• |
ide | kryesore

OKB: Situatë “apokaliptike” në Gaza, njerëzit nuk kanë vend të sigurt për t’u strehuar

Lajme, Të funditZyrtarët e lartë në Kombet e Bashkuara po paralajmërojnë për një situatë “apokaliptike” në Gazën e shkatërruar nga lufta, ku “nuk ka vend të sigurt për të shkuar” për civilët, pasi lufta e Izraelit me Hamasin po përhapet në jug, ku shumë prej tyre kishin kërkuar më parë strehim.

“Sa herë që mendojmë se gjërat nuk mund të bëhen më apokaliptike në Gaza, ato ndodhin”, ka thënë Martin Griffiths, zyrtari më i lartë i ndihmës emergjente të OKB-së, në një deklaratë të hënën, shkruan CNN. “Njerëzit janë urdhëruar të lëvizin përsëri,… të detyruar të bëjnë një zgjedhje tjetër të vështirë, pas tjetrës”, tha ai. “Një mospërfillje e tillë flagrante për njerëzimin duhet të ndalet”, shtoi ai.

Ndërkohë, numri i civilëve që po vriten në Gaza “po rritet me shpejtësi”, tha kreu i Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punët për Refugjatët Palestinë (UNRWA). Të paktën 15,899 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite që nga 7 tetori, duke përfshirë më shumë se 375 në 24 orët e mëparshme, tha të hënën një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

Izraeli ka intensifikuar bombardimet e tij ajrore në jug të Gazës në ndjekje të grupit militant palestinez Hamas dhe tha gjatë fundjavës se do të zgjerojë operacionet tokësore në të gjithë territorin.3 Comments

  1. Genocd, pastrim etnik, pushtim pervetsim tokash, zmadhim kufijsh, kjo eshte taktika e Izraelit Krime njerezore te pa pare e degjuar qe nga lufta e dyte boterore.Me keto masakra , krime mbi njerezore qe kryejne falanget cifute, cdo njeri me bindje njerezore i denon, ashtu si edhe sulmin e Hamasit, qe quhet e eshte krim, por te shkretosh qytete, shkolla, institucione, spitale, prit se ka kufi..Mos valle ata bebe, femije ne shumice te vrare jane Hamasi,,Jooo kurre.Mbi to gezohet fitoria e izraeliteve qe na shfaqen optimiste ne shume vidio.Luften kerkush se do, ama lirine, pushtimin e perbuzjen te tere e luftojne.Ku eshte e tere kjo kurajo per keto krime, shohim vetem prtestat humanitare te botes, e ndersa fuqia boterore sikur i kreh bishtin kesaj mizerie,,,, kjo eshte pa drejtesi, ne demokraci, andaj me mire le tia leme ZOTIT.,,,,,,Amine.

  2. OKOB i vetmi intitucion i besushem qe thote te verteten e tmerrshme se cfare po ban izraeli e amarika mbi popullsin civile , gra femije pleq ne palestine.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *