• |
ide | kryesore

Izraeli intensifikon sulmet ndaj Gazës, shënohen 193 viktima dhe 650 të plagosur

Arkiva, Lajme, Planet
Izraeli intensifikon sulmet ndaj Gazës, VOA: 193 viktima dhe 650 të plagosurTë shtunën forcat izraelite intensifikuan bombardimet e përgjakshme ndaj Rripit të Gazës. Kjo shënon ditën e dytë të luftimeve pas përfundimit të një armëpushimi njëjavor mes Izraelit dhe grupit të militantëve të Hamasit. Zyrtarët ushtarakë izraelitë thanë të shtunën se forcat ajrore, detare dhe tokësore, kishin goditur më shumë se 50 objektiva të Hamasit në Khan Yunis, në jug të Gazës. Po kështu ushtria bëri të ditur se ka kryer sulme edhe në veri. Që nga rifillimi i luftimeve dy ditë më parë, janë goditur më shumë se 400 objektiva të grupit militant.

Një ditë më parë, si pasojë e sulmeve ajrore izraelite, u vranë 184 persona bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë në Gazë, që kontrollohet nga Hamasi.

Ndërkohë në Siri, Ministria e Mbrojtjes tha se Izraeli kishte kryer sulme ajrore pranë Damaskut të shtunën herët në mëngjes. Media shtetërore siriane njoftoi se sistemet e mbrojtjes ushtarake, kishte rrëzuar shumicën e raketave dhe se nuk kishte njoftime për viktima.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të premten se Izraeli ka filluar të ndërmarrë hapa për të reduktuar numrin e viktimave civile në përballjen e tij me Hamasin.

“Ne vumë re se Izraeli ka ndërmarrë hapa menjëherë sot për t’u dhënë informacion njerëzve se ku janë zonat e sigurta që ata të shmangin rrezikun”, tha zoti Blinken në Dubai, ndërsa ndodhej për të marrë pjesë në konferencës mbi ndryshimet klimatike (COP28).

Megjithatë, zoti Blinken tha se ishte ende shumë herët për të thënë nëse Izraeli po i zbatonte plotësisht angazhimet që kishte ndërmarrë, për të garantuar që operacioni i tij ushtarak në Gazën jugore, të mos çonte në të njëjtin numër të lartë viktimash, sikurse në pjesën veriore të rajonit.

Sulmet ajrore dhe tokësore të Izraelit në Gazë, që synojnë çrrënjosjen e Hamasit, kanë vrarë më shumë se 15 mijë vetë e me mijëra të tjerë të plagosur, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze.

Ndërsa ndodhej në Dubai, zoti Blinken u takua me homologët e tij nga Katari, Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti, Jordania dhe Bahrejni, si dhe përfaqësues të Autoritetit Palestinez, bëri të ditur zëdhënësi i Departamentit të amerikan të Shtetit Matthew Miller./VOA2 Comments

    1. E VERTETA UDHTIMIT TON NE KETE BOT SIPAS LIBRIT HYJNOR KURAN SYNET PROFETIK thotë:

      BISMILAHI RRAHMENI RRAHIM ,,,,,CESHTE KURANI DHE SYNETI SI EMER ,NE KENDVESHTRIM HYJNOR EMERTOHET SI KUPTIM UDHZIM DHE MSHIR PER MBAR BOTNAT NGA ZOTI BOTNAVE.SHKENCETARET E KAN QUAJTUR UNIVERSI NE FORM TE SHKRUAJTUR PROFETIN E FUNDIT MUHAMEDIN AS PER NGA MODELI E KA QUAJTUR I MADHI ZOT KURANI QE ECEN MBI TOK,LOGJIKISHT ME BAZA PRAKTIKE SI SISTEM KRIJIMI UDHEZIMI SISTEM FUNKSIONI MASE HAKU TE GJITHCKAJE KURANI ESHTE I SHPJEGUESHEM SI PASQYRA E GJITHCKAJE PERFSHI DHE NE NE CDO KUPTIM PERDERISA NE TE GJITHEN GJITHA PERGJIGJET ZGJILLJET QE NE KEMI NEVOJ KU FALNDERIMI PER KET I TAKON VETEM TE MADHIT ZOT QE PER GJITH NJERZIT ME KRIJIM DHE UDHEZIM MUNDESOJ SHPETIQEM,PRIMARE SO GJITH NJERZIT DUN VETEN TE DREJTE PER VETE HAKUN DHE SDUN PADREJTESIN NDERSA ANGAZHOHEN NE PADREJTESI NDAJ TJERVE DHE ANGAZHIMI ESHTE KRIJUAR TE FUNKSIONOJN PER VETE NESE MIR DHE KUNDER VETES NESE KEQ,E TE KEQEN NUK E DUAN KY ESHTE PROBLEMI SHEKULLIT QE NJERZIT NUK SHOHIN DOMOSDOSHMERIT SI UNITET BURIMI QE PROLLON ZGJILLJE PER NEVOJAT POR SHOHIN DESHIRAT DUKE PERDOR CDO FUQI PER TI ARRITUR E CILA PRISH UNITETE SJELL KOSTO SHKATRRON ZGJILLJE KJO QUHET PADREJTESI HARRJOJM QE TOKA ESHTE VENDI KU SPROVOHEMI ME GJITHCKA QE NA RRETHON NUK KEMI VETEM NJE DETYR TE FALNDEROJM ZOTIN KEMI LIBER TREGUES ME GJITHCKA NA RRETHON SI DUHET TE SILLEMI ME HAK, ME TREGUES OBLIGIMESH DITORE PAVARSISHT VISHTIRSIVE ZHVILLIMEVE PA NDERPRERJE ,QE JAN BARAZ ME USHQIMIN QE HAM KEMI TREGUES PERGJEGJSISH PER DITURIN AFTESIMIN ZHVILLIMIN E MENDIMIT ,KEMI TREGUES PER ANGAZHIM NE DOBI PERKUJDESJE NDAJ PRINDERVE FAMILJE FAREFISITSHOQERIS KEMI TREGUES PER SHENDETIN KEMI TREGUES PER LUTJEN PASTERTIN E SHPIRTIT DHE MENAXHIMIN E KOHES SI LLOGARI PER NE KU E SHPENZOJN NE DOBI KEMI TREGUES SI ARRIHEN SEVAPET DHE RUAJTJEN NGA GJYNAHET PER PENDIMIN ,DHE GARANCIN SIGURIN TON KU NESE NE I DORZOHEMI TE MALLIT ZOT AI KA TREGUAR MESHIREN E KA ME TE MADHE SE URREJTJEN PER NE NESE NGA GABIMET TONA RREZIKOJM NGA MOS PENDIMI NDESHKIM PRA ME PENDIM SIPAS KRITEREVE DHE VEPRA TE MIRA NDRYSHOJM CAKTIMIN E ZOTIT KEMI TREGUES PER ZHVILLIMET QE KAN KALU E DO VIN DERI NE PERJETESI ETAP PAS ETAPE ZHVILLIMI TE GJITHA DO NDOLLIN ,PADYSHIM POR ZOTI KA TREGUAR SHENJA JO DATA, E KJO ESHTE DOMETHENJE PER HAPESIRA NDRYSHIMI MESHIRE SIPAS ANGAZHIMIT NJERZORE SEPSE ZOTI BOTNAVE ESHTE I DREJTE JO I PADREJTE E MBAN FJALEN 1 NDESHKON ZULLUMQARET2 PRANON PENDIMIN DHE NUK I NDESHKON ROPET E TIJE PRA ATO QE JANE NE RRUG TE DREJTE,KJO ESHTE E VERTETA ZOTIT NE LIBER DHE FUNKSION ,KU JEMI NE ME ZHVILLIMET PRAKTIKISHT SHIHEN GRUPE NJERZORE TE NDARA ,DIKUSH KA FILLU PREGATITJET PER DEDXHALIN DHE DIKUSH PER IMAM MEHDIUN DIKUSH PER XHUXHAT DHE DIKUSH PER BIRIN E MEJREMES NDERKOHE QE KAN LEN PAS DORE GJITHA OBLIGIMET HAKUN NDAJ GJITHCKAJE E PO MERREN ME CFAR DO BEHET SE FILLUN SHENJAT E DUN VETEN SHPETIMIN TE GJITH POR JAN LARGU PAFUNDESISHT PREJ TIJE GRABITET GENJEHEN MANIPULOHEN VRITEN ZHDUKEN NJERZIT NE MENYRE MASIVE BEHET PADREJTESI NE CDO KUPTIM NDAJ GJITHCKAJE DUKE PERMEND EMRIN E ZOTIT NDERKOHE I MADHI ZOT KA NDALUAR VRASJET DHE GJITHCKA QE E KA EMRIN E KEQE SADO E VOGEL QOFTE NE FAKT TE GJITH DUAN VETEN DHE JO NDESHKIM TJU BEHET POR PER NDESHKIMIN E VET JAN ANGAZHU ME GJYMTYRE NE MENYREN ME TE ULET CNJERZORE SEPSE JAN ANGAZHUAR KUNDER TJERVE E I MADHI ZOT E KA KRIJU TE FUNKSIONOJNE KUNDER TYRE PER CFAR BEHET KOMENTI ,QE TJU TREGOJ ARGUMENTAT QARTESUES QE TE MOS ZHGENJEHENI NE ANGAZHIMIN TUAJ PERDERI SA DONI VETEN DHE SUKSESE ,SIPAS GJITHCKAJE NJOH THJESHTE ME KRIJIM UDHEZIM DHE PRAKTIKISHT SI ZHVILLIM JU TASHME PO NGARKOHENI ME PERGJEGJSI PO PUNONI KUNDER VULLNETIT TUAJ PERDERI SA JU VEPRONI KUNDER VULLNETIT ZOTIT ME VJEN KEQ TE HYN NE TEMA PER TE CILAT BURIMET E INFORMACIONIT I KENI NE DOR ,POR KUJTESA PER MIR NUK ESHTE SHENJ URREJTJE ,POR ,PERGJEGJSI TEK ZOTI DHE DOBI PER TE GJITH SEPSE NE FAKT DOBIN DESHIRONI SIGURIN QARTESIN ZGJILLJET SHPRESEN PAQEN SHPETIMIN E TE GJITHA KETO E ME SHUM I KA KRIJU ZOTI ME KRIJIM UDHEZIM FUNKSION SI MUNDESI U MUNGON VETEM ANGAZHIMI ZOTI I KRIJOJ ZGJILLJET PER MENDIMET NEVOJAT DESHIRAT POR NE ENDE SPO E KUPTOJM APO PRANOJME EDHTE CESHTJE BINDJE APO VULLNETIPOR KA DICKA PERTEJ MENDIMIT INTERESAVE NE KETO ZHVILLIME BASHKOHORE NESE DUAM FUND FUNDIN E SJELLIM PERMES PADREJTESIS DHE NESE DUAM JET ESHTE KRIJUAR TE FUNKSIONOJN PERMES TE VERTETES POR DUKE VEPRU TE TE KEQEN DHE KERKU TE MIREN GJITHCKA FUNKSIONON ME MAS ESHTE KALUAR MASA NUK FUNKSIONON ,KURSE URTESIJA E UDHEZIMIT HYJNOR ESHTE NE PERSHTATJE ME DESHIRAT TONA SI MUNDESI ,NESE NE SI BREZA I KTHEHEMI TE MADHIT ZOT PER AQ KOH SA TE QENDROJM NE RRUG TE DREJT NE DO SHIJOJM TE VERTETEN E KRIJUAR PER NE KJO ESHTE GARANCI NE UDHEZIM POR DHE KRIJIM SI FUNKSION NESE SI NJERZIM MENAXHOJME SI DUHET UDHEZIMIN HYJNOR NUK SHPERQENDROHEMI DHE AS VETSHKATRROHEMI RESPEKT PER TE GJITH ES SELAMU ALEJKUM VE RAHMETULLA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *