• |
ide | kryesore

U lirua nga Hamasi, e moshuara izraelite në gjendje të rëndë/ Djali: Po lufton për jetën

Lajme, Të funditElma Avraha, 84-vjeçarja e liruar dje nga Gaza është në gjendje të rëndë dhe po lufton për jetën, ka thënë djali i saj për BBC. Elma u rrëmbye nga shtëpia e saj në Nahal Oz, afër Gazës, gjatë sulmeve të Hamasit më 7 tetor.

Djali i saj më vonë gjeti imazhe në rrjetet sociale të saj të rrethuar nga njerëz të armatosur të Hamasit me një motoçikletë. Uri thotë se nëna e tij u dërgua me helikopter në spitalin në Be’er Sheva pasi u lirua.

Gjendja e saj mjekësore është rezultat i një periudhe të gjatë kohore që një grua e moshuar nuk është trajtuar siç duhet, thotë Uri.

Në një deklaratë, qendra mjekësore Soroka në Be’er Sheva tha: “Është e tmerrshme që ne tani duhet të vazhdojmë të kujdesemi për pacientët e moshuar të mbajtur në tunele nëntokësore për shtatë javë me neglizhencë totale mjekësore dhe mospërfillje për kujdesin e tyre”.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *