• |
ide | kryesore

Sunak anuloi takimin, Mitsotakis: Jam thellësisht i zhgënjyer

Lajme, Të funditKryeministri grek ka refuzuar një takim me zëvendëskryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar, Oliver Dowden, pasi ai u ofrua në vend të bisedimeve me Rishi Sunak. Shkak u bë një mosmarrëveshjeje për riatdhesimin e skulpturave të Partenonit.

Kyriakos Mitsotakis, kryeministri i Greqisë, tha se ishte “thellësisht i zhgënjyer” nga anulimi i papritur i takimit me Sunak në Londër, në të cilin ai kishte planifikuar të ngrinte çështjen e skulpturave. Një ministër i kabinetit tha të hënën se një takim me Dowden të martën iu ofrua Mitsotakis, por “nuk ishte e mundur” që kjo të ndodhte.

“Kjo është një çështje keqardhjeje. Ajo ofertë u bë”, tha Mark Harper, ministri i transportit.

Ai shtoi: “Por qeveria e përcaktoi qëndrimin e saj në lidhje me mermerët Elgin shumë qartë, që është se ato duhet të qëndrojnë si pjesë e koleksionit të përhershëm të Muzeut Britanik”.

Skulpturat u hoqën në rrethana që mbeten të diskutueshme me urdhër të Lord Elgin, atëherë ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në oborrin osman. Antikitetet u dërguan në Londër midis 1801 dhe 1804 dhe u shitën në Muzeun Britanik në 1816.

Mitsotakis, i cili mendohet se ka fluturuar drejt vendit të tij në vend që të takojë Dowden, tha: “Unë shpreh bezdinë time për faktin që kryeministri britanik anuloi takimin tonë të planifikuar disa orë përpara se të zhvillohej.

“Greqia dhe Britania janë të bashkuara nga lidhje tradicionalisht të forta miqësie dhe korniza e marrëdhënieve tona dypalëshe është jashtëzakonisht e gjerë. Pikëpamjet e Greqisë për skulpturat e Partenonit janë të njohura. Kisha shpresuar të kisha mundësinë t’i diskutoja ato me homologun tim britanik së bashku me sfidat e tjera ndërkombëtare: Gaza, Ukraina, kriza klimatike, migrimi.8 Comments

 1. Te dhemb bytha kur te tjere nuk te kthejne ate qe eshte grabitur, e qirie???
  Po kur te kerkojne tokat dhe te tjera qe ke grabitur jo me lars se 90 vjet me pare???

  O fise bastardesh aziatike qe na mbite poshte kembeve!

  1. Po per pronat e shqiptareve o shqipkar, ca do thush ? Se e morem vesh qe qenke angazhuar me i dhene dum edhe ceshtjeve nderkombetare. Rish emigranti e beri per presion, do te fusim Shqipkarat ne BE pa pat drejtesi, rendesi ka te futemi pa ci qi ropt fasad mhb. Ik ha kar tani

   1. Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU
    Fuck EU

  2. VIDEO/ Momenti kur u çnderua 28 nëntori: Festa e turpshme e Berishës me tortën gjigande për 100 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë.shellkare e maloke nxitoni me kova e legene te merrni torten e salihut,qe e beri per ju te pa ngopur maloke.

 2. Gabelet e europes ose neo greket kerkojne sklupturat e Partenonit…

  Pyetja shtrohet se cpune kane keta gabele me keto skluptura???

  Keta robqira jane perzierje dhe perdhunime te gjithe rracave qe kane kaluar aty

  1. Greket jan vertet super idjot, kujtojn se gjith planetin e kan ber ata. Tamam, se clidhje kan ata me greket e lasht, te zinj si turqit dhe perset. Me shum lidhje do ken shqiptaret e sotem me greket e lasht sesa keta turqit grek te sotem.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *