• |
ide | kryesore

Sot festa e çlirimit të Shqipërisë, 29 Nëntor u larguan forcat pushtuese nga Shkodra

Lajme, Të funditSot festohet 29 Nëntori festa e Çlirimit të Shqipërisë nga forcat italiane dhe gjermane. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Ushtria Nacinal Çlirimtare e Shqipërisë zhvilloi kryengritje të armatosur kundër okupimit të Shqipërisë.

Prej 7 prillit të vitit 1939 e deri më 29 nëntor të vitit 1944, Shqipëria kishte qenë e pushtuar nga Italia dhe pas kapitullimit të saj, në vjeshtë të vitit 1943, Shqipëria pushtohet nga forcat gjermane. Në fund të nëntorit 1944, pas Çlirimit të Tiranës, më 17 nëntor dhe pjesës kryesore të Shqipërisë së Veriut, mbetej te çlirohej qyteti i Shkodrës dhe qarku i tij.

Shkodra u çlirua më 29 nëntor të vitit 1944, datë kjo e cila shënon ditën e çlirimi të Shqipërisë nga pushtimi gjerman. Shqipëria është vendi i parë në Ballkan që u çlirua me forcat e veta, ndërsa të gjitha shtetet e tjera të Ballkanit u çliruan me ndihmën e Armatës së Kuqe.8 Comments

  1. Gjema ndodhi me 29,…. te kishin ndenjur dhe ca kohe sa te na hiqnin qafe bithqirin evgjitin enver djallin

  2. Hiku Hitleri erdh Enveri, shqiperise ju vu flaka , rregjimi me kriminal 44-90, me keq se hitleri, populli me i degjeneruar qe e mbajti ne rregjim kliken kanibale te races

  3. Ore injorante te Lapsit..Hapni arkivat dhe shihni kur dhe nga ku jan larguar gjermanet e fundit… Haaaa me të shkri fare se keni thene Shqipëria u clirua me forcat e veta. U pikaaaa
    Edhe Nexhmija do e kishte ber me realist shkrimim

  4. Jam kurioz, deri ku erdhi armata e kuqe.. Ne jugosllavi, greqi, apo bullgari.. Apo fraza te tilla si ” ushtria nacional clirimtare zhvilloi kryengritje” jane fare pa sens. Nejse e kuptoj qe dikush e ka vene qe njerezit te diskutojne duke i provokuar..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *