• |
ide | kryesore

Ish-ambasadori amerikan arrestohet në Florida, akuzohet se ka shërbyer si agjent i Kubës

Lajme, Të funditManuel Rocha ish-diplomati amerikan, i cili shërbeu si ambasador i SHBA-së në Bolivi, është arrestuar në një hetim të gjatë të kundërzbulimit të FBI-së. Ai është akuzuar se ka shërbyer fshehurazi si agjent i qeverisë së Kubës, ka mësuar Associated Press.

Manuel Rocha u arrestua në Miami të premten pas një kallëzim penal dhe nga ana tjetër priten që detaje tjera rreth çështjes të bëhen publike në gjykatë, thanë dy persona që folën me AP në kushte anonimiteti sepse nuk ishin të autorizuar, për të diskutuar një hetim federal në vazhdim.

Një nga burimet tha se çështja e Departamentit të Drejtësisë akuzon Rocha se punon për të promovuar interesat e qeverisë kubaneze. Ligji federal kërkon që njerëzit që bëjnë ofertat politike të një qeverie ose njësie të huaj brenda SHBA-së të regjistrohen në Departamentin e Drejtësisë, i cili vitet e fundit ka rritur zbatimin e tij penal të lobimit të jashtëligjshëm të huaj.

Departamenti i Drejtësisë nuk pranoi të komentojë. Gruaja e tij e mbylli telefonin kur u kontaktua nga AP.8 Comments

 1. Fake news! Ose “kazan” ne gjuhen e Udheheqesve!
  Ambasadoret amerikane jane Perendi!
  Madje “Heronjte e kalamajve tane”!

  1. Po keshtu eshte nenhetim edhe nje lapangjoz tjeter, i quajtur Bob Mendez (trafikant, refugjat Kube) senator dhe kryetar i komisionit per pune te jashtme. Ai dhe gruaja e tij armene (nje ish-porno e playboy) eshte rekrutuar nga agjentura egjiptiane. Ky tipi u kruajt shume me TURQINE, ata (turqit e MIT) i cuan kasetat dhe dokumentat FBI e cila nuk pranonte qe t’a merrte nenhetim sepse keshtu TURQIA ndikonte ne politiken e brendshme te USA! Atehere PERANDORIA i tha okay, po jua nis nepermjet google te gjithe provat dhe dokumentat, shah-mat, KAQ!

 2. A POPULL SHQIPO VARI KARIN QE GENJEHEN NGA FJALET E BUKRA

  MESONI O SHPELLARE PER MANIPULIMIN

 3. AMABSADORET AMERIKA GOVERNATORET ” NUK MUND TE BEJNE KORRUPSION ” DO TE JETE LAJME I RREME , SE PO TE KONTROLLOHEN KETO QE KANE KENE NE SHQIPERI KUSH E DI SE CFARE MASKARALLEQESH DALIN.

 4. Po keshtu eshte nenhetim edhe nje lapangjoz tjeter, i quajtur Bob Mendez (trafikant, refugjat Kube) senator dhe kryetar i komisionit per pune te jashtme. Ai dhe gruaja e tij armene (nje ish-porno e playboy) eshte rekrutuar nga agjentura egjiptiane. Ky tipi u kruajt shume me TURQINE, ata (turqit e MIT) i cuan kasetat dhe dokumentat FBI e cila nuk pranonte qe t’a merrte nenhetim sepse keshtu TURQIA ndikonte ne politiken e brendshme te USA! Atehere PERANDORIA i tha okay, po jua nis nepermjet google te gjithe provat dhe dokumentat, shah-mat, KAQ!

  1. Po mirë Juri Kim pse nuk hetohet. A nuk ka qenë në shërbim të Shqipërisë së Ramës??? Apo atje është Bolivi???

 5. Depertamenti i SHTETIT DUHET TE HETOJ DHE KIMETEN SEPSE MUND TE JETE E LIDHUR ME SIGURIMIN KINEZ MUND TE PONOJ PER ATA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *