• |
ide | kryesore

“The Economist”: Trump, rreziku më i madh për botën në 2024

Arkiva, Lajme, Të fundit
the economistGazeta e përjavshme britanike “The Economist” e etiketoi ish-presidentin amerikan Donald Trump në kopertinën e saj të fundit si “rrezikun më të madh për botën” në vitin e ardhshëm. Korrespondenti Dylan Byers shpërndau imazhin e botimit të ardhshëm të “The Economist” i cili është konsideruar si një “Udhëzues me 90 faqe për atë që pritet të ndodhë vitin e ardhshëm”.

Në faqe të parë tregohet një imazh i Tokës që po mbulohet nga silueta e ish-presidentit. Artikulli paralajmëron rizgjedhjen e mundshme të Trump. Titulli i tij është: “Donald Trump përbën rrezikun më të madh për botën në vitin 2024” dhe teksti paralajmëroi se sa “i rrezikshëm” do të ishte një mandat i dytë i Trump.

“Një hije shfaqet mbi botën. Në edicionin e kësaj jave ne botojmë “Bota përpara 2024”, udhëzuesi ynë i 38-të vjetor parashikues për vitin e ardhshëm dhe gjatë gjithë asaj kohe asnjë person i vetëm nuk e ka eklipsuar ndonjëherë analizën tonë aq sa Donald Trump eklipson vitin 2024”, – thuhet në artikull.

Ai vazhdoi, duke vënë në dukje sondazhin e frikshëm të Trump që e bën atë përpara Presidentit Biden në disa shtete të lëkundura.

“Për dekada demokratët janë mbështetur në votën e njerëzve me ngjyrë dhe hispanikë, por një numër domethënës i tyre po e braktisin këtë parti. Në 12 muajt e ardhshëm, një pengesë nga secili kandidat mund të përcaktojë garën – dhe kështu të përmbysë botën” – vazhdoi artikulli.

“Ky është një moment i rrezikshëm që një njeri si Trump të kthehet duke trokitur në derën e Zyrës Ovale. Demokracia është në telashe në shtëpi. Pretendimi i Trump se kishte fituar zgjedhjet në 2020 ishte më shumë se një gënjeshtër. Ishte një bast cinik se ai mund të manipulonte dhe frikësonte bashkatdhetarët e tij dhe ka funksionuar” – shkruan artikulli.

“Një mandat i dytë i Trump do të ishte një pikënisje në një mënyrë që nuk ishte i pare. Fitorja do të konfirmonte instinktet e tij më shkatërruese për pushtetin. Planet e tij do të hasnin më pak rezistencë. Dhe sepse Amerika do ta votojë atë duke ditur më të keqen” – mbyllet artikulli. ©LAPSI.al16 Comments

 1. do kete te tjera shkrime anti trump, globalistet i bejne presion per marreveshje, puna eshte qe ne amerike i ka te fitume, te te gjithe grupet e votueseve eshte shume here me mire se 2020

  ca do beje po erdhi ne pushtet?

  jo noi gje te madhe, por vetem te rregulloje ekonomine amerikane se do vije kina dhe rusi ne ballkan e do jene te rrezikshem per ne shqiptaret

 2. Po pra, Trump qe nuk ben luftera, eshte rrreziku me i madh per boten. Ndersa keta liberalo komunistet ne pushtet qe hapin nga nje lufte cdo 6 muaj, keta qe kane vrare per 1 muaj 15,000 vete ne Palestine ku nga keta 6,000 jane femije, keta nuk qenkan rreziku me i madh per boten?!!😉🤔

  Thr Economist dhe gjithe mainstream media qe jane kunder Trump dhe qe financohen nga kompleksi industrial ushtarak i USA, jane rreziku i vertete dhe me i madh i botes.

 3. Ju qifsha ropt edhe ju te Lapsit që postoni propagandë me porosi dhe e quani veten gazetarë, ju qifsha rracën se nuk jeni as për të fshirë bythën me ju. Rreziku për botën janë kriminelat globalist-komuniste që janë sot në pushtet në Amerikë, bashkë me ju që postoni propagandën e tyre në nivel lokal për Shqipërinë.

 4. Mbajeni mend… NESE KY IDIOTI VJEN SERISH NE KRYE TE SHTETIT AMERIKAN. PER PAK KOHE DO THEMI. NA ISHTE NJEHER AMERIKA.
  Tani un nuk mund te kuptoj se si memdon nje votues amerikan. Po llogjika e thjesht me tregon…. Qe kur je i pari. Pse duhet te bej eksperimente, dhe prova te rrezikshme. Kjo eshte pa pik kuptimi.
  Lere pastaj kur thot. Ta bejm prap Ameriken te forte & madhe serish. Lind pyetja…. Kur ka qen e dobet ose e vogel Amerika!!!!!!

  Ajo e madhe dhe e fort ka qen dhe eshte. Po me sa duket ky ka per ta cuar atje ku s ka qen kurre.

  Nejse… Mendim imi personal.. Po mendoj qe njerzit nuk kan per tu mashtruar prej ketij IDIOTI.

  1. Kur ka qene Amerika me me reputacion kaq te ulet sesa ne kete mandat te Bidese se hales? Ka ul breket para Kines saqe e presin nje diktator me tapet te kuq, i rruajten karin Rusise megjithe miliardat e shpenzuara, varferuan qytetaret e amerikes dhe europes me inflacion dyshifror nga politikat idioteske marksiste, e kane kthyer Ameriken ne nje vend ku te fusin ne burg po te thuash qe femer quhet ajo qe ka vagine mes kembeve dhe nuk quhet femer femer nje burre i veshur me fustan e lyer me buzekuq e me penis mes kembeve, ja ketu ne kete pike ka arritur Amerika o shoku komunist qe jeton ne Amerike.

   1. E o King…. Sa po vuajn amerikanet.
    Ik o pall ha ndonje pjat fasule. E shiko hallet e tua. E. Lere ameriken se nuk ngeli ne doren tende. E mos ja qaj hallin se nuk e gjen gje.

    1. O analfabet, meso te shkruash njehere se ste jeo food stamps me Bideja.Une spo ja qaj hallin Amerikes se sme rruhet kari as per Ameriken e as per amerikane te idiotiziuar si puna jote. Si duket ti qenke “amerikan safi’ lgbtq2+😀. Ec laj pjata te McDonalds tani se tr mbaroi pushimi😉.

 5. Kete paralajmerim per Apokalipsin apo Kiametin qe do ndodhi po te zgjidhet Tramp e ka dhene

  pak dite me pare mu tek ky portal ( lapsi) edhe shume i dituri, shume i shquari, supermjeshtri i

  gazetarise, superintelektuali , superkasandra apo superorakulli shqiptaro-kolumbian, z. Blendi

  Kajsiuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

   1. Keta TRAPISTET, jan hall me vete.
    Shtrohet pyetja. SI DO FITOKA KETE RRADH TRAPI… KUR KOMANDOKAN DHE BEKAN LIGJIN KETA MAJTISTET. QE JA VODHEN ZGJEDHJET KUR TRAPI KISHTE PUSHTETIN. E DO FITOKA NE NJE MENYR MAGJIKE TANI QE NUK KA ASGJE NE DORE.
    tani ndani mendjen….. JA VODHEN ZGJEDHJET!!!!
    Dhe nese eshte ashtu….. SI DO FITOJ KETE RRADHE!!!!

 6. E thjeshte, sepse leftistet socialiste ecin me parimin e Stalinit ” ska rendesi kush voton por kush numeron”. Kete radhe do fitoje sepse nje pjese e mire dhe e demokrateve e kane kuptuar se ku i ka cuar vota e tyre per Bidene e hales dhe do votojne per common sense. Do jete me e veshtire per te manipuluar nje sasi te madh por nuk perjashtohet metoda e ” nje virus i ri ne horizont dhe opa votimi me poste” ku pastaj fillon skema ….

 7. Mos botoni shkrime idjote se po beheni ju rreziku me i madh.Rikthimi i Trump do jete jo vetem shpetimi i Amerikes nga kulti i pedofileve dhe bythqireve por dhe i nje pjese te mire te planetit.

 8. Amerika ka pjerdh me kohe. As Trumpi se ndalon dot degradimin e gjithanshem te dikur “endrres amerikane” qe esht nje total Bullshit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *