• |
ide | kryesore

Tragjedi në brigjet e Spanjës/ Trafikantët shtyjnë me forcë emigrantët në det, 4 viktima

Lajme, Të funditKatër emigrantë humbën jetën pasi u hodhën nga skafi në Cadiz në Spanjën jugore. Lajmi është njoftur nga policia civile Guardia dhe shërbimi i shpëtimit të mërkurën. Varka mbante gjithsej 27 emigrantë, 23 prej të cilëve mbërritën të gjallë. Imazhet e publikuara në mediat sociale dhe të transmetuara nga mediat lokale, origjinaliteti i të cilave nuk është konfirmuar ende nga Reuters, tregojnë një skaf të zi me fryrje që qarkullon në baticë të dendur jashtë plazhit dhe njerëzit në bord duke shtyrë të tjerët nga anash, të cilët fillojnë të notojnë në lumë.

“Ne pamë një varkë trafiku droge që mbërriti, por ata nuk po trafikonin drogë, por me emigrantë. Papritur, ata filluan të hidheshin dhe disa u hodhën. Madje ka imazhe që tregojnë se një nga bosët po i drejtonte me armë një emigranti, sikur të thoshte ‘ Ti kërce, ose unë të qëlloj”, tha dëshmitari okular Javier Gonzalez për stacionin televiziv lokal.

Tetë emigrantë të tjerë u lanë në bregun e plazhit Sancti Petri, në Chiclana aty pranë, të cilët u ndoqën nga personeli mjekësor dhe policia civile e Guardia, tre prej tyre u transportuan në spital me hipotermi. Cadiz është në skajin jugor të Spanjës, rreth 20 km (12 milje) nga bregu i Afrikës së Veriut, shkruajnë mediat e huaja. Pavarësisht afërsisë së saj, zona e Cadizit nuk është një destinacion i zakonshëm për rrugët e migrimit nga Magrebi pasi ndodhet në bregun e Atlantikut ku kushtet e detit janë më të ndërlikuara dhe ka shumë mbikëqyrje në ngushticën e Gjibraltarit.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *