te gjith ne burg do ju coj o komumista te qelbur.
  Skeni shpetim.
  Eshte Sali Berishia ai o budallenj.
  Gjykaten e hapi. Vetem per godinën e burgut eshte pak problem. Po mendohet se do ta bej te ish kompleksi partizani.

 3. Jo po 8 vjet per te ber drejtesin e re. Jo po spaku jo po gjkko jo nderkombetaret, e lesh me qime.
  Jaaaa e thjesht fare.
  Ky 12 vite.
  Ai 8 vite.
  Ti qen 17 vjet.
  Ky zagari 9 vite.
  Kjo 5 vite kjo.
  Kete 11 vite.
  Jo po do tallemi.
  Dhe me e bukura eshte se ky gjykatesi i ri. Nuk do as rroge e as shpenzime. E ben dhe ter pasion kete pune.

 4. Ke pjerdhur o Sali maloku! Ke te drejte te besh politik si kllouni Edvin mavija qe eshte kundershtari yt ,por nuk ke te drejt te behesh gjykates se nuk e ben dot ate pune! Po nuk na the po per veten tende cfare denimi jep? Po te jete per opinion popullor te gjithe ju politikanet ,po pa perjashtim fare te te 70 partive fantazma perfshi edhe Idajet bythqirin duhet ta kaloni pjesen e mbetur te jetes ne burg dhe tu sekuestrohet pasuria !

 5. Ne s’na rruhet fare sa e si vjedhin ministrat, qeveritaret e Rama vete as ku i cojne parate ne

  ofshore, ne ambasadore apo Mc Gonigal, le te bejne cfare u do e bardha zemer me parate e

  taksave tona, ua kemi bere hallall , vetem ta shohim njehere kete “nongraten” prapa hekurave.

  Bile ua kemi bere hallall edhe cmimet e paperballueshme te ushqimeve baze, pensionet e ulta

  taksat e larta, fadromat mbi shtepi, kanabizimin e Shqiperise, polarizimin e tejskajshem, nepotizmin

  korrupsionin dhe rushfetin e kudondodhur , shkrirjen e politikes me krimin, diferencimin social,

  shpopullimin e vendit, vrasjen e shpreses se Shqiperia mund te behet shtepia e perbashket e gjithe

  shqiptareve dhe jo vetem e atyre te lidhur me pushtetin,

  ua kemi bere hallall grabitjen e pronave , perdorimin selektiv te ligjit, perqendrimin e pushtetit ne

  nje dore te vetme, drejtesine me regji, mbushjen e burgjeve me fakire dhe shpalljen investitore

  strategjike qe nga bashkeshortet e anetareve te qeverise e deri tek porositesit e vrasjeve me

  pagese, more ua kemi bere hallall edhe vjedhjen e manipulimin e zgjedhjeve, blerjen dhe shantazhimin

  e opozites, korruptimin e ambasadoreve dhe zyrtareve te huaj, blerjen korruptimin e medias,

  dyfishimin e administrates, perdorimin e patronazhisteve, diferencimet krahinore, perpjekjet per

  ndarjen e Kosoves, shitjen e detit e njemije enje te zezat qe na kane ardhur e do na vijne nga kjo

  qeverisje, vetem qe Sala i Vucidolit ti ngryse vitet e pleqerise ne rrathet e ferrit . Ne nuk duan te

  dime nese ka prova apo fakte, le te mos gjendet asnje prove, asnje dokument,asnje fakt i vetem

  ne duam faktin e burgosjes se berishes. C’na duhen faktet e provat, kur nuk iu deshen Amerikes

  qe eshte superfuqi por e shpali “nongrata” pa asnje prove, fakt apo dokument, kush jemi ne qe te

  kerkojne cingrra mingrra te tilla?

  1. Asgje nga keto qe thua ti nuk provon pastertine e Sales !

   Ti mund te kesh te drejte per te gjitha, e prape Sala mbetet ai qe vrau ne bulevard, mbetet kryembrojtesi (e me fort gjasa urdheruesi) i nje krimi shteteror, sipas gjykates se Strasburgut – e jo “Skapit” te partise a administrates amerikane, sièas teje te blere e te paprova ! Kjo, per te mos folur per “gjenine” financiare te dhendrit, vajzes e te birit, te bere milionere nga hici.

   Prandaj ato qe thote Sala nuk ngjisin !

   Kur nje i lare ne mut del te jape leksione pasteritie, njerezit shohin vetem mutin e tij

 6. Se kupt kete. Ne verte e duam salen prapa hekurave por nuk duam qe keta te tjeret nga e majta te vjedhin se cu kuptua pastaj, hiq nje maskara per nje maskara. Por qe sala duhet te zhduket nga skena politike dhe politika te reformohet dhe te normalizohet kjo eshte e domosdoshme.

 7. Se kuptoj me kete, eshte ber si ato dallaveret dhe i ka kthy konferencat ne muhabete kafenesh. Po ik o zotni nqs ke prova, ik ne prokurori. Llapa llapa neper konferenca, ik dorezoji ne prokurori. Dhe me e rendesishmja boll i bere bisht drejtesis, ik perballu aty si burrat, si gjith te tjeret. frikacat. je ber si grat e liga duke pergojuar te ter. Ik coji ne prokurori provat.

 8. filloi gjyqet publike ky, si ne koh te xhaxhit. Paska vendos me u bo prokuror e gjykates, pasi e ndriti si mjek dhe si politikan. Un se kuptoj per ke i ben keto konferenca. Ndoshta per te mbajta ata te vetet ne rresh, gati kur te duhen. Se 70-80% e shqiptareve as qe e degjon me, te thot cfar te doj. Gabim eshte se nuk e beson njeri as kur thot te verteta po keshtu eshte ky muhabet. Mjafton te shpifesh njeher (si me ate foton e Veliajt ne Iran) dhe e humb besueshmerin.

 9. o Sale, fakti qe kan vjedh te tjeret nuk amniston vjedhjet e tua, ca po thua qe edhe keta jan hajduta si puna jote. e dim, prandaj na behet qejfi kur hetojn dhe fusin brenda hajdutat shteteror pavarsisht cfar partie/sekti/mafje jan. Tani mbylle konferencen e ik aty ne gjykat si gjith njerezit, boll u fsheve pas karlliqeve. Ik provoje ne gjykat pafajsin jo te syri.net se syri.net e dim cfar mendimi ka per pronarin qe i mban me lek.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *