• |
ide | kryesore

Rama: Harrojeni se Beleri betohet edhe sikur të kthehet përmbys Këshilli Europian

Arkiva, Lajme, Të fundit
Fredi Beleri Edi RamaKryeministri Edi Rama ka hedhur kategorikisht poshtë shanset e kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri për të kryer betimin në detyrë.

Në emisionin “Debat”, Rama tha se për këtë çështje nuk do të negociohet as me Këshillin Europian, ku Greqia ka ngritur zërin për çështjen Beleri, edhe nëse Athina zyrtare vijon të bëjë presion me bllokimin e integrimit të Shqipërisë në BE.

“Si bëhet betimi është pyetja? Deri më sot ju keni një vendim të Gjykatës së Lartë të para pak, e cila ka ngarkuar Gjykatën Speciale të trajtojë këtë çështje. Sepse kërkesa për të bërë betimin u bë te ne. Ne s’kemi asnjë mundësi të vendosim bëhet apo s’bëhet betim. Ne e kemi bërë shumë të qartë që kur të kthehet përmbys i gjithë Këshilli Europian ne nuk negociojmë asnjë gjë kundër interesit më të lartë strategjik të Shqipërisë. Që është zbatimi i reformës ne drejtësi. Ca kohë kërkonin këtë, mor nuk e bëjmë dot harrojeni se futemi ne në këtë. Jo bllokim të integrimit. Se nuk është bllokim i integrimit fare se ajo është një proces politik.”

Shefi i qeverisë e bëri të qartë në qëndrimin e tij se në Shqipëri pushtetet janë të ndara dhe fati i Belerit do të vendoset nga drejtësia.

Referuar kërkesës së posaçme për t’u liruar për të kryer betimin, të cilën Beleri ia ka drejtuar Drejtorisë së Burgjeve, Rama tha se Gjykata e Lartë e ka hedhur poshtë, duke nënvizuar në vendim se këto kompetenca nuk i takojnë Drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve.

“Mbasi ata për një kohë të caktuar kanë kërkuar nga ne. E kërkonin kështu Shqipëria. Shqipëria ka pushtet legjislativ, ekzekutiv dhe gjyqësor. Mbasi e kmi përsëritur që nuk mund të bëjë Drejtori i Burgjeve diçka të tillë. Se nuk e ka në ligj. Ligji e thotë shumë qartë kur bëhet betimi. Mbasi humbën kohë, dhe shkuan në Gjykatë të Durrësit, Gjykata e Lartë ia çoi Gjykatës Speciale dhe në vendim thuhet drejtori i burgjeve nuk ka asnjë fuqi që të zgjidhi këtë çështje, që të japi leje. As leje që të shkojë para këshillit bashkiak, dhe as këshilli bashkiak të shkojë në burg dhe as zotëria të marri një noter në burg. Unë jam me Shqipërinë. Të jesh me Shqipërinë sot është të jesh me pavarësinë e sistemit të drejtësisë. Institucionet e drejtësisë nuk janë të shkëlqyera, dakord, por kjo është e vetmja rrugë nëse ne duam që realisht ky vend të bëhet shtet. Është e parë që nga 1912 që ky vend ka një strukturë të drejtësisë të përbërë nga SPAK dhe Gjykata Speciale ku pushteti ekzekutiv nuk i fut duart dhe nuk ndërhyn.”/ A2CNN18 Comments

  1. Armiku i Popullit
   Shekulli 21 Shekulli l cili percaketoi
   Se politikanet dhe udheheqesit e politikes shqipetarre pervec Hadutlleku vjedhjes dhe shereve e manipulimeve nuk dine gje tjeter
   Me kete teknollogjidhe ofori qe shprehin i drejtohen Evropes
   Qe ne nuk trembemi nga ju
   S puna e Arechiut Qe thote Strembemi nga bresheri strembemi nga shiu jemi rrac e zeze rrace arexhiu Pra pranojne qe kane prejardhje jashtetokesore jo prejardhje Evropjane

  1. Popolo kurve qe shet voten…
   Thonjepapreri i kristaqo perdhunuesit j’u qi motren.
   Skeni pare gje akoma.

 1. Perfundimisht ky ka kaluar ne delir dhe heton ne nje univers paralel fal kraheve te ngrohta qe ka nga Alex Sorros. Shqiptaret duhet te ngrihen nje minute e me pare ne revolte qe te heqin kete qelbesire ( le te zgjidhet kushdo nga PS), apo me mire akoma zgjedhje te parakohshme qe mos te ngelet Shqiperia me 200 mije pleq e 200 mije patronazhista vetem!

 2. Komplet deklarata te strumbullarit qe ka pushtuar tere pushtetin nga do ta rrotulloc .Ky me Belerin, hiqet se ska dore, ky me opoziten e bemat ndaj saj, ska dore, ky Tahirin e mbrojti aqe sa i shkau vetem nga drejtesia Italiane qe mori ate denim nga kjo drejtesi, pa iu ngare pasuria, ky me kryetaret e bashkive qe sot i ka ne burgje bente cmos qe te mos shkonin para drejtesise. Ky me koken, ish ministrin, pinte vere, e krekosesh, nuk dinte gje, se na ka vjedhur, ky ne Durres me banda, ne Diber hajdut votash, qe sot e ka profesionuar qe vetem e vetem ta mbaje kete pushtet kaqe te deskriminuar, e pa moral .Eshte zanatci i mashtrimit e hipokrizise, si fallxhi rrugesh.

 3. Vetem ne Shqiperi i cmenduri me kartele (nga Rakacolli) behet Kryeminister! C’mund te thote nje i cmendur sakte per ata qe nuk jane si ai?! Nuk ka faj ky por llumi i njerezve qe e voton! Hapini syte o te mjere, o popull qe s’doni te shpetoni nga ky gjakpires i te ardhmes se femijeve tuaj! Fatkeqesia juaj vjen nga vete ju duke votuar kete lloj specie!

  1. Ke do ti fratelo, qe te votojm?
   Ke ndonje emer???
   Jo kot pyes, se dukesh njeri i squt.
   Na thuaj ndonje emer, te keqen.
   Se rri e vras mendjen, e sme del askush.
   Te gjith mut.
   Se keshtu me gjasme e ne tym, e me sponda flasin te gjith. Po me emra konkret sikur nuk u del zeri.
   Sa nxirni ate shkronjen e pare B…. Aty ju ngec ne byth. E ziheni kaps.
   Keshtu qe behu burre, shtrengohu dhe nxire B nga bytha.

 4. Pertej Belerit, sipas Rames drejtesia ka ne dore te percaktoi kush zgjidhet ose jo. Imagjinoni pak ca do te ndodhte nese ne vend te Belerit do te ishte kreu i ardhesh i Opozites, kandidati per kryeminister dhe fituesi i zgjedhjeve!
  Rama i fut nje te arrestuar, e pengon te betohet dhe behet i perjetshem.
  Nuk mendoj se ka ligj ne bote qe pengon nje person te betohet!
  Ne rastin me te keq, gjykata mund te anulloi zgjedhjet dhe te kërkoi qe ato te ribehen, por kurrsesi nuk mund te mos lejoje fituesin te mos betohet.
  Nuk i kuptoje dote keta palo patriota kuq e zi qe per inat te Belerin jane dakort te rrezojne Demokracine ne Shqiperi.

  1. Armiku i Popullit
   Ne shqiperi nuk gjejne drejtesi shqipetaret Si mund te gjejne drejtesi Himarjotet Beleri do ti tregonte Evropes dhe botes Katasrofine qe u eshte bere Himarjoteve nga politikanet dhe qevrit e Shqiperis

 5. Nji palo komentues i ores2038, na ben ironi e banalitet me gjerizin e Rames.Eshte proto tipi , me te gjithe e me asnje, por duket patronazhit i fshehur . Ky hileqar komentues , harroka shpejt se nga ajoB ja i ka ato deri tesotemet, e kur je laik, mbeturine e butak nga karakteri, prano ta theme edhe une nje fjale,, mbaj oturakun Rames, pija mire e mire se me shume ne ketekohe, qe ti, e si ti, tufa drogmene, bandite, hajdute me qeverine nuk shkohet me tutje, e ju zuzare meteni sherbetoret e se keqes.Per vota e vote as mos pyet se ste pyet kush ty higjenist i pushtetit, sepse se te jete ne krye ky banditi Rama, eshte i zoti ti bleje, korruptoje, shantazhoje keta, qe ti i quan votues, andaj mos na e shit si te votuar por si HAJDUT, Po ste pelqyen keto argumente, shko e gerrice ate bythen tende ndaj qeverise, e po ste doli, gjej ndonje gorrice me gjemba, se ndoshta, te vjen mire.

  1. Mire per kete po ato dosjet e dibrës dhe shijakut si do ja bësh?
   Sidomos ajo e dibrës njeri bërtiste termet ish kryetari i bashkisë u kap me presh në dore
   Së po dëgjove këshillat e babait komunist
   Hajdutë do dalesh
   Ku u lajm është siç thotegjithmone një komentues ferra për gomare
   Pse bëhet trim me Balerin dhe nuk i thote Europës si e futet greqinë në BE kur ajo kishte një çështje si ajo e çamërisë në kurriz
   Kurse tani ne na thonë doni BE jepni toke e jepni det.

 6. E tregoi përfundimisht se kush është. Një neodiktator që tashmë në fakt është një fashist monark absolut. Grabitës i pasurive të vëndit dhe zbrazjes së tij. Antishqiptar që po don të shkatërrojë Kosovë e gjithë Shqiptarinë, pazarxhiu që lëshon ujra e toka të huajve sikur të ishin prona të tij . Antidemokrati që shkatërroi opozitën dhe po izolon vendin. Nuk e di se kur shqiptarët do t’a rrëzojnë këtë mostër të së keqes së tyre!!!

  1. O njrerez ky mashtrusi klasik nuk do qe te futemi ne Europ se po u futem nuk e le njri qe te vjedhi se ne nje fare menyre do kontrollohet prandaj sajon keto probleme .Me vjen keq qe ky popull vazhdon akoma te vuaje kaq shume qe mendon per vaktin e radhes .Cohuni o njerez hidhini keta pushtetare ne kazanet e pleherave sic bene Rumunet Shpetoni veten dhe kete popull te mjere

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *