• |
ide | kryesore

Rrëfimi i Noizy-t për bandën OTR dhe promovimi që i bën Veliaj si “ikonë e rinisë”

Arkiva, Kryesore, LajmeDikur reperi Rigels Rajku, i njohur si Noizy prezantohej me “30 vet”. Por me kalimin e viteve, adoleshenti që përleshej për një grusht me para në Londër e kuptoi se  rruga e dhunës nuk kish të ardhme. Ndërsa ngjiti shkallët e karrierës muzikore, u bë më përzgjedhës dhe zgjodhi të shfaqet me personazhe të një pozite të caktuar në publik. Mes tyre bie në sy dobësia që ka për Noizyn, kryetari i bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj.

Në një nga inskenimet e fushatës së 14 Majit, para se të mbushnin pjatat me ushqim në një qendër sociale me kamerat ndezur, Veliaj e quajti Noizy-n një “ikonë e rinisë shqiptare” dhe një djalë që ka ecur “me punë dhe talent” në jetë.


Pas zgjedhjeve, autori i “100 kile” e ngriti nivelin e autoritetit që kishte pranë. Ai u shfaq në stadium në shoqërinë e Edi Ramës, për të ndjekur një ndeshje futbolli. Kryeministri shpërndau foton me Noizy-n duke bërë simbolin e shqiponjës me duar, ndërkohë që siç rezultoi më vonë policia intensifikoi hetimet kundër një bande, që kishte shpërthyer me tritol lokalin e reperit në Durrës.

(Noizy dhe kryeministri Edi Rama në stadium)

S’ka dyshim që Rigels Rajku është ndër reperët e preferuar në industrinë e muzikës së rrep-it shqiptar. Mbështetjen publike për krerët e shtetit nuk e jep falas. Disa muaj më parë, Bashkia e Tiranës i financoi me 50 milionë lekë promovimin e albumit të tij të ri “Alpha” në koncertin që u mbajt në sheshin “Nënë Tereza”.

(Noizy duke performuar në koncertin “Alpha” tek sheshi “Nënë Tereza)

Lexo të plotë” Rrëfimi i Noizy-t/ Dyluftimet në Angli, diss-et me Hellbanianz dhe problemet me Klevion

Por në një intervistë për median britanike Express, reperi Rigels Rajku, i njohur si Noizy ka rrëfyer detaje nga e shkuara e tij në Londër. Që nga hapat e parë të adoleshencës kur u përball me racizmin e britanikëve përmes fjalëve “Mos u ul këtu se je refugjat, kthehu në vendin tënd, ne nuk të duam këtu”. Pastaj tregoi për kohën kur merrte pjesë në dyluftime me pagesë, apo se si krijoi grupin OTR (On the run) dhe se si zgjidhi përmes dhunës problemet me bullizmin dhe bandat e tjera të Londrës deri në kthimin në Shqipëri dhe suksesin në industrinë e muzikës.

(Noizy gjatë intervistës me Express)

Larg së qënit burri i përmbajtur që është sot, Noizy rrëfeu se kur ishte i ri u detyrua të reagonte fort për të përballuar jetën në rrugët e Londrës.

“E vetmja mënyrë për të mbijetuar në Angli është të jesh i fortë” tregoi ai, ndërsa fliste për fillimet e OTR.

“Ne ishim grupi i parë shqiptar, i formuar në vitin 2001, ishim vetëm 10 veta në fillim, të gjithë boksierë. Grupi bëhej gjithnjë e më i madh sa më shumë [njerëz vinin nga Shqipëria]. Unë isha udhëheqësi sepse kisha ardhur në moshën 10 vjeç dhe mësova gjërat e vogla [që ishin të rëndësishme]; si të visheni, të flisni [dhe] të jesh më “brittish” tregoi Noizy.

Ndryshimin që ka pësuar nga rinia kampioni i dyluftimeve të rrugës në Londër e vë në dukje edhe gazetari britanik Zak Garner-Purkis.

Ai e përshkruan sot Rigels Rajkun si një burrë familjar, joduhanpirës, të cilit i pëlqen të mbajë trupin në formë dhe të menaxhojë interesat e tij të shumta të biznesit, duke përfshirë një linjë veshjesh, restorante dhe hotele.

Por ndërsa flet për OTR, gazetari zbulon detaje që në Shqipëri vetëm sa përfliten nën zë.

Rigels Rajku (Noizy) shumë vite më parë, duke pozuar me armë zjarri në Londër
Rigels Rajku (Noizy) shumë vite më parë, duke pozuar me armë zjarri në Londër

“Raportet e inteligjencës së policisë disa vite pas largimit të Noizyt sugjerojnë se ata (OTR) bënë pikërisht këtë. Një raport i Këshillit të Bromley për bandat lokale nga viti 2012 tha se informacioni i mbledhur nga forca tregonte se “banda shqiptare OTR nuk po vepron më si një bandë rrugësh dhe në vend të kësaj po vepron si një rrjet i organizuar kriminal për të furnizuar drogë dhe për të kryer grabitje” shkruan Express.

Pra, britanikët shohin tek Noizy njeriun që krijoi një bandë të mirëfilltë kriminale. Bandë që nga përplasjet në rrugë, kaloi në trafikun e drogës dhe dyshohet për organizimin e grabitjeve në Londër.

“Noizy thotë se zgjodhi të mos shiste drogë apo të përfshihej në krimin e organizuar, sqaron gazetari, por muzika e tij nuk e dënon këtë mënyrë jetese” shkruan Express.

Në rimat e Noizy-t gjen shpesh kërcënime për vrasje, përdorimin e armëve, mesazhet për trafikun e drogës apo edhe për grabitje siç është rasti kur ai përmend numrin 53.

Fansat thonë se ky numër është një kod për një nga grabitjet më të mëdha në Britaninë e Madhe, kur u vodhën 53 milionë paund dhe pjesë e së cilës ishin edhe disa shqiptarë.

Me gjasë, Rama dhe Veliaj e njohin historinë e dhunës që vjen pas Noizy-t, sepse reperi nuk e fsheh të kaluarën e tij.

Por këto nuk i pengojnë të dy ta promovojnë atë si “ikonë të rinisë” shqiptare dhe si një histori suksesi.

Duhet thënë se këngëtari ka qenë gjithnjë i sinqertë me publikun e tij.

Edhe në intervistën për Express ai e ka shpjeguar se në tekstet ku mburret për trafikun e drogës dhe krime të tjera, nuk përshkruan jetën e tij, sepse u largua në kohë nga Londra. Por tekstet, thotë ai, janë fjalët e një personazhi që ai adopton kur bën rap.

Problemi është tek politikanët që promovojnë modelin “gangsta” të të riut shqiptar në jetën reale. Njësoj siç bënë kur futën në parlament tutorë prostitutash, vrasës dhe trafikantë droge, njerëz që i promovuan si histori suksesi dhe që sot, ende i përdorin si model për të ruajtur pushtetin. ©LAPSI.AL 36 Comments

 1. Po pse vetem lali..cfar ben showbizz promovon vetem dhune, porno dhe injorance…pse ? Sepse prodhon lek. Normale iken nga ky vend mocal

 2. me qafsh shkullak po sandrin e kritikove kur futi tan dajtin per presion ndaj marsel skendos? i the dhe sandrit ska lezet me perdor te fortet per ti marr tv skendos? aman e shkullak se je dhe parimor ti

 3. PARODI

  GHETTO GEASY  FEAT. MAJK Feat AJO – Sanduiç me nutella dhe shampanjë

  [MAJK]
  Une nuk e di
  As emrin qysh e ka
  Veç shpesh m’bjen me pa
  Amo une vi
  Kudo qe ajo osht
  Mu gjith permas m’ka

  [REFRENI]
  Jo s’ka si ajo, ajo, ajo
  Jo s’ka si ajo, ajo, ajo
  Jo s’ka si ajo
  S’ka si ajo

  (AJO)
  Vërtet ti s’e diiiiiii
  Si e kam emrin tim
  Po m’vjen rrotull tash
  Më thuaj me ç’qëllim?
  Po ky shoku yt aman cili osht?
  Ç’e ka atë shampanjë,
  që e mban në dorë posht?

  [GHETTO GEASY]
  Un e nisi diten me to, ajo me nutella
  Une jom mbeshtjellsi, ajo osht karamelja
  Munona me percjell, e mos me lan della
  Prap m’del perpara, au ciao bella
  Hej mamita, kur po vjen pak te papi
  Leji shoqet pak, le ti marre malli
  Boje punen vet, t’dale ku t’dali
  Hajde te djali me pamje kah mali
  Mmm, knaqsi e garantume
  Po t’shoh lakuriq me petale e mbulume
  Dashnija per ty, fantazi e shfrenume
  Ti je bo per mu, per tjert je ndalume
  Hajde sonte festojm t’lagi me shampanje
  Hajde t’lagi me shampanje
  Hajde t’lagi me shampanje
  T’lagi me shampanje
  Un ty t’lagi me shampanje
  T’lagi me shampanje
  Hajde t’lagi me shampanje

  (AJO)
  Mendova se ishe prift, e do na martoje,
  mjekra jote m’gënjeu, s’je ru se përtoje.
  Tash të vërtetën mësova, por edhe ti kuptoje,
  unë s’jam ajo karamelja, që ti dëshiroje.
  Mos jeni gjë vëllezër, si panine ngjani,
  mu m’doni për sanduiç, po s’mund të më hani.
  Jam e omël si nutella, më paska dal nami,
  s’jam as molto as krep, me shampanjë s’mund t’më lani.
  Paske haluçinacione, dhe fantazi të shfrenume,
  sa ke pa parë një femër, e ke pas të ndalume?
  Mos je gjë pastor, martesën e ke të lejume,
  unë jam già e fejuar, me një djalë e dashurume.
  Ik tani festo me Majkin, dehuni me shampanjë,
  Dehuni me shampanjë, të dy dehuni me shampanjë
  Dehuni me shampanjë
  Dehuni me shampanjë

  [MAJK]
  Une nuk e di
  As emrin qysh e ka
  Veç shpesh m’vjen me pa
  Amo une vi
  Kudo qe ajo osht
  Mu gjith permas m’ka

  [REFRENI x2]
  Jo s’ka si ajo, ajo, ajo
  Jo s’ka si ajo, ajo, ajo
  Jo s’ka si ajo
  S’ka si ajo

  [GHETTO GEASY x2]
  E nese na dy e bojna
  E bojna qashtu qysh ki qef
  E nese na dy e bojna
  Zemer hajde pak ma shpejt

  (AJO)
  Ti dikur doje majmunin
  Me mu tash nuk bën dot gjë
  Unë për djath s’e ha sapunin
  Me qejf ciao të dyve po ju lë

  Ti dikur doje majmunin
  Me mu tash nuk bon dot gjo
  Unë për djath s’e ha sapunin
  Me qejf ciao të dyve po ju lë

  [MAJK]
  Une nuk e di
  As emrin qysh e ka
  Veç shpesh m’vjen me pa
  Amo une vi
  Kudo qe ajo osht
  Mu gjith permas m’ka

  [REFRENI x2]
  Jo s’ka si ajo, ajo, ajo
  Jo s’ka si ajo, ajo, ajo
  Jo s’ka si ajo
  S’ka si ajo

 4. PARODI

  SHIU PRISHI TË MBJELLAT DHE FIKU NJË ZJARR DASHURIE

  [Ai]
  Perseri po bie shi,
  pse nuk therret pse behesh fmi,
  pse je ashtu e pa besë,
  kësaj s’i thonë dashuri.

  [Ajo]
  Ku do vemë përjashtë në shi?
  Furtunë e madhe dhe stuhi.
  Gjithë të mbjellat mi shkatërroi,
  për ty s’mundem të mendoj.

  [Ai]
  Çka do t’bësh sot në shtepi,
  do t’flesh a do t’mësosh,
  do t’shikosh si bie shi,
  apo nënës ti ndihmosh?

  [Ajo]
  Do shoh film n’televizor,
  telenovela orë më orë,
  politika hiç nuk do parë,
  janë hajdutë edhe të marrë.

  [Ai]
  Unë mendoj vetem në ty,
  ndërsa jasht po bie shi,
  unë të kërkoj vetëm ty,
  dhe dëgjoj këtë melodi….kët melodi.

  Telefoni prore hesht,
  kot pres ti nuk thërret,
  unë s’kam faj që është vjesht,
  shi kur të bjen thon bereqet.

  [Ajo]
  Ç’bereqet ngelëm pa lek,
  fukarenj fare pa brekë.
  Mbill tani e prishu mot,
  para dhe djersë kot më kot.

  [Ai]
  Ç’do gënjesh kur t’më takosh,
  ke mësuar s’ke pas koh,
  dikur do të më kërkosh,
  por atëherë do të jetë vonë.

  [Ajo]
  Ç’të kërkoj ty o lumadh?!
  Mendjen vetëm për të dalë.
  Ku do vemi këtu në fshat?
  Në shkollë ngela jam pa fat!

  [Ai]
  Une mendoj vetëm në ty,
  ndërsa jasht po bie shi,
  unë të kërkoj vetëm ty,
  dhe dëgjoj kët melodi….kët melodi.

  [Ajo]
  Më do mua veç për gallat,
  ka vajza plot këtu në fshat,
  pse m’kërkon mua nuk e di,
  midis nesh nuk ka dashni! Nuk ka dashni!

 5. PARODI

  IL VOLO – “GRANDE AMORE”

  [Lui]

  Chiudo gli occhi e penso a te
  Il profumo dolce della pelle tua
  E’ una voce dentro, che mi sta portando
  Dove nasce il sole

  Sole sono le parole
  Ma se vanno scritte, tutto può cambiare
  Senza più timore , te lo voglio urlare
  Questo grande amore
  Amore, solo amore, è quello, che sento

  [Lei]

  Tieni chiusi gli occhi e sogna
  Cosi immaginerai, come io non sono
  Capirai che e notte, e non c’è il sole
  Ma solo la luna

  Senti solo la mia voce,
  Sottotitoli no, ma che te ne frega,
  Non urlare tu, lo faccio io bene,
  Sono una professionista.

  [Lui]
  Dimmi perché quando penso, penso solo a te?
  [Lei]
  Forse ti sei innamorato, a prima vista di me.
  [Lui]
  Dimmi perché quando vedo, vedo solo te?
  [Lei]
  Forse ti sei accecato perché, fai le seghe,
  [Lui]
  Dimmi perché quando credo, credo solo in te?
  [Lei]
  Ma come cavolo fai a credere alle mignotte?
  [Lui]
  È grande amore!
  [Lei]
  No, sei un coglione!

  [Lui]

  Dimmi che mai
  Che non mi lascerai mai
  Dimmi chi sei
  Respiro dei giorni miei d’amore
  Dimmi che sai
  Che solo me sceglierai
  Ora lo sai
  Tu sei il mio unico grande amore

  [Lei]

  Non ti lasciero mai,
  Finché tu pagherai,
  Sono una attrice hard,
  Dei film a luci rosse.
  Certo lo so
  Solo te scegliero
  Ora lo sai,
  In TV mi vedrai, se paghi.

  [Lui]

  Passeranno primavere,
  Giorni freddi e stupidi, da ricordare,
  Maledette notti perse a non dormire,
  altre a vedere in TV l’amore
  Amore, sei il mio amore
  Per sempre, per me.

  [Lei]

  Passera anche l’inverno,
  Giorni caldi al mare, riposando,
  Alla notte tu solo, senza far nulla,
  Ovvio, oltre le seghe
  Amore, io sarò con te,
  Per sempre, nel sogno

  [Lui]

  Dimmi che mai
  Che non mi lascerai mai.
  Dimmi chi sei
  Respiro dei giorni miei d’amore.
  Dimmi che sai
  Che non mi sbaglierei mai
  Dimmi che sei
  Che sei il mio unico grande amore

 6. Parodi

  JOLENE- ARTIFICIAL BEAUTY AND OPEN-MINDED LOVE

  [Lady]
  Jolene, Jolene, Jolene, Jolene
  Oh, I’m begging of you please don’t take my man
  Jolene, Jolene, Jolene, Jolene
  Please don’t take him even though you can

  [Jolene]
  Please don’t beg me, I’m not a church,
  for another man you can try to search.
  After this you can go away from me lady.

  [Lady]
  Your beauty is beyond compare
  With flaming locks of auburn hair
  With ivory skin and eyes of emerald green

  [Jolene]
  All my beauty is by plastic surgery,
  and using creams, lens payed by me.
  My auburn hair is coloured as you can see.

  [Lady]
  Your smile is like a breath of spring
  Your skin is soft like summer rain
  And I cannot compete with you, Jolene

  [Jolene]
  All my teeth are false, they are not mine,
  my expensive dentist has done them fine.
  If you have some money, you can be like me lady.

  [Lady]
  And I can easily understand
  How you could easily take my man
  But you don’t know what he means to me, Jolene

  [Jolene]
  But you can’t easily understand,
  how I can easily take you my friend,
  Because you’re open-minded like me lady.

  [Lady]
  He talks about you in his sleep
  There’s nothing I can do to keep
  From crying when he calls your name, Jolene, Jolene

  [Jolene]
  This I can easily understand,
  I pay all for him because he can’t.
  He sleeps with you and dreams of me lady.

  [Lady]
  Jolene, Jolene, Jolene, Jolene
  Please don’t take him even though you can
  Jolene, Jolene, Jolene, Jolene
  Please take me in his place if you can.

 7. PARODI

  DON’T BREAK MY BALLS

  [She]
  We clawed, we chained, our hearts in vain
  We jumped, never asking why
  We kissed, I fell under your spell
  A love no one could deny

  Don’t you ever say I just walked away
  I will always want you
  I can’t live a lie, running for my life
  I will always want you

  [He]
  You are not, sincere, with me, and now,
  you’re telling me a lie.
  You don’t love me anymore, and I,
  the truth cannot deny.

  I have always said, you are not so bad,
  you do even the twerk.
  You don’t want a guy, don’t tell me a lie,
  you dykey butch are not shy.

  [She]
  I came in like a wrecking ball
  I never hit so hard in love
  All I wanted was to break your walls
  All you ever did was wreck me
  Yeah, you, you wreck me

  [He]
  You made a coming out in love,
  like a hawk, and not like a dove.
  All I wanted was you to be my spouse,
  all you ever did was, wreck my balls,
  yeah, you, you wreck those.

  [She]
  I put you high up in the sky
  And now, you’re not coming down
  It slowly turned, you let me burn
  And now, we’re ashes on the ground

  [He]
  I never was high up in the sky,
  and now, I’m not smoking herb.
  First time we met you lighted up my fire,
  that time for me was superb.

  [She]
  Don’t you ever say I just walked away
  I will always want you
  I can’t live a lie, running for my life
  I will always want you

  I came in like a wrecking ball
  I never hit so hard in love
  All I wanted was to break your walls
  All you ever did was wreck me
  I came in like a wrecking ball
  Yeah, I just closed my eyes and swung
  Left me crashing in a blazing fall
  All you ever did was wreck me
  Yeah, you, you wreck me

  [He]
  You made a coming out in love,
  like a hawk, and not like a dove.
  All I wanted was you to be my spouse,
  all you ever did was, wreck my balls,
  yeah you, you wreck those.

  [She]
  I never meant to start a war
  I just wanted you to let me in
  And instead of using force
  I guess I should’ve let you win
  I never meant to start a war
  I just wanted you to let me in
  I guess I should’ve let you win

  [He]
  But you can’t stay with me anymore,
  because you never let me in.
  All I wanted was only your love,
  and this is my only sin.
  I think finally your war is over,
  but my love you can’t win.
  Now for me nothing else matters,
  You lost, I did not win.
  Yeah you, you lost everything.

  1. Edhe ma nalt o burrë

   Deputet minister kryetar bashkie

   Noizy dhe si noizy ka plot. Lali eri dhe edi dua te duken cool me nivelet e cunave te rruges qe i ben per vete jeta e kengeve te noizyt.
   Kta çuna do menojn rama osh njish, jepi plako, vrit , prit vidh, dhe mblidh vota për ramën dhe ridhjerjen e ps

 8. DROGA, NOJZI, PUSHTETI, ja lidhja Bermudes, keta e bine zhvillimin, e pas kan krimin.Kane dhe hipokrizine, se po perkrahin Rinine, me kesi figurash, gati te peshtira. Ne vend qe te na tregojne per ekselentet studentor qe zhvillojne, perparojne shoqerine, per ata as qe tregojne interes, por pas rap, e tallavase muzikore, me pasion, ashtu kane edhe pushtetin. Kjo eshte dinakri, fotografi, kllounate dashurore, skifo e ketyre pushtetareve qe kemi, e neser vetem kur te degjojme e shikojme si vazhdim, dekorimin e drogmeneve, vrasesve, hajduteve, e krimineleve tradhetare.Keto kane zgjedhur, apoe kane vjedhur pushtetin, keshtu mesojne edhe rinine, te ndjekin rrugen e tyre, bijeve te kurvit.

 9. Jo mor jo s’kam shkarë,
  I them çdo njeriu,
  Se “gjermani” fundit,
  Është Herr Saliu!

  Atij i është prishur,
  Me kohë karikusi,
  Se sillet me vendin,
  Më keq se pushtusi!

  Sot e kësaj dite,
  Ne s’jemi çliruar,
  Se kjo farë e keqe,
  Vendin ka pushtuar!

 10. E paska per vehten, ky qe ka shkrojtur kete parodi.Duke, hajdut pushteti e origjina, se kjo rrace kuqalesh, kur po vjedhin e bejne baterdine, therrasin,,, kapeni hajdutin. Kjo bande trashegimtaresh, qe se shkrepen nje here, na fryhen se na paskan perzene gjermanin., harruan qe me se shumti vrane njeri tjetrin, e ata qe me te vertete e donin perendimin.Andaj,me kesi bastardesh demokracia zvarritet e po venitet. Kjo fare e keqe gjerizi kerkon denzifiktim nga populli, ikshin, e mos u kethefshin me kurre.

  1. Sa kohe eshte KM i vendit dhe ato qe thote me veprat ben nuk kane lidhje, cdo njeri normal do reagonte.

   Servileve te tij u duket obsession.

 11. mbledh i gjati PLEH rreth e rreth per te qen vet si gjeli maj plehut.
  kur ka te till plera afer…i duket sikur e ka me kollaj me ua hedh miletit

 12. Po ç’të themi o Lapsi?
  Në Shqipëri nuk ka punë dhe as të ardhme për rininë,kjo për shkak të varfërisë dhe klasës politike.
  Një i ri që do të jetojë jetën me bollëk e qejfe ka alternativë drogën,vjedhjen,bandën dhe vrasjen me pagesë diku në Europë.
  Politika nuk e dënon këtë rrugë por e promovon.
  Një shkrim i tillë në një portal nuk zgjidh asgjë vetëm sa shton pesimizmin.
  Shqipëria po shkatërrohet si vend,ndoshta një zgjidhje për “hallin shqiptar” ka….
  Gheto e izoluar me gjithë kriminelët shqiptarë brenda,me kufij të blinduar duke mbajtur në pushtet një xhahil si Enver Hoxha,që mbështetet për çdo gjë vetëm ti mbajë zap shqiptarët,duke i vrarë dhe shtypur.
  Këtë opsion Europa e ka provuar dhe ndoshta e rimendon dikur.
  Po sigurisht këtë detyrë nuk mund ta bëjë asnjë nga politikanët e tanishëm…
  Shqipëria ka mbaruar si shtet dhe vend.

 13. Fred Buscaglione feat Parodisti- Marea di pensieri bevendo la grappa

  [Fred]
  Guarda che luna, guarda che mare,
  da questa notte senza te dovrò restare
  folle d’amore vorrei morire
  mentre la luna di lassù mi sta a guardare.

  [Parodisti]
  Pensi la luna, pensi al mare,
  ma solo queste due parole sai cantare?
  Sogni pazzie, vuoi anche morire,
  ma la luna brilla perche il sole non appare.

  [Fred]
  Resta soltanto tutto il rimpianto
  perché ho peccato nel desiderarti tanto
  ora son solo a ricordare e vorrei poterti dire
  guarda che luna, guarda che mare!

  [Parodisti]
  Solo ricordi, ma niente di vero,
  da un bicchiere di grappa sei sincero,
  immagini tanto, pensi solo a guardare,
  ma fra te e la luna, c’è in mezzo il grande mare.

  [Fred]
  Ma guarda che luna, guarda che mare,
  in questa notte senza te vorrei morire
  perché son solo a ricordare e vorrei poterti dire
  guarda che luna, guarda che mare!
  Guarda che luna, guarda che mare!

  [Parodisti]
  Ma a che ti serve la luna, non ci pensare,
  se non puoi volare, cosa cavolo vuoi alzare?
  Bevi la grappa, non affogare nel mare,
  e cosi la luna te la puoi dimenticare.
  Non guardare la luna! Non sognare!

 14. PARODI

  Alessandro Safina – Luna

  Luna tu
  Che belle canzoni ti hanno cantato già
  Anche Buscaglione tanti anni fa
  Di folle d’amore voleva lui morire
  Perche senza te poteva solo dire
  Che solo di ricordi non si vive sai
  Desiderarti tanto è un peccato ormai
  Un angelo senza ali in cielo non puo volare
  E come un fissato resta solo a guardare

  Only you can hear my soul, only you can hear my soul

  Luna tu
  Che brilli piu di tutte le stelle di notte
  Per te con tutto il mondo io farei a botte
  Se nel mio viaggio da te mi fermano
  Il pensiero e sentimento non si perdono

  Perche l’amore, e come un grande dittatore
  Che adori, e ti tortura ma l’hai perdonato gia

  Only you can hear my soul, only you can hear my soul

  Luna tu
  Orgogliosa su in alto nell’immensità
  E ci mostri sempre solo la metà
  Bugiarda bella piena e altra volta no
  Potente assai di alzare il mare si lo so
  Se mi avvicino a te poi la verità vedro
  Che la luce tua non c’è non è reale no
  Sei solo un sogno bello fino a che
  Il sole splende e la luna piu in ciel non c’è

  Perche quando, la verità alla luce è
  La bugia, non si vede e piu non c’è

  Perche quando, la verità alla luce è
  La bugia, non si vede e piu non c’è

  Only you can hear my soul, only you can hear my soul

 15. PARODI

  Toto Cutugno- Solo noi tre

  [Lui]
  E mi diceva… io sto bene con te.
  E mi diceva… tu sei tutto per me.
  Se non è amore, dimmelo tu, cos’e?
  Si addormentava abbracciandosi a me.
  Mi risvegliava con un bacio e un caffè
  e poi giocava qui nel letto con me.
  Se non è amore, dimmelo tu, cos’e?

  [Lei]
  Non è amore, si prende in giro di te.
  Sei accecato, e non capisci cos’è.
  Stai pure sognando e credi che sei un re.
  Quella mignotta non fa proprio per te.

  [Lui]
  Questo non è vero, hai invidia di me.
  Come quella ragazza, al mondo non c’è.
  E vero, con lei, io mi sento un re,
  Ma la verità non puoi dirmela te.
  Solo noi solo noi.
  Non lo farò mai con te.
  Solo noi solo noi.
  Perché so cosa lei pensa di me.
  Solo noi solo noi.
  E resteremo insieme per sempre.
  Solo noi solo noi.
  Dimmi che anche tu mi vuoi.
  Solo noi solo noi.
  Il respiro di noi.
  Solo noi solo noi.
  Dimmi che nessun uomo
  ti ha fatto tremare come tremi con me.

  [Lei]
  Ti stai sbagliando, non sarò mai con te.
  Eri una volta, fidanzato con me.
  Ma ormai è finito, non hai capito perché.
  Io amo un altro, e quello è il mio re.
  Voglio il tuo bene, e devi capire che,
  non devi andare, con le mignotte.

  [Lui]
  Solo noi, solo noi.
  Le montagne, se vuoi.
  Solo noi, solo noi.
  Prati verdi se vuoi.
  Solo noi, solo noi.
  Dimmi che non sai stare
  da sola un minuto se non sei con me.

  [Lei]
  Lo vedi anche tu, che promesse che fai.
  Mari e monti, illusioni che hai.
  Questo non è amore, ma una minchiata,
  è una poligamia, una vera cazzata.
  Quindi è meglio che dormi, e dimentica tutto.
  Fai il signore, e non il farabutto.

  [Lui]
  Odio l’aurora ora che non ci sei.
  Scende la sera, entri dentro di me.
  Se non è dolore, dimmelo tu cos’è?
  Ti penso ancora, ma tu non sei con me.
  Solo noi, solo noi.
  Dimmi che amore è?
  Solo noi, solo noi.
  La mia mente dov’è?
  Solo noi, solo noi.
  Odio queste lenzuola dove il tempo
  cancella il profumo di te.
  Solo noi, solo noi.
  Le montagne non vuoi.
  Solo noi, solo noi.
  Prati verdi non vuoi.
  Solo noi, solo noi.
  Mi dicevi: non posso restare
  un minuto lontano da te.
  Solo noi, solo noi.
  La mia casa non vuoi.
  Solo noi, solo noi.
  Vendo tutto se vuoi.
  Solo noi, solo noi.
  Odio queste lenzuola
  dove il tempo cancella il profumo di te.
  Solo noi, solo noi… Noi, solo noi…

 16. Era Istrefi feat Parodisti – Evolucioni i shqipes

  [Ajo]
  Njo si ti e kisha lidh ntrup tem
  Ja kisha prek me thob dej ntok boom
  Ti pom turn me on

  Nese, nese don ti you better run run
  Dukesh si me dite pak ti pom pom
  Edhe sa me prite ahh

  [Ai]
  Ç’run run, asnjë fije llaf s’po ta marr vesh,
  a po flet shqip apo shqipja ka ik për lesh?
  Ça gjuhe din me fol tiiii?

  [Ajo]
  U daddy daddy say no more come take it high
  Better lay me pop on to floor
  Lay me pop on to floor

  U daddy daddy say no more come take it high
  Better lay me pop on to floor
  Lay me pop on to floor

  [Ai]
  U Era Era po kush është ky daddy, veç na e thuj,
  kush është ky daddy veç na e thuj,
  aman na e thuj tiii.

  [Ajo]
  Unë pe du njo si ti, njo si ti, njo si ti uh
  Unë pe du njo si ti, njo si ti, njo si ti yeah
  Unë pe du njo si ti, si ti, njo si ti, njo si ti uh
  Unë pe du njo si ti, njo si ti, njo si ti aau

  [Ai]
  Unë po e du njo si ti, njo si ti, njo si ti uh,
  Unë po e du njo si ti, prej gazit me u shkri,
  Me kët këngë parodi, së qeshuri me u dhi. Uh
  Unë s’po e du njo si ti, njo si ti, njo si ti aau!

  [Ajo]
  Nuk po du une mu ni ti me faj jo
  Hajde thujem qe m’don edhe majem
  Po du me dhez, me dhez me ty fire ahaa

  [Ai]
  A mi Era, tani m’duket se po t’marr vesh,
  paske hall tjetër, dashke burrë që t’gjesh.
  Ama zjarri ndizet, ndizet e jo dhizet ahaa

  [Ajo]
  Eat me right pull me tight to the fullest..
  Finger on the trigger, bullet, like a bullet bullet, like a bullet, like a bullet
  So me I love it…

  [Ai]
  Kur vete keq puna, i duri cominciano a giocare,
  po kështu me eat, trigger e bullet s’shkon fare,
  pra mos po ia fut kot, tamam kot fare? yeah

  [Ajo]
  Unë pe du njo si ti, njo si ti, njo si ti uh
  Unë pe du njo si ti, njo si ti, njo si ti yeah
  Unë pe du njo si ti, si ti, njo si ti, njo si ti uh
  Unë pe du njo si ti, njo si ti, njo si ti au

  [Ai]
  Unë po e du njo si ti, njo si ti, njo si ti uh,
  Unë po e du njo si ti, prej gazit me u shkri,
  Me kët këngë parodi, së qeshuri me u dhi. Uh
  Unë s’po e du njo si ti, njo si ti, njo si ti aau!

  [Ajo]
  When I, when I, When I, When I, When I
  fight oooh
  When I, when I, when I fight we are right ooh
  When I, when I, when I fight we are right, when I fight we are right ohh yeahh

  Unë pe du njo si ti, njo si ti, njo si ti uh
  Unë pe du njo si ti, njo si ti, njo si ti yeah
  Unë pe du njo si ti, si ti, njo si ti, njo si ti uh
  Unë pe du njo si ti, njo si ti, njo si ti au

  [Ai]
  Unë po e du njo si ti, njo si ti, njo si ti uh,
  Unë po e du njo si ti, por jo për shtëpi, yeah
  Veç për këngë e parodi, për gjë s’ma ni. Uh
  Unë s’po e du njo si ti, njo si ti, njo si ti aau!

 17. Fisnikët – Zotëria juaj

  [Bandilli]
  Pse po më qortoni zotëria juaj?
  Vajzen tuaj e dua dhe për te vuaj.
  Pse s’po na lejon të lutem më thuaj?
  Dhe kur ajo me don, zotëria juaj.

  [I ati i vajzës]
  Pse po të qortoj, ala s’e ke kuptuar?
  3 vite të lidhur dhe ende s’jeni fejuar.
  Bridhni lart e poshtë vetëm si dashnorë,
  as dasëm, as celibrim e as unazë në dorë.

  [Bandilli]
  Me quajtet huligan dhe shkatraq, dhe shkatraq,
  the sje per vajzen time ore rrugaç, ore rrugaç.
  Kur thëras në telefon, shan e bërtet, shan e bertet.
  Vajzën tuaj se lëshoni në qytet, në në qytet.

  [I ati i vajzës]
  Ngele papunë rrugëve duke bredhur anembanë,
  nuk ke ardhur të kërkosh dorën bashkë me babanë.
  Për çfarë e do vajzën, për të bërë punët e shtëpisë,
  të cilës, të asaj që humbe te piramidat e partisë?

  (refreni) [Bandilli]
  Pse po me qortoni, zoteria juaj?
  Vajzen tuaj e dua, dhe për të vuaj.
  Pse s’po na lejon, të lutem më thuaj
  Dhe kur ajo me don, zotëria juaj.

  [I ati i vajzës]
  Vajza është me shkollë dhe me punë të mirë,
  të ketë një të ardhme me ty, nuk kam dëshirë.
  Nuk e kuptoj akoma si ia hodhe trutë e gomarit,
  ti aq mend sa ke, t’i ka marrë jeshilja e barit.

  [Bandilli]
  Më quajtët të sëmurë dhe të marrë, dhe të marrë,
  the ti s’ke shtëpi, more qyqar, more qyqar.
  Por unë kam zemër të çiltër e shpirt fisnik. shpirt fisnik.
  Nuk jam si ti i egër dhe pasanik, dhe pasanik.

  (refreni)
  Pse po me qortoni zotëria juaj?
  Vajzën tuaj e dua dhe për të vuaj.
  Pse s’po na lejon të lutem më thuaj?
  Dhe ajo me don, zotëria juaj.

  [I ati i vajzës]
  Akoma thua pse më qorton zotëria juaj?
  Ti s’mund të jesh dhëndri im, më mos luaj.
  Mos t’ju shoh të rrini bashkë, që këtej e tutje,
  gjej një vajzë tjetër mua mos më bëj më lutje.

 18. PARODI

  ALBAN RAMOSAJ – Thikat dhe lugët e mia

  Strofa I

  Ti me hile dashninë po ma bon
  E tash vetëm si qyq më ke lon
  Pa fije krenarie n’gjunj t’kam ra
  M’ke çmend, ç’dreqin m’ke ba?!

  Refreni:

  Po mirë…
  Këto thikat e lugët e mia
  Me to gatuaje, unë shumë mirë e dija
  E mu’ m’pëlqente ajo shija,
  E gjellës, që ti e qaje për ne.

  Strofa II

  Moj e marrë, kush pat’ faj në kët’ dashni,
  Stomaku im, ç’hoqi më pas nga ti,
  Më le vetëm pa ngrënë e pa pi.

  Moj e marrë, më le pa larë moj peri.
  Ç’e du trupin më, a e di?
  Po prapë s’du t’shof me tjetër njeri.

  Refreni:

  Po mirë…
  Këto përgjërimet e mia
  Tani më thua t’më rrojë partia
  Se dal pi kafe me shoqet e mia
  Për ty s’kam më nevojë.

  Strofa 3
  Parfumin, parfumin , parfumin n’shishe e mban,
  aman mos hidh aq shumë, se tërbove dynjanë.
  Eja rri me mua pijmë kafe në shtëpi,
  Jemi pleq tashmë s’jemi brez i ri.

  Refreni

  Po mirë…
  Këto thikat e lugët e mia
  Me to gatuaje, unë shumë mirë e dija
  E mu’ m’pëlqente ajo shija,
  E gjellës, që ti e qaje për ne.

  Me zemër t’kam dasht me zemër,
  t’kam dasht me zemër, moj e marrë!

 19. PARODI

  Eneda Tarifa – Ma Zgjat Doren

  [Ajo]
  Më griset jeta e shikon
  Më vrau vetja përgjithmon
  Lermë, lermë
  Në jetën tënde mos më kthe më,
  Në jetën time mos u bo për mua helm.

  [Ai]
  Mos bëj hara-kiri mos tento,
  mos helmo veten mos provo,
  Jeto, jeto,
  Jetën si të vjen ti veç gëzo.

  [Ajo]
  Edhe bashke, edhe te ndarë,
  duart per ty i kam vënë në zjarr.
  Edhe tërmeti m’zuri duke qarë,
  pa ty më mirë t’më kishte vrarë.

  [Ai]
  Duart mos i vë në zjarr kot,
  goca si ti Shqipëria ka plot.
  Çfarë ke ti më shumë se ato,
  dhe ato njësoj thonë më beso.

  [Ajo]
  Te dy jemi afer ne gremin
  Vetem une po bie shpirti im
  A do ma zgjasesh doren?
  A do ma zgjasesh doren?
  Te dy jemi afer ne gremin
  Vetem une po bie shpirti im
  A do ma zgjasesh doren?
  A do ma zgjasesh doren?

  [Ai]
  Ti vazhdo bjer në atë greminë,
  s’ka dashni per ty në shpirtin tim,
  s’kam pse ta zgjas ty dorën,
  zjarri s’mjafton, më jep ti provën.

  [Ajo]
  Në fund të tokës më lëshon
  Lëshon njeriun që të don
  Lermë, lermë
  Në jetën tënde mos më kthe më
  Në jetën time mos u bo për mua helm

  [Ai]
  Mbase më don ti po s’të dua unë,
  çfarë kërkon nga mua ti më shumë,
  m’ke marrë gjithshka veç dashurisë,
  mua fukarallëku tash jetën ma gris.
  Ku mund të jetojmë ne të dy bashkë,
  në një kasolle t’vjetër plot me kashtë,
  në hall t’madh jam unë edhe jo ti,
  kjo kohë tërmeti s’është për dashni.
  Nëse ti don me vdek veç për mu,
  e më thua se veç ty të du,
  hidhu me dëshirë ti në greminë,
  ja vlen të vdesësh për dashurinë.
  Ti mos u mërzit se ende ka shpresë,
  më të mirë se mua ndoshta s’do gjesh,
  por të paktën shpirtin binjak gjej,
  që dashurinë me para mos ta blej.

 20. PARODI

  Fati ynë virtual në smartphone

  [Ajo]
  Ne te dy kurre s’jemi ndare
  ne te dy kurre s’kemi heshtur
  endrra ime, nje shpend i marre
  krahet hap ne re, qiellin gjen atje
  tek ti

  [Ai]
  Ne të dy, vetëm sa jemi parë,
  ne të dy, kurrë s’jemi takuar,
  e folura jonë, veç në rrjet social,
  komente bëjmë atje, lajke bëjmë atje,
  të dy.

  [Ajo]
  Kur je larg te pres me mall
  kur je pranë grindem me ty
  jeta lojë, çfarë eshte vallë
  duhemi te dy grindemi të dy
  s’e di.

  [Ai]
  Kur je pranë, në facebook të kam,
  kur je larg, m’vjen t’ja jap vetes bam.
  Që në facebook, komentin tënd s’kam,
  punoj tërë ditën si idot, më iku jeta kot,
  s’e di

  Ref

  Ti je si engjell qe me mbron gjithmone
  une jam si zjarri qe te djeg, ngado
  ti je si djalli, qe ne faj me fton
  ndryshe nuk bejme dot, jo jo (jo jo)
  E kemi fatin shprese e marrezi
  na jep nje engjell te na mbroj, o zot (o zot)
  se ne ne jeten tone jemi femije
  ndryshe nuk bejme dot jo jo (jo jo)

  [Ai]
  Ti je si miza që s’më lë rehat gjithmon,
  dhe kur fle gjumë, me mesazhe më zgjon.
  Unë jam si gomari, që çdo ditë punon,
  komunikimi ynë virtual,vetëm në smartphone.
  Po po.
  Pasha Zotin që vërtet s’ekziston,
  më vjen ta thyej atë dreq telefon,
  S’të kam takuar ty asnjëherë,
  se nuk kam aspak kohë, për nder,
  jo jo.

  [Ajo]
  Kur je larg te pres me mall
  kur je prane grindem me ty
  jeta loje cfare eshte valle
  duhemi te dy grindemi të dy
  s’e di

  [Ai]
  Më ka gjet belaja, me ty vërtet,
  po ti çfarë dreqin nga mua pret?
  Qiqra në hell më mos më kërko,
  mesazhe natën mos më dërgo,
  jo jo.

  E kemi fatin tonë virtual,
  në smartphone,
  Beqar të dy kemi për të qënë
  gjithmonë.
  Kështu që mos më thuaj më
  që ka Zot,
  që fatin tonë e ka shkruar
  më kot.
  Jo jo

  Të vërtetën ti a po e kupton?
  Që dashuria jonë nuk ekziston.
  Ndjenjat thjesht po i imagjinon,
  dhe kohën me mua po e kalon.
  Po po.

 21. PARODI

  FIUMI DI PAROLE – JALISSE

  [Lei]
  ah ah ah ah ah ah ah ah ah ah ah ah
  Mi aspetto mille scuse
  come sempre da te
  sei un fiume di parole
  dove anneghi anche me
  che bravo che sei
  ma questo linguaggio da talk show
  cosa centra con noi.

  [Lui]
  Ma perche devo scusarmi,
  come sempre con te?
  Che cazzata vuoi sentire,
  questa volta da me?
  Ti ho tradito e lo sai,
  non e piu un segreto oramai,
  è acqua passata.

  [Lei]
  Provo l’unico rimedio
  che adotto da un po’
  la mia testa chiude l’audio
  la storia la so.
  Sei fatto così
  dovrei limitarmi oramai
  a dirti di sì
  Fiumi di parole
  fiumi di parole tra noi
  prima o poi ci portano via
  ti darò il mio cuore
  ti darò il mio cuore se vuoi
  se puoi ora parla con lui
  ora parla con lui.

  [Lui]
  Sembri come una radio,
  che apre e chiude da se.
  Vuoi parlare solo tu,
  e non ascolti anche me.
  Che brava che sei,
  adesso hai pure, un amante,
  che situazione imbarazzante.
  E adesso che facciamo,
  per parlare noi tre,
  ma che cosa raccontiamo,
  le storie fra lui e te?
  Questa è una pugnalata,
  che hai fatto di nascosto, a me,
  perche sei una troia malata.
  A che mi serve il tuo cuore,
  se con lui fai l’amore?
  Siccome sono un signore,
  non ti porto rancore.
  Ma tu cosa mi dici,
  vuoi anche il perdono, da me,
  almeno dammi un perche.

  [Lei]
  Tu che gridi in un dialetto
  che non è piu’ il mio
  io che perdo il tuo rispetto
  sarebbe meglio un addio
  è come in un film
  il classico film dove lei
  farà la pazzia
  Fiumi di parole
  fiumi di parole tra noi
  prima o poi ci portano via
  ti darò il mio cuore
  ti darò il mio cuore se vuoi
  se puoi ora parla con lui
  Vorrei fermare un’immagine
  sentirla entrare dentro di me
  un tuo silenzio più complice
  vorrei.
  Fiumi di parole, fiumi di parole
  prima o poi ci portano via
  ti darò il mio cuore
  ti darò il mio cuore se vuoi
  se puoi ora parla con lui
  Fiumi di parole
  fiumi di parole tra noi
  prima o poi ci portano via
  ti darò il mio cuore
  ti darò il mio cuore se vuoi
  se puoi ora parla con lui
  ora parla con lui
  ah ah ah ah
  Ti darò il mio cuore
  Ti darò il mio cuore se vuoi
  Se vuoi ora parla con lui
  Fiumi di parole

  [Lui]
  Qualle immagine vuoi fermare,
  me la puoi spiegare te,
  non ci credo alle tue parole,
  non fanno parte di me.
  Hai ragione te,
  forse è meglio, dirti addio,
  e questo faro anch’io.
  Fiumi di parole.

 22. Paraja dhe lumturia

  “Money doesn’t make you happy. I now have $50 million but I was just as happy when I had $48 million.” (Arnold Schwarzenegger)

  Në tokë s’ke ç’e do pasurinë,
  mjafton një lutje lart te Zoti,
  pastaj prit sa t’i bien bolet dashit,
  dhe bën terë kohës një jetë koti.

  Të gjithë të barabartë në varfëri,
  mjafton një copë bukë e zemër mirë,
  se kështu është fiks lezeti i jetës,
  vdes pa plotësuar asnjë dëshirë.

  Me këtë përrallë gënjejnë botën,
  tallen e mbajnë popullin nën udut,
  rrojnë si pasha e madje si mbretër,
  populli dihet ha mender nje mut.

  Sidoqoftë justifikimi është gati,
  kur vdes në parajsë do vesh i pari,
  do kesh edhe krahë porsi ëngjëll,
  tashmë fluturon edhe gomari.

  Mjafton që partia të jetë e para,
  në vend të bukës, populli dhe bar ha,
  ç’i do paratë, ato s’i ha as qeni,
  me këtë klishe të bëjnë për budalla.

  Të bëjnë për idiot ata të fesë,
  politikanët a ndonjë vjershëtar,
  të shesin bukur sapunin për djath,
  por s’është kushdo si një gomar.

  Jeta s’është thjesht bukë e përditshme,
  njeriu është një qënie me nevoja,
  e vërteta do thënë ashtu sic është,
  jeta s’është lojë, nuk bëjmë dot gjoja.

  Më mirë mos na thoni më gënjeshtra,
  do jetojmë si duam kemi veç një jetë,
  me besim më mos na mashtroni,
  që shpresa të ketë vlerë vërtet.

  Nuk mendojmë që jemi të humbur,
  fatin tonë e kemi vetë në dorë,
  asgjë vërtet s’është e pamundur,
  lufto mos rri si dele me këmborë.

  Shënim: La libertà senza giustizia sociale é solo la libertà di morire di fame. (Sandro P.). Drejtësi sociale kemi kur gjithësecilit i jepet ajo që meriton. Mungesa e drejtësisë sociale bën që njerëzit mund të humbin sistemin e vlerave, dhe e vetmja vlerë drejt së cilës orientohen ngelet paraja. Kështu, ai që ka pushtetin e parasë në vend që të të shpërblejë me meritokraci (pra me drejtësi), në fakt të shpërblen me pabarazi, duke të të bërë “mbret” apo “skllav”, pra të hap apo të mbyll ato dyert sipas dëshirës apo interesit të vet. E si rrjedhim, e vetmja liri që të ngelet nëse nuk bindesh, është të jesh i lirë që të vdesësh urie. Prandaj do luftuar pa u dorëzuar, të marrësh meritat, që pushteti mos të të çojë ku të dojë ai, dhe nëse ajo derë e merituar s’hapet (se të kanë vënë mur nga pas), atëherë të shëmbësh pa frikë atë mur. Në këtë mënyrë, paraja nuk do jetë pronari apo Zoti, por shërbëtori yt, që edhe nëse nuk të bën plotësisht të lumtur, të paktën do të plotësojë nevojat, të ndihesh i realizuar e të jetosh me dinjitet.

 23. TU CHE NE SAI?

  Tu che ne sai,
  quanto soffro io,
  se credo a un politico,
  o se credo in Dio?!

  Lasciami sognare,
  ho bisogno della speranza,
  nel percorso della vita,
  chi non ha sbagliato abbastanza?!

  Credo ciò che voglio,
  e non amo la bugia,
  la strada del mio cuore,
  è quella la scelta mia.

  L’amore mi fa sentire vivo,
  senza quello non vivrei,
  forse ti sembro un cretino,
  per l’amore cosa non farei!

  Apprezzo tutte le cose belle,
  la più bella e l’amore,
  la libertà mi fa volare,
  sarò forse un sognatore.

  I soldi non danno la libertà,
  io sono libero per amare,
  anche se Dio esistesse,
  nessuno mi puo giudicare!

  Non sono caduto dal cielo,
  faccio la vita che voglio fare,
  ma non ci credi anche tu,
  che la cosa piu vera e AMARE?

  Se un giorno non saro libero,
  di amare con il cuore,
  allora ne vale la pena
  di morire per l’amore!

 24. Janë të sforcuar në gjithshka që bëjnë. Ca qeshin, ca ndezin zjarre, ca përmbysin karrige, ca bëjnë video. Janë inskenime. Opozita është në krizë pa kthim. Nga kjo rrezikohet edhe mazhoranca. Edhe nga e majta ka probleme. S’ka më moral dhe idealizëm. Është një teatër i sforcuar i Berishës për të dalë kudo në gjithshka që ndjekim. Berisha është modeli më elitar i të keqes mes shqiptareve

 25. Po ti, komentues percaktues ku hyn, kush jr, e nga na paske ardhur.,Je qorr , shurdh e guak per ato qe sulmon, e nuk degjoke e shikerke luften per eliminimin e demokracise e demokrateve nga bijte e kurvit, drejtuar nga krye banditi , hajduti, psikopati politik Rama, por ty komentues pleh, te bekerka pershtypie Berisha, e pse, se kerkon ligjin, koshtutshmerine, demokracine.Tinezia yte, apo disa patronazhisteve qe paguheni per dizinformacione eshte me e keqia form e mendim, kur mbroni nje pushtet bandit, hajdut, te mbytur ne krim.Ju qofshi si rrace trashegimtaresh kriminele, tradhetare te interesave te popullit e kombit.

 26. Parodi

  Se vai a puttane il sentimento non rimane

  [Lui]
  Ma quante storie ho già vissuto nella vita
  E quante programmate, chi lo sa
  Sognando ad occhi aperti
  Storie di fiumi
  Di grandi praterie senza confini
  Storie di deserti
  E quante volte ho visto
  Dalla prua di una barca
  Tra spruzzi e vento
  L’immensità del mare
  Spandersi dentro
  E come una carezza calda
  Illuminarmi il cuore
  E poi la neve bianca, gli alberi, gli abeti
  L’abbraccio del silenzio
  Colmarmi tutti i sensi
  Sentirsi solo e vivo
  Tra le montagne grandi
  E i grandi spazi immensi
  E poi tornare qui
  Riprendere la vita
  Dei giorni uguale ai giorni
  Discutere con te
  Tagliarmi con il ghiaccio dei quotidiani inverni
  No, non lo posso accettare
  Non è la vita che avrei voluto mai desiderato vivere
  Non è quel sogno
  Che sognavamo insieme
  Fa piangere
  Eppure io non credo questa sia
  L’unica via per noi
  Se stiamo insieme ci sarà un perché
  E vorrei riscoprirlo stasera
  Se stiamo insieme qualche cosa c’è
  Che ci unisce ancora stasera
  Mi manchi sai
  Mi manchi sai

  [Lei]
  Ma quante belle parole mi dici,
  sei come un poeta,
  sembri come il sole immenso,
  ed io come una cometa.
  Tutte le storie che hai vissuto,
  non sono come la mia,
  erano tutte mignotte e adesso,
  hai trovato la retta via.
  Non c’è bisogno di sognare cosi tanto,
  ad occhi aperti.
  L’amore vero se c’è fiorirà
  e non bisogna essere esperti.
  Ma tu ancora cerchi la raggione,
  perche stiamo insieme.
  E invece dovevi essere a volare,
  ma qualcosa non va bene.
  Il tuo sentimento piu non c’è ,
  si e congelato.
  Ma stiamo insieme ancora perche,
  il mio cuore e’ innamorato.
  Ma tu da tempo non ci sei quasi mai,
  vicino a me,
  non so perche e dove vai, o se
  mi prendi in giro te.
  Forse hai un altra e non mi dici
  la verita,
  se è cosi allora la nostra storia,
  non continuera.
  Quindi la ragione te lo chiedo io,
  e non tu a me.
  Dimmi solo la verita com’è
  e perche stai ancora insieme a me.
  Io da te non voglio niente di piu
  voglio solo sapere.
  Questa e l’unica via rimasta per noi,
  se tu l’amore vuoi avere.

  [Lui]
  E poi tornare qui, riprendere la vita
  Che sembra senza vita
  Discutere con te e consumar così i pochi istanti eterni
  No, non lo posso accettare
  Che vita è restare qui a logorarmi in discussioni sterili
  Giocar con te a farsi male il giorno
  Di notte poi rinchiudersi
  Eppure io non credo questa sia
  L’unica via per noi
  Se stiamo insieme ci sarà un perché
  E vorrei riscoprirlo stasera
  Se stiamo insieme qualche cosa c’è
  Che ci unisce ancora stasera
  Mi manchi sai
  Mi manchi sai
  Mi manchi sai
  Oh, no no no no

  [Lei]
  Mi dispiace tu non sai ancora cosa vuoi,
  giri intorno e non sai cosa puoi fare poi.
  Sai solo scappare e poi tornare all’improvviso,
  non sai amare e neanche regalarmi un sorriso.
  Quindi ti devo salutare, e ti devo dire addio,
  io ti ho amato tanto ma tu non puoi essere mio.
  Cerca almeno di capire cosa hai li nel tuo cuore,
  il mio sentimento era vero, ma il tuo non e vero amore.
  Ti lascio sai
  Ti lascio sai
  Oh si si si si si

 27. PARODI

  Caterina Caselli- Nessuno Mi Può Giudicare

  [Lei]
  La verità mi fa male, lo so…
  La verità mi fa male, lo sai!

  Nessuno mi può giudicare, nemmeno tu
  (la verità ti fa male, lo so)
  Lo so che ho sbagliato una volta e non sbaglio più
  (la verità ti fa male, lo so)
  Dovresti pensare a me
  e stare più attento a te
  C’è già tanta gente che
  ce la su con me, chi lo sa perché?

  [Lui]
  Non lo sai il perche e pure mi hai tradito,
  (la verita ti fa male lo so)
  con un brutto ignorante che era un bandito.
  (la verita ti fa male lo so)
  Dimmi tu come cavolo
  mi devo sentire io,
  non mi fido piu di te,
  voglio dirti addio.

  [Lei]
  Ognuno ha il diritto di vivere come può
  (la verità ti fa male, lo so)
  Per questo una cosa mi piace e quell’altra no
  (la verità ti fa male, lo so)
  Se sono tornata a te,
  ti basta sapere che
  ho visto la differenza tra lui e te
  ed ho scelto te

  [Lui]
  Puoi vivere come ti pare e piace a te,
  (la verità ti fa male, lo so)
  ma non raccontare piu le balle a me.
  (la verità ti fa male, lo so)
  Dimmi come mai ti piaceva
  quello stronzo la,
  solo perche aveva soldi
  e una bella macchina.

  [Lei]
  Se ho sbagliato un giorno ora capisco che
  l’ho pagata cara la verità,
  io ti chiedo scusa, e sai perché?
  Sta di casa qui la felicità.
  Molto, molto più di prima io t’amerò
  in confronto all’altro sei meglio tu
  e d’ora in avanti prometto che
  quel che ho fatto un dì non farò mai più

  [Lui]
  Ma cosa hai pagato fin’ora perche non lo so,
  hai fatto l’amore con quel pirla e con me no.
  Non mi fido piu di te,
  anche se fai l’amore con me,
  la verita lo sai che fa male,
  e non chiedere il perche.

  [Lei]
  Ognuno ha il diritto di vivere come può
  (la verità ti fa male, lo so)
  Per questo una cosa mi piace e quell’altra no
  (la verità ti fa male, lo so)
  Se sono tornata a te,
  ti basta sapere che
  ho visto la differenza tra lui e te
  ed ho scelto te
  Se ho sbagliato un giorno ora capisco che
  l’ho pagata cara la verità,
  io ti chiedo scusa, e sai perché?
  Sta di casa qui la felicità.
  Nessuno mi può giudicare, nemmeno tu!

  [Lui]
  OK possiamo fare cosi
  come fai anche te,
  Tromberò una mignotta
  e lo sai perche?
  Cosi vedo come mi sentirò
  e cosa farai te,
  e sapro finalmente
  se il tuo amore ancora c’e’.
  Facciendo questa cosa
  mi faro schifo e gia lo so,
  ma almeno la verita sapro,
  se ti amo ancora o no.
  Quindi faccio questa cosa,
  e devi aspettare un po,
  ti tradirò qualche volta,
  e poi da te forse tornerò.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *