• |
ide | kryesore

Djali i ministrit të Izraelit u vra në luftime në Rripin e Gazës

Arkiva, Planet, Të funditDjali i ministrit të kabinetit izraelit dhe ish-shefit ushtarak Gadi Eizenkot u vra në luftime në Rripin e Gazës. Anëtarët e partisë Eizenkot dhe Gantz, gjithashtu një ish shef i ushtrisë, iu bashkuan qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu menjëherë pas sulmit vdekjeprurës të Hamasit më 7 tetor, i cili shkaktoi një ofensivë izraelite ajrore, tokësore dhe detare në Rripin palestinez të Gazës.

Ushtria izraelite nuk dha detaje të sakta për vdekjen e Gal Meir Eisenkot, por u tha se ai u vra në luftime në Rripin verior të Gazës.

Së bashku me gjithë Izraelin i dërgoj mbështetjen time Gadit dhe gjithë familjes së tij dhe një përqafim të madh. Të gjithë jemi të përkushtuar të vazhdojmë të luftojmë për kauzën e shenjtë për të cilën vdiq Gal”, tha Gantz në një deklaratë.

Izraeli është zotuar të asgjësojë grupin islamik palestinez Hamas, pasi luftëtarët e tij vranë 1200 njerëz në Izrael dhe tërhoqën zvarrë 240 të tjerë në Gaza si pengje, sipas një raporti izraelit.

Më shumë se 17,000 palestinezë janë vrarë në Gaza që nga 7 tetori, sipas Ministrisë së Shëndetësisë atje, dhe rreth 1.9 milionë njerëz, 85% e popullsisë, janë zhvendosur.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *