• |
ide | kryesore

Arrestohet ish-drejtori i Policisë së Malit të Zi

Lajme, Të funditNë mëngjes, zyrtarët e Departamentit Special të Policisë kanë arrestuar ish-drejtorin e Administratës së Policisë , Slavko Stojanoviç.

Stojanoviç është arrestuar me urdhër të Prokurorisë Speciale të Shtetit, nën dyshimin për keqpërdorim të pozitës zyrtare në lidhje me kontrabandën e cigareve. Në këtë operacion ka edhe persona të tjerë të arrestuar dhe në kuadër të të njëjtit rast SDT.

Zëdhënësi i SDT-së, Vukas Radonjiç, tha për News se me urdhër të SDT-së, Departamenti i Policisë Speciale i ka hequr lirinë Stojanoviçit dhe IB, për shkak të dyshimit se kanë kryer vepra penale të keqpërdorimit të pozitës zyrtare dhe kontrabandës.

Stojanoviç tërë jetën e tij të punës e kaloi në polici deri në pensionimin e tij dhe mbaroi shkollën policore në Kamenicë, Kolegjin e Kriminalistikës në Zemun dhe më vonë Fakultetin e Sigurisë në Shkup. Ka kryer një sërë detyrash policore si polic, polic, zyrtar i komunikacionit, drejtues turni e më pas pozita të tjera të larta në përbërjen e uniformuar të UP-së.

Me ardhjen e Veselin Veljoviçit në vitin 2007 si drejtor i parë i UP-së, Stojanoviç u gradua në asistent për Sektorin e Kompetencave të Përgjithshme të Policisë, e më pas në këshilltar.

Gjatë punës së tij në polici, Slavko Stojanoviç u njoh si bashkëpunëtor i ngushtë i ish-policit të parë të arrestuar Veselin Veljoviç.

Në shkurt të vitit 2013, Stojanoviç u zgjodh drejtor i Administratës së Policisë në një konkurs të dyshimtë, për befasinë e sektorit të sigurisë në atë kohë, thuhet në media.

Mandati i tij shënoi fillimin e “luftës” së klaneve konfliktuale në Mal të Zi, kur në vetëm pesë vjet u vranë mbi 40 njerëz. Ajo periudhë e errët do të mbahet mend edhe si vitet në të cilat likuidimet e shumta mafioze mbetën të pazgjidhura.

Mandatin e drejtorit e kreu në hije me paraqitje të rralla në publik dhe të brendshmit pohuan se ai ishte vetëm formalisht shef i policisë dhe se i shqetësonte pak gjatë kohës që ishte kreu i policisë publike.

Mandati i Stojanoviçit u shënua edhe me prishjen e protestave të Frontit Demokratik në vitin 2015, gjatë të cilave u regjistruan disa raste të brutalitetit policor, ndër të cilat më drastike ishte rrahja e Mijo Martinoviçit dhe rrënimi i makinës së tij nga një duzinë anëtarë të Njësia Speciale Antiterroriste (SAJ). Për shkak të këtyre rasteve të torturës policore, Mali i Zi prej vitesh ka marrë vëmendjen e Komisionit Evropian dhe janë dhënë disa vendime para Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg.

Megjithatë, ai dha dorëheqjen vetëm në fund të marsit 2018, pasi në qendër të Podgoricës u vranë Millosh Shakoviç dhe Radivoje Jovanoviç, viktimë aksidentale e një konfrontimi mafioz.

Më pas dorëheqja u shpjegua “për shkak të përkeqësimit të situatës së sigurisë në territorin e Podgoricës”.

Nuk vonoi shumë ajo që po përgatitej prej kohësh në sistemin e sigurisë kthimi i Veselin Veljoviqit, i cili u zgjodh për një mandat të dytë në korrik 2018. Dy muaj pas kthimit të tij, nuk kishte pushim as për policin – Stojanoviq u emërua në postin e sekretarit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare nga kryeministri i atëhershëm Dushko Markoviç në fillim të shtatorit. Ai kaloi ca kohë atje, dhe më pas u kthye në polici, pas së cilës doli në pension në janar 2021.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *