• |
ide | kryesore

Gaza/ 11 pengje, gjashtë argjentinas, tre francezë dhe dy gjermanë kthehen në shtëpi

Lajme, Të funditHamasi sapo ka liruar 11 pengje të tjera, ndërsa autokolona me të sapoliruarit po shkon drejt Izraelit. Në këmbim të 11 pengjeve, Izraeli liroi nga burgu 33 palestinezë. Pengjet izraelitë të liruar përfshijnë gjashtë shtetas argjentinas, tre francezë dhe dy gjermanë, sipas një postimi X nga Majed Al Ansari, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Katarit.

Ndërkohë, Gjysmëhëna e Kuqe thotë se po shpërndan ndihma në qytetin e Gazës. Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe të Palestinës tha në një postim në X se ekipi i saj po lëviz 40 kamionë me ndihma në qytetin e Gazës dhe zonat veriore të rripit. Më herët sot, organizata tha se kishte dërguar 150 kamionë ndihma në pjesën veriore të brezit që nga fillimi i marrëveshjes së përkohshme të armëpushimit të premten.

Shpërndarja e ndihmës në atë zonë doli e vështirë pasi ishte zona më e goditur e Gazës si rezultat i rrethimit të Izraelit. Hamasi vonoi lirimin e pengjeve izraelite të shtunën për shkak të akuzave të tij se Izraeli shkeli kushtet e marrëveshjes së tyre, duke përfshirë besimin e Hamasit se ndihma e premtuar nuk ishte e mjaftueshme për në veriLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *