• |
ide | kryesore

Rama dje dhe sot. Deklaratat për gjakun e rremë të dëshmorëve dhe luftën civile

Arkiva, Syri i Lapsit, Video
rama 1991Edi Rama tre dekada më parë, kur ishte ende një artist bohem pa ndonjë ambicie politike, bënte deklarata shumë të forta për luftën Nacional Çlirimtare.

Ai e quante mit numrin e 28 mijë dëshmorëve.

Ai fliste për gjak të rremë.

Ai thoshte se Shqipëria nuk ka pasur luftë çlirimtare, por një luftë civile për pushtet.

Ai thoshte se Partia Socialiste nuk mund ta fitojë të drejtën e qytetarisë në shoqërinë shqiptare pa i denoncuar këto të vërteta…

Tani, pas 30 vjetësh, në të kundërt të asaj që pretendonte dikur, Edi Rama përkulet përpara dëshmorëve me të njëjtin stil si udhëheqësit komuniste, sikur të mos qe i njëjti personazh ektravagant që i pati shkruar “Refleksionet”.

 

Për më shumë video si kjo poshtë bëjini një like faqes Lapsi Videos në Facebook 12 Comments

 1. Gaboni kur mendoni qe ai nuk kishte ambicie politike. Karriera e tij ka qene vetem politike. I groomusur nga babai dhe daja funksionare te larte te byrose dhe establishmentit kriminal te Enver Hoxha. A mos kujtoni qe u pranua tek artet pse konkuroi apo si detyre per organet te sistemonin te pjellet e partise. A mos kujtoni se u punesua me merite ne Instutut apo se organet te sistemonin kuadrin e ri te te pjelleve te partise. A mos kujtoni qe dilte jashte per sport apo per ta “kalitur” ne eksperiencat e spiunimit ne vendet ku shkonte: Itali, Gjermani, France e me radhe. Mos kujtoni qe vizatonte per komisione pagesash kot per organet e Sigurimit te Shtetit? Apo qe permes te tilla deklaratave ai synoi te infiltronte levizjen antikomuniste? Apo kur Nano e riktheu per ta pergatitur si kuader pasardhes… vetem politik. Dhe me shume se aq: korruptiv, kriminal dhe imoral.

 2. E si mos të vepronte ndryshe ky monstër. Doli nëpër mitingje duke sharë e anatemuar diktaturën e anëtarët e PP. Të varim në çdo shtyllë nga një thoshte!!! Kam qenë vetë dëshmitar në sheshin të stadiumi Qemal Stafa. Nuk kaloi as një minut iku me vrap se të gjithë pjesëmarrësit ju vërsulën me sharje sa iku me vrap. Shko var i thanë babën e dajën tënd nëse të pëlqen. Pra këta ishin demokratë dhe për ta ishte e papranueshme versioni kriminel i palloshit. Dhe këtë ndjenjë krimineli e shohim tani.

 3. Edi Rama me miliardat qe ka vjedhur dhe avion privat shetit ne gjithe boten KURSE PENSIONISTAVE U KA DHENE GISHTIN E MESIT! thotë:

  SHKURT KRYEGANSTER KRYEHAJDUT DHE VRASES I SHQIPTAREVE !PERZURI ME DHUNE 850000 TE RINJ NGA SHQIPERIA PER TE MBAJTUR MBI GJYSEM MILION PENSIONISTA QE I USHQEN ME BUKE THATE DHE NGROFEN ME SHISHE UJI !!

 4. Bodrum 10 mijë euro

  Bodrum 36 mijë euro.

  Truall 187 m2 në Tiranë

  Tokë arë 2270 m2 në Priskë të Madhe

  Tokë arë 3 000 m2 në Priskë të Madhe

  Dyqan 33 m2, 26 mijë euro

  Jamarbri

  Apartament 375 m2 në Tiranë

  Apartament 372 m2 në Tiranë

  Apartament 346 m2 në Tiranë

  Apartament 373 m2 në Tiranë

  Apartament 356 m2 në Tiranë

  Apartament 201 m2, 225 mijë euro

  Apartament 112 m2, 150 mijë euro

  Apartament 208 m2, 93 mijë euro

  Apartament 195 m2 në Tiranë

  Njësi ndërtimore 459 m2 në Tiranë

  Njësi ndërtimore 379 m2 në Tiranë

  Njësi ndërtimore 510 m2 në Tiranë

  Njësi ndërtimore 500 m2 në Tiranë

  Njësi ndërtimore 375 m2 në Tiranë

  Njësi ndërtimore 167 m2 në Tiranë

  Njësi ndërtimore 305 m2 në Tiranë

  Njësi ndërtimore 214 m2 në Tiranë

  Njësi ndërtimore 376 m2 në Tiranë

  Njësi ndërtimore 113 m2 në Tiranë

  Njësi ndërtimore 107 m2 në Tiranë

  Tokë arë 13 mijë m2, Alltare Tiranë.

  Garazh 16 m2 në Tiranë, 6 mijë euro

  Truall 685 m2, Bashkia Berat

  Truall 670 m2 në Tiranë, pjesa 186/684.

  Truall 442 m2 në Tiranë, pjesa 12/36.

  Truall 908 m2 në Tiranë, pjesa 186/684

  Truall 33 m2 në Tiranë, pjesa 9/40

  Truall 90 m2 në Tiranë, pjesë 1/192.

  Truall 206.5 m2 dhe ndërtesë 206.5 m2 në Tiranë, pjesa 1/4.

  Truall 3294 m2 dhe ndërtesë 1467 m2, tek ish Klubi Partizani.

  Truall 2330.3 m2 në Tiranë, pjesa takuese 186/684.

  Truall 1341 m2 dhe ndërtesë 565 m2, tek Rruga e Dibrës në Tiranë, pjesa takuese 189000/2100000

  Truall 680 m2, Bashkia Cërrik, në bashkëpronësi, regjistruar në 3 korrik 2007

  Truall 7.5 m2 dhe ndërtesë 7.5 m2 në Tiranë

  Truall 660 m2 në Tiranë, pjesa 7935/33600

  63 mijë euro llogari bankare, sekuestruar

  26 mln lekë llogari bankare, sekuestruar

  29 mijë USD llogari bankare, sekuestruar

  62 mijë euro llogari bankare, sekuestruar

  45 mijë euro llogari bankare, sekuestruar

  26 mijë euro llogari bankare, sekuestruar.atehere ishte pa parti,tani ka ndryshuar lodra o bushat dhe ti vete so nuk flet njelloj si ke folur ne 1991

  1. Ka dhe me Tapi rracen tate te flliqur matja mamit , motres dhe Gruas sa e ka harten nga poshte Sufllaxhi ,Lgbt te gjitha ne katror i keni se Safeti po ju pret me Kar ne dore e thote hajde rradha patronazhist fare e shkerdhyme

 5. Sali Berisha ishte një prej këtyre të rinjve. Bashkë me Tritan Shehun, Mehmet Elezin, dhe të rinj të tjerë që ju bashkuan revolucionit kulturor kinez, duke prishur me zell kishat dhe xhamiat, Sali Berisha ndjehej fatlumë që po i bashkohej komunizmit në periudhën e tij më regresive.

  Marrja e teserës së Partisë së Punës së Shqipërisë e çliroi atë nga “bisturia” si mjet i vetëm për karrierën që kish zgjedhur deri atëhere.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *