• |
ide | kryesore

Greqia paralajmëron Shqipërinë, mesazh BE-së: Pa u zgjidhur çështja e Belerit

Lajme, Të fundit
BeleritAthina po përshkallëzon reagimet e saj kundër burgosjes së vazhdueshme të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri. Protothema shkruan se sot në COREPER (Këshilli i Përfaqësuesve të Përhershëm të Shteteve Anëtare të BE-së) Greqia ka paraqitur një rezervë të shprehur në lidhje me ecurinë e procesit të anëtarësimit të Shqipërisë.

Greqia ka bërë të qartë se nuk do të japë pëlqimin për ecurinë e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë nëse nuk do të të jetë zhvillime pozitive në lidhje me marrjen e detyrave të kryetarit të zgjedhur të Bashkisë Himarës, Fredi Beleri. Në tetor, Greqia nuk ka pranuar dërgimin e letrës së “27”-ve për hapjen e një sërë Kapitujsh në pikënisjen e negociatave të anëtarësimit në BE me Shqipërinë.

Një mesazh i qartë nga Athina

Më 4 dhjetor, gjykata e Tiranës do të shqyrtojë, kërkesën e Fredi Belerit për t’i dhënë leje për të bërë betimin ndërkohë që do të zhvillohet gjykimi normal për akuzat për blerje votash ndaj tij. Gjyqi për këtë komplot, i cili ka dështuar pas pranimit të dëshmitarit kryesor të akuzës se ka pasur lidhje me policinë dhe është paguar nga fonde sekrete, pritet të vazhdojë më 5 dhjetor në Tiranë.

Athina me deklaratat e ministrit të Jashtëm Giorgos Gerapetritis dhe me misionin në Tiranë të ministrit të shtetit Stavros Papastavros i cili vizitoi Fredi Belerin në burgun e Durrësit, ka dërguar një mesazh të qartë se do të përdorë çdo mjet presioni që ka në dispozicion, për të rrëzuar këtë ndjekje penale arbitrare dhe politike ndaj Belerit, i cili dhunon Shtetin e Ligjit në Shqipëri.12 Comments

 1. Lapsi, Beleri, Arjan Çani dhe ca të tjerë janë qartazi pro-Grekë dhe anti-Shqiptarë. Kjo është e qartë si korrupsioni i Berishëve.

 2. U qifsha ropt ketyre shkerdhatave. Keta duan ta bejn me zor kryebashkiat nje qe esht ekapur me presh ne dore. Po mir lereni te betohet, denoheni dhe shkaroheni se na can karin. e kan fiksimin te betimi qe ta perdorin me pas per qellimet e tyre antishqiptare. Shko dhe Salike Bejelri dhe e ben mutn mullar duke dhen intervista nper tv greke e duke fol me keq se nje grek i agimit te art, totailsht kunder interesave te shqiptareve. Ngaqe mendon se do ja heq njollen lobi shovinist grek ne USA. I bashkangjiten edhe ca si Pollo (cop spiuni e then nga vet Berisha), ca si Manjani (cop loqe qe ska nevoj per koment) dhe lapsi (super i financuar nga greket per 1 milion shkrimet e bera ne favor te Bejlerit). Turpi do i ngelet Salike Bejlerit.

 3. Aktualisht edhe ne duhet te bejme akese zyrtare ne Spanje.

  Greqia antidemokratike nderhyn ne punet e brendshme te Shqiperise.

  Duhet te shfrytezohet fakti qe Spanja kryeson tani Presidencen e Bashkimit Europian.

  Ne Demokracine Spanjolle pavaresia dhe ndarja e tre Pushteteve Juridik-Legjislativ-Egzekutiv eshte e shenjte.

  1. grekut i kemi dhene gjithmone nga luftetaret tane se vete, nuk ka patur bithe..Jam qe bejleri te beje nje vit burg e pastaj ta lirojne. Me tej ta gjikojne ne gjendje te lire..por xhahilin tek koka e ta fusin prape ne burg..

  2. po ti o qirje cfar karin do ketu ne nje portal shqiptar. Apo lapsi zere se eshte grek. E pam grekun se si i uli pantallonat para BE, se si ngeli pa brek ne byth nga keq menaxhimi dhe abuzimi me fondet e BE. Ja koha ka per ta treguar se si do na e haj karin dhe greku bashk me bashkepuntoret e vet Saliken, Pollon, Canin, lapsin, dhe gjith gjakprishurit e tjer, deri ne rreze kan per te na e thith.

 4. të menduarit dhe të gjykuarit e njeriut evoluon dhe ndryshon me ndryshimin e pozitës së vet shoqërore. Nuk kanë thënë kot se ndryshe mendohet në pallate dhe ndryshe në kasolle.

  Kur Partia e Punës e mori Saliun e Vogël nga “kasollja”, domethënë pa qenë askushi, dhe e bëri dikushin, madje gjithkushin, Saliu iu përgjërua asaj ta pranonte në radhët e saj, ku qëndroi 22 vjet.Torta gjigante per 100 vjetorin e pavarsise ku dhe salihu vete mori nje legen me copa torte,pastaj me shpellkare maloke cecene fshatare e katundare qe salihut i shkonin mbrapa festuan bashke me salihun,ky vulgaritet i salih karaxhic berisha nuk do ndodhe me kurre,versioni me mire per ta flliqur simbolin kombetar,Flamurin.e verteta eshte se vetem salihu serb e bente.

  1. Pse thua PARTIA E PUNES E MORI SALIUN NGA KASOLLJA DHE E BERI DIKUSHIN ? Po te qe keshtu pse fjala bje ste mori TY apo TET ATE te bente doktor , kardiolog , te te jepte pastaj titull Doktor e Profesor? Mjaft me kto karlliqe komunizmi . Nuk e beri partia as shteti po mençuria , kembengulja, intelekti , studimi , puna e TIJ dhe jo e partise as e shtetit. Po ske faj se edhe Rama tha se SHTETI PO I BEN MJEKE femijet dhe duhet tja shperblejne duke ju mbajt peng diplomat.

 5. Berisha bën thirrje për mosbindje civile, i jep porosi kryetarëve: Futeni rininë në betejë pa kthim! Shpellkare maloke skiftere cecene merrni kosa kazma e lopata e dilni ti mbroni bythen e pasurine familjes se serbit salih karaxhic.
  Ti Koli ceceni e beri partia dhe komunist 22 vjet me teser dhe 33 me teseren ne zemer o loqe qe nuk u poqe ti morr i kuq te beri salihu morr kuqeblu

 6. E bënë Belerin gogol që ha njerëz. O njerëz që reagoni kaq ashpër kundër Greqisë pse se kërkoni shkakun të qeverisja dhe të pushteti absolut që ka Rama. Nuk shikoni që është rivendosur diktatura??? Ju kërkoni që Greqia të mos ndërhyjë për një shtetas të tyre na pëlqen as na pëlqen neve. Nuk janë aq injorantë të mos dinë se çfarë bën Rama në Shqipëri. Nuk është se është problemi i Bejlerit përcaktues në atë vendim që ata marrin. Por ka shumë arësye të tjera dhe me kapitale. Nuk mund të japin pëlqimin për një shtet tashmë diktatorial. Nuk e bëjmë për princip. Nuk e bëjnë për një shtet të kriminalizuar dhe vend trafiku. Po harroni zbërthimet që janë bërë telefonave të kriptuar. Apo që Rama bën marëveshje me një fashiste që do jenë dëm dhe për Greqinë në trafikun e njerëzve. Apo harroni ç’kanë hequr grekët nga fashizmi italian. Pra kërkoja i Ramës sepse është ai strumbullari i së keqes të shqiptarëve e jo greku!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *