• |
ide | kryesore

Nga protesta e Himarës te ankesat në Bruksel, si lëvizi presioni grek për Belerin

Arkiva, Kryesore, LajmeQë pas arrestimit dy ditë para zgjedhjeve të kaluara, Fredi Beleri, kryetar i zgjedhur i Himarës nuk po arrin të betohet para Këshillit Bashkiak, sepse Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve nuk i jep leje të dalë nga qelia. Arrestimi i tij provokoi reagimin e fortë të Greqisë që pas natës së parë të arrestimit, por strategjia e tyre në ndihmë të kryebashkiakut ka ndryshuar me kalimin e muajve.

Protesta në Himarë dhe darka në Athinë

Presioni në fillim ishte i përqëndruar ndaj kryeministrit Rama. Kërkesa e parë ishte për lirimin e Belerit. Nisi me deklaratat e forta të kryeministrit grek, Kijakos Micotakis që i kombinoi kërkesat e tij me fushatën për zgjedhjet në Greqi.

“Nuk ka asnjë mundësi që ne të pajtohemi me idenë se ka një drejtësi tjetër për qytetarët e Shqipërisë me kombësi shqiptare dhe një tjetër për ata me kombësi greke. Është e njëjta drejtësi. Nuk ka dy drejtësi. Me të metat dhe me barrën e tyre. Kështu që kam dëgjuar shumë dhe praktikisht kam preferuar të mos flasë, deri në mbarimin e zgjedhjeve të Greqi” tha Rama.

Grekët e shtuan presionin me një protestë në Himarë ku morën pjesë dy kryebashkiakë grekë, ai i Athinës dhe ai i Selanikut. Për shumëkënd kjo ishte një shfaqje e tepërt, por që kaloi pa incidente.

Pas kësaj, në Athinë u mblodh një samit me liderët e Ballkanit Perëndimor, por për shkak të Belerit, nuk pati ftesë për Edi Ramën. Që nga dita e parë, ambasadorë, ministra dhe të dërguar të qeverisë greke kanë ndjekur në mënyrë rigoroze gjyqin në Tiranë dhe në Vlorë. Presioni grek ka ardhur në kontrast me braktisjen që shteti shqiptar i ka bërë qindra, në mos mijëra shtetasve të tij që përballen me drejtësinë në Greqi dhe ku asnjëherë një qeveri shqiptare nuk e ka ngritur zërin në mbrojtje të të drejtave të tyre.

Gjithsesi ky presion nuk dha rezultat. Madje për t’i treguar grekëve se arrestimi i Belerit nuk frymëzohej nga ndonjë ndjenjë nacionaliste, Rama dha një shfaqje në kufijtë e servilizmit në Derviçan, kur inauguroi bustin e babait të kryeministrit Micotakis. Gjatë ceremonisë në Derviçan, Rama u foli të pranishmëve në greqisht dhe mbajti një fjalim ku vlerësonte kryeministrat grekë ndër vite. Por Fredi Beleri mbeti në burg.

Ankesat në BE për Belerin

Duke parë se presioni i drejtpërdrejtë nuk funksionoi, strategjia në ndihmë të Belerit ka ndryshuar. Nga imponimi i drejtpërdrejtë ndaj Ramës, kërkesat e Greqisë u përqëndruan në kancelaritë perëndimore dhe në kushtëzimin e integrimit të Shqipërisë në BE. Në Samitin e Berlinit, Micotakis e bëri të qartë se Greqia do ta pengojë hapjen e kapitujve për Shqipërinë, nëse kreu i bashkisë së Himarës nuk lejohet të betohet.

“Është e rëndësishme që Beleri të betohet si kryetar i bashkisë së Himarës që të largohet kjo hije që ndikon mbi marrëdhëniet greko-shqiptare. Zgjidhja e kësaj teme është një kusht i domosdoshëm që Greqia të bije dakord për nisjen e procesit të integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Shpresoj dhe lutem që ky problem të zgjidhet në vazhdën e frymës së mirë të bashkëpunimit që të mos ndikojë në marrëdhëniet mes dy shteteve” tha Micotakis në Tiranë.

Por edhe kjo strategji e grekëve duket se nuk ka gjetur mbështetje. Media greke Ta Nea ka publikuar sot një reagim të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë që thotë se “bilateralizimi i procesit të anëtarësimit nuk është i pranueshëm”

“Për rastin e kandidatit për kryebashkiak në Himarë, Fredi Beleri , aktualisht po kryhen hetime nga autoritetet shqiptare. Duhet të presim procesin aktual në Shqipëri. Përcaktues për procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE është ekskluzivisht plotësimi i kritereve të anëtarësimit, përfshirë edhe “acquis”-në e BE-së. Është e rëndësishme që kjo të jetë gjithashtu pikë referimi për të gjitha shtetet anëtare në vendimet e tyre për hapat individualë në procesin e anëtarësimit. Bilateralizimi i procesit të anëtarësimit nuk është i pranueshëm” citohet në lajmin e Ta Nea.

Me pak fjalë, Gjermania thotë se nuk do të lejojë që tekat apo përplasjet mes ballkanasve të pengojnë politikat e zgjerimit. Pasi i ndryshoi emrin Maqedonisë për hapjen e negociatave, nxjerrja e një problemi tjetër me Shqipërinë e tregon Greqinë si një shtet tekanjoz, që bëhet pengesë për integrimin e fqinjëve.

Prandaj dhe pak ditë më parë, ministri i jashtëm i Greqisë, Papastavrou e mohoi këtë këndvështrim të ngjarjeve: “Ka shtete anëtare që thonë se çështja është dypalëshe. Dhe jo vetëm e thonë këtë, por pretendojnë se është i papranueshëm bilateralizimi i hyrjes së Shqipërisë në Evropë. Unë them se kjo është një qasje e gabuar […] çështja Beleri është thellësisht evropiane, nuk është dypalëshe. Ka të bëjë me respektimin e shtetit ligjor”,– tha ai.

Në progres-raportin për vitin 2023, çështja Beleri ishte përshkruar si një burim tensionesh dhe që ngrinte shqetësime serioze, por edhe aty i lihej drejtësisë për ta zgjidhur. Në këtë pikë, kryeministri Rama tregohet i kujdesshëm, por herën e fundit që komentoi mundësinë e betimit të Belerit, tha se shpresonte që gjykata të merrte vendim, para se të merrej vendim për negociatat në dhjetor. /Lapsi.al12 Comments

 1. “Më dërgoi mesazh mafioz, kërkon të më vrasë me duart e të tjerëve!”/ Artan Hoxha: Berisha i ka duart me gjak, ka tentuar disa herë…!Para te madhe nga Greqia keni mare ju te lapsit me kryeartikujt e shumte per nje vrases si beliri.per nje gazetar si Artan Hoxha qe u kercenua me vdekje nga serbi salih karaxhic berisha

 2. A ka me bythqira se greket. Sot u angazhu dhe spiuni I rradhes, Genc Pollo. Kundershtoi madje dhe BE per qendrimin e but ndaj Blelerit. Dhe Athina e pati zili zellin e tij. Pollo qe spiunonte te ambasada greke pas cdo mbledhje qeverie (sipas Klosit) dhe nipi I spiunit grek (sipas Berishes).

  1. Me falni, ho sipas Klosit kjo puna e spiunllikut te ambasada greke, the o sipas nje kallbogrami te ambasades amerikane te nxjer nga wikileaks

 3. PARODI

  Kuturu-Rrufeja s’bie në hale

  (Ai)
  Eci rrugëve kot, kuturu
  Dhe s’di ku shkoj
  Xurxull prapë jam unë, se ajo,
  Një bohem nuk e do
  Sa të desha, shpirt,
  S’mund ta dish
  Të vodhën ty pabesisht
  Me pije mbys dhimbjen pa fund

  (Ajo)
  Ti vazhdo ec, kuturu,
  se s’di çfarë do.
  S’mund të jemi bashkë ne të dy,
  veten mos e torturo.
  Për pije e di, që ti vdes,
  tashmë atë, e ke ves,
  pi bëhesh tapë përherë,
  nga mbrëmja në mëngjes.

  (Ai)
  Sa e lumtur je, unë s’e di,
  Me atë që jeton
  Mund ta blejë ai për ty dhe botën
  Vetëm zemrën, jo
  Mbeti shkretë tani streha jonë
  Në luks je ngrirë, në kyç trishton
  Si në muze, si një Xhokondë

  (Ajo)
  Unë dua tash, dikë tjetër,
  në moshë shumë më i vjetër,
  Ai më ka falur mua gjithshka,
  dashuria jonë nuk është shaka.
  Për mua ai është vërtet burrë,
  e unë s’jam një pikturë në mur!
  Me të unë ndihem vërtet e lirë,
  ai nuk rri xurxull si ty i pirë.

  (Ai)
  Unë në jetë i pasur s’jam vërtet
  Por në ëndrra e shoh veten mbret
  Nëpër pub-e tok me miqtë
  Harxhoj unë hënën si monedhë
  Ti po fle tani Xhokonda ime
  Shiu si det mbi mua zbrazet
  As rrufetë s’më vrasin dot
  Se ka një Zot

  (Ajo)
  Ti ke qënë e do mbetesh fukara,
  përherë papunë dhe pa para.
  Në pube pi me miqtë e tu gay,
  të dukem se sa Xhokonda vlej.
  Unë jam më e bukur se hëna,
  më të mirë se mua nuk bën nëna.
  Shiu bie e unë bëj dashuri,
  jam shtrirë por hiç s’po fle,
  ty rrufeja s’të vret dot,
  se je një hale.

  (Ai)
  Eci rrugëve kot, mori fund,
  Ky fati im kuturu
  Ty s’të kam tani dhe në shi
  Pija po më shkund
  Se në dashuri, kur të dhemb,
  Jo dehja s’del dhe aq lehtë
  Të desh, Xhokondë, ty një bohem
  Unë në jetë i pasur s’jam vërtet
  Por në ëndrra e shoh veten mbret
  Nëpër pub-e tok me miqtë
  Harxhoj unë hënën si monedhë
  Ti po fle tani Xhokonda ime
  Shiu si det mbi mua zbrazet
  As rrufetë s’më vrasin dot
  Se ka një Zot

  (Ajo)
  Edhe Xhokonda sikur të isha,
  atë pikturë ti dot s’e ble,
  ty rrufeja s’të vret dot,
  se je një hale.

  (Ai)
  Ti po fle tani Xhokonda ime
  Shiu si det mbi mua zbrazet
  As rrufetë s’më vrasin dot
  Se ka një Zot
  As rrufetë s’më vrasin dot
  Se ka një Zot!

 4. PARODI

  Menare è sbagliato ma umano, perdonare è divino.

  [Lui]
  A mezzanotte sai
  che io ti penserò
  ovunque tu sarai, sei mia
  e stringerò il cuscino fra le braccia
  mentre cercherò il tuo viso
  che splendido nell’ombra apparirà
  mi sembrerà di cogliere
  una stella in mezzo al ciel,
  così tu non sarai lontano
  quando brillerai nella mia mano.

  [Lei]
  A mezzanotte sai,
  che non pensero a te,
  saro con un altro uomo.
  Ma tu continui a sognare,
  fare l’amore senza pagare,
  Ma l’asino non puo volare,
  la verita tu devi imparare.

  [Lui]
  Ma non vorrei che tu
  a mezzanotte e tre,
  stai già pensando a un altro uomo.

  [Lei]
  Infatti a mezzanotte e tre,
  non ho mai pensato a te,
  stavo gia trombando con l’altro.

  [Lui]
  Mi sento già sperduto
  e la mia mano
  dove prima tu brillavi,
  è diventata un pugno chiuso, sai.
  Cattivo come adesso
  non lo sono stato mai,
  e quando mezzanotte viene,
  se davvero mi vuoi bene,
  pensami mezz’ora almeno,
  e dal pugno chiuso
  una carezza nascerà.

  [Lei]
  Mi hai gia accarezzato abbastanza,
  con i pugni nella tua stanza.
  Ho capito quando mi vuoi bene,
  sto soffrendo ancora le mie pene.

  [Lui]
  E stringerò il cuscino fra le braccia
  mentre cercherò il tuo viso
  che splendido nell’ombra apparirà.

  [Lei]
  Il mio viso non sara splendente,
  ma gonfiato molto violentemente,
  Non controlli i nervi e la tua mano,
  e di mente non sei proprio sano.

  [Lui]
  Scusami tanto amore mio,
  non lo faccio apposta io,
  l’amore non puo essere bello,
  se non è un po litigarello.
  Ma non vorrei che tu
  a mezzanotte e tre,
  stai già trombando un altro uomo.
  Mi sento già sperduto
  e la mia mano
  dove prima tu brillavi,
  è diventata un pugno chiuso, sai.
  Cattivo come adesso
  non lo sono stato mai,
  e quando mezzanotte viene,
  se davvero mi vuoi bene,
  pensami mezz’ora almeno,
  e dal pugno chiuso
  una carezza nascerà.

  [Lei]
  Ancora parli di questa cazzata?
  Quella volta non ti è bastata?
  Mi hai menato proprio bene,
  e sofro ancora le mie pene!
  E comunque io ti perdono,
  ma amero un altro uomo,
  questo è un addio e non un sogno,
  e da te io mai piu non ci torno.

 5. Fjale e rende, MALOK, por po ashtu na ke ngel ne komente, por duht te shtosh edhe ate, detyren e sherbetori te sektit,,,,,PATRONAZHIST, i paster. me nuanca geni bire kurvi, nga morrat e kuq.Kaq i ke te plotsuara ne meritat qe ke, shko e merr haracin nga banditet, gangsteret, hajdutet qe ke ne koke, e qe u mba oturakun.IDIOT SPECIFIK, rrace e qelbur kuqalesh.

 6. Mjaft me kete moterqier Beleri se na e nxijt per cdo dite me nje shkrese per kete vrases dhe antishqiptar.

  Qe jeni maskarenj ju te Lapsit kjo dihej, po qe per inat te PS ju ishit gati tu kerceni edhe motrave tuaja, kjo nuk dihej.

  Per cdo dite Belerin ne faqe te pare, ptu u qifsha motrat rrace e poshter paskeni qene, por nuk keni faj ju, i duhen qire robt Rames te parit qe nuk ju mbylli njehere e mire qe zeri juaj te mos degjohej sepse eshte nje ze totalisht i degjeneruar moralisht.

 7. PARODI

  Marco Masini – Perche lo fai?

  [Lui]
  Con questa pioggia nei capelli perché lo fai
  con questi occhi un po’ fanciulli e un po’ marinai
  per una dose di veleno che poi
  dentro di te non basta mai.
  Con le tue mani da violino, perché lo fai
  tu che sei rosa di giardino dentro di me
  come un gattino sopra un tetto di guai
  dimmi perché, perché lo fai.

  [Lei]
  Perche non mi ha amato nessuno e tu lo sai,
  sono stata sfruttata ma protetta mai,
  dov’eri tu quando io soffrivo assai,
  dov’eri tu, non c’eri mai.
  La mia vita non ha piu un senso oramai,
  cosi il dolore si dimentica se ti fai,
  almeno cosi non mi arrabbio con te,
  lasciami in pace, lasciami e vai.

  [Lui]
  Perché lo fai non rispondermi se non vuoi
  però lo sai che io vedo con gli occhi tuoi
  e tu se vuoi puoi nasconderti dentro me
  finché non capirai.
  Perché lo fai disperata ragazza mia
  perché ti stai come un angelo in agonia
  perché ti fai
  perché ti fai del male, perché ce l’hai con te
  perché lo fai e il domani diventa mai
  per te, per me, per noi.

  [Lei]
  Tu puoi trovare una meglio di me lo sai,
  un futuro insieme non l’ho immaginato mai,
  non ho niente da darti e spero mi capirai,
  l’amore mio tu non lo avrai.
  Adesso e troppo tardi per rinascere dai,
  ti prego per me non metterti piu nei guai,
  cerca la tua anima gemella e con lei vai,
  dimenticami, non pensarmi mai.

  [Lui]
  Perché, perché lo fai
  fra questi angeli nel fango di questa via
  dove non entra più neanche la polizia
  io non ti lascio in questo nostro Vietnam,
  anima mia,
  come la gente che lascia che sia.
  Disperata ragazza mia
  perché non vuoi che il mio amore ti porti via
  perché lo fai e il domani diventa mai
  per te, per me, per noi.
  Perché lo fai, puoi rinascere quando vuoi
  perché lo sai che io vedo con gli occhi tuoi
  se tu volessi vivere io non ti lascerei
  se ritornassi libera, se ritornassi mia
  invece sei una macchina che va via.

 8. PARODI

  Una margherita per due

  Io non posso stare fermo con le mani nelle mani,
  tante cose devo fare, prima che venga domani.
  E se lei già sta dormendo, io non posso riposare,
  farò in modo che al risveglio non mi possa più scordare.

  Perché questa lunga notte non sia nera più del nero,
  fatti grande, dolce Luna, e riempi il cielo intero.
  E perché il suo sorriso possa ritornare ancora,
  splendi Sole domattina come non hai fatto ancora.

  Prima devo preparare l’impasto, e ci vuole la farina,
  e il lievito di birra, ma l’acqua tiepida versare prima.
  Quindi devo cominciare, ad impastare e lavorare,
  verso acqua e lievito alla farina, e unisco anche il sale.

  Poi continuo a lavorare, ad ottenere una morbida massa,
  finché la pasta sia pronta, poi metto in forno a graduazione bassa.
  Poi devo lasciare li la pasta, a riposare e lievitare,
  e dopo 2 ore torglierla dal forno, e ricominciare a preparare.

  Non devo dimenticare, l’olio e la passata di pomodoro,
  e condirla con un po di sale, ancora ci vuole del lavoro.
  E con un mattarello,come un cerchio appiattire la pasta,
  poi cospargere li con la passata, ma ancora non basta.

  Devo anche ricoprirla, con le fette di mozzarella,
  cosi margherita è gustosa, e anche molto bella.
  E alla fine infornare, per pochi minuti finché sia cotta,
  a gradazione alta, chi mangerà di piu sara una lotta.

  Perché margherita è buona, perché margherita è vera,
  perché margherita è una pizza, e la preparo tutta intera.
  Perché margherita è un sogno, perché margherita ha il sale,
  perché margherita ha la mozzarella, e finalmente si può mangiare.

  Perché margherita è tutto, ed è lei la mia pazzia,
  perche e bella come lei, margherita è la pizza mia.

  Margherita è mia.

 9. PARODI

  Il coglione e la mignotta

  [Lui]
  Su di noi ci avresti scommesso tu
  su di noi mi vendi un sorriso tu
  se lo vuoi cantare, sognare, sperare così.
  Su di noi gli amici dicevano
  no, vedrai, è tutto sbagliato.

  [Lei]
  Su di noi, infatti ho scomesso sai,
  se lo vuoi, il sorriso e gratuito dai,
  se tu puoi amare e pagare la notte con me.
  Su di noi, gli amici parlavano,
  perche, prima, sono stati insieme a me.

  [Lui]
  Su di noi nemmeno una nuvola
  su di noi l’amore è una favola
  su di noi se tu vuoi volare
  lontano dal mondo, portati dal vento
  non chiedermi dove si va.
  Noi due respirando lo stesso momento
  poi fare l’amore qua e là.

  [Lei]
  Ma dove andiamo, e cosa facciamo,
  non sei ricco e questo lo so.
  Hai almeno una casa? Lo sai dove siamo?
  Non mi piace, aspetta un po.

  [Lui]
  Mi stavi vicino e non mi accorgevo
  di quanto importante eri tu
  adesso ci siamo, fai presto, ti amo
  non perdere un attimo in più.

  [Lei]
  Mi devo spogliare, ma siamo per strada,
  come faccio, dimmelo tu?
  Sono una mignotta, ma non sono matta,
  non posso stare nuda qua giu.

  [Lui]
  Su di noi nemmeno una nuvola
  su di noi l’amore è una favola
  su di noi se tu vuoi volare…

  [Lei]
  Su di me, stai usando la forza sai,
  su di me, l’amore violento dai,
  Se con me, tu vuoi trombare….

  [Lui]
  Su di noi ancora una volta dai
  su di noi se tu vuoi volare
  ti porto lontano nei campi di grano
  che nascono dentro di me.
  Nei sogni proibiti di due innamorati
  nel posto più bello che c’è.

  [Lei]
  Vuoi farlo ancora nei campi di grano,
  il tuo sogno proibito e un po strano.
  Qui non voglio stare, devo proprio andare,
  questo posto non è per sognare.
  Se mi vuoi avere, prima devi pagare,
  poi insieme possiamo trombare.

  [Lui]
  Lontano dal mondo, portati dal vento,
  respira la tua libertà.
  Giocare un momento poi corrersi incontro
  poi fare l’amore qua e là.

  [Lei]
  Va bene ho capito, cosa mi vuoi dire,
  ma non siamo liberi in città?
  Qui e notte e fa freddo, e soffia il vento,
  a giocare come si fa?

  [Lui]
  Su di noi nemmeno una nuvola
  su di noi l’amore è una favola
  su di noi se tu vuoi volare…
  Mi stavi vicino e non mi accorgevo
  di quanto importante eri tu
  adesso ci siamo, fai presto, ti amo
  non perdere un attimo in più.
  Su di noi, ancora una volta dai
  su di noi, di te non mi stanco mai.
  Su di noi, ancora una volta dai
  su di noi, di te non mi stanco mai.
  Noi, solo noi, su di noi, solo noi
  noi, solo noi, su di noi, solo noi
  noi, solo noi, su di noi, solo noi
  noi, solo noi, su di noi, solo noi
  noi, solo noi, su di noi, solo noi
  noi, solo noi, su di noi, solo noi
  noi, solo noi, su di noi, solo noi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *