• |
ide | kryesore

Ankimoi vendimin për masën e sigurisë, Gjykata e Lartë rrëzon rekursin e Alma Kaçit

Lajme, Të funditGjykata e Lartë ka rrëzuar rekursin e Alma Kaçit për masën e sigurisë ‘Arrest shtëpie’. Alma K u përfshi në skandalin seksual që çoi në pranga kryebashkiakun e atëhershëm të Kukësit Safet Gjici.

Alma kërkoi masë më të butë sigurie, por kjo kërkesë u rrëzua ditën e sotme nga Gjykata e Lartë. Ndërkohë që disa ditë më parë SPAK përfundoi hetimet ndaj Gjicit dhe Kaçit, duke e çuar dosjen ndaj tyre për gjykim në GJKKO. Gjici akuzohet për korrupsion pasiv, ndërkohë që Kaçi për korrupsion aktiv.

Safet Gjici u vu në pranga për “korrupsion pasiv”, pasi dyshohet se ka favorizuar Alma Kaçin, duke i ofruar mbështetje financiare, me vendim të Këshillit Bashkiak, mbi një projekt për strehimin dhe kujdesin ndaj qenve endacakë në qytet. Vetë 40-vjeçarja ka pranuar se donte nga Gjici tenderin e qenve, ndërsa ish-kryebashkiaku ka thënë se nuk e ka shkelur ligjin.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *