• |
ide | kryesore

Vriten dy ushtarë izraelitë në Gaza

Arkiva, Planet, Të fundit
Vriten dy ushtarë izraelitë në GazaUshtria izraelite tha sot se dy ushtarë të tjerë u vranë në Rripin e Gazës, përfshirë djalin e anëtarit të kabinetit të luftës, Gadi Eiznkot.

Në një deklaratë të ushtrisë thuhet se ushtari rezervist Meir Eiznkot u vra në një shpërthim bombe në kampin e refugjatëve Jabalia në veri të Rripit të Gazës.

Një tjetër ushtar u vra në një përleshje në jug të Rripit të Gazës, shtohet në deklaratë. Dy ushtarë të tjerë janë plagosur rëndë gjatë luftimeve.

Ushtria tha se 416 ushtarë janë vrarë që nga shpërthimi i konfliktit në Gaza më 7 tetor.

Izraeli rifilloi ofensivën e tij ushtarake në Rripin e Gazës më 1 dhjetor pas përfundimit të një pauze humanitare njëjavore me grupin palestinez Hamas.

Të paktën 17.177 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 46.000 të tjerë janë plagosur në sulmet intensive ajrore dhe tokësore në enklavë që nga 7 tetori pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi.

Sipas shifrave zyrtare, numri i të vdekurve izraelitë është 1.200.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *