• |
ide | kryesore

’21 Janari’/ Ulsi Manja: Vendimi i Strasburgut i hapi rrugë drejtësisë

Lajme, Të funditMinistri i Drejtësisë, Ulsi Manja në fjalën e tij në Kongresin e Partisë Socialiste ka kujtuar 21 Janarin si një nga ngjarjet më të rënda, teksa u shpreh se vendimi i Strasburgut për këtë çështje, i hapi rrugë drejtësisë. Manja shtoi se PS do ta mbështesë drejtësinë pavarësisht çmimit.

“Për ne, 21 janari është plagë dhimbjeje, por në këtë Kongres jemi pak më të lehtësuar, pasi vendimi i Gjykatës Evropiane të Strasburgut, i ka hapur rrugë drejtësisë. Vendimi i Strasburgut dëshmon se drejtësia asnjëherë nuk e lë në harresë të drejtën. Na mbush me shpresë. Jo më kot, paneli i këtij kongresi nis me drejtësinë, pasi te drejtësia. Me ardhjen në pushtet, ne u premtuam shqipatëve një drejtësi të pavarur. Votën plebishitaretë 2013, ne socialistët shqiptarë e farkëtuam përmes një përpjekjeje historike, për t’i dhënë Shqipërisë drejtësinë që nuk e ka pasur që nga themelimi i shtetit në vitin 1912. Drejtësia e re përbëhet nga gjyqtarë dhe prokurorë që kanë kaluar vettingun. Reforma e ka përmbushur plotësisht reformën e saj, meinstitucionet e reja të drejtësisë po japin rezultate të prekshme për çdo qytetar shqiptar. Drejtësi me standarde është një drejtësi me prova e fakte. Sot, Shqipëria është bërë një partner i besuar në luftën ndaj krimit, epoka e panmdëshkueshmërisë i përket një epoke tjetër. Mbështetja jonë ndër vite është shfaqur haptazni, dyfishim i buxhetit të shtetit në 7 vjet. Do të mbetemi të gatshëm të plotësojmë çdop nevojë të sistemit të drejtësisë”, ka thënë ai.15 Comments

 1. kane 10 vite ne pushtet dhe merren akoma me 11 janarit. Ketej thone nuk perzihet politika me drejtesine e nga ana tjeter flasin sikur drejtesine e kane nen sqetull. ne manifestimin e 21 janarit ndodhen akte te dhuneshme. U shqye dera e kministrise, makinat dhunuan territorin e ruajtur nga garda, disa makina te tjera ju vu flaka, persona u vrane ne demostrate. Jane te gjitha pergjegjesi penale, Disa te PS e disa te Qeverise se asaj kohe (PD)..Por te gjitha jane ne kompatence te drejtesise

  1. O idiot i padobishem. Beri pese muaj PD ne 2019 protesta, te duket normale ty qe qeveria te vriste 4 qytetar? Jo more idiot, jane njerez si ty. Prandaj edhe ai njeri qe dha urdher duhet te denohet perndryshe cdo kryeminister mund te vrasi dhe te jete i qete ne politike.

 2. po ti kish hapur vertet rrugen drejtesise , ti o Ulsi do futeshe ne kokerr te burgut per dosjen

  e Dibres. Te tjerat jane propogande. Tung.

 3. Flet për drejtësi ky bastard që i çuan njerzit për mish për top. Po sa keni vrarë ju mor bandit nga 45 deri në vrasjen e Hajdarit. Asnjë drejtues i lartë nuk i përgjigj për ato krime. Dhe disa që i futën në burg i liruar ju dhe i dhatë dhe pafajsi. Ça kërkoni?? Kë doni të dënoni? Berishën? Apo kryeprokurorin që ishte e është arma juaj atëherë e tani në veting. Po e kruni si shumë por mos kujtoni se do bëni si baballarët tuaj. Se do t’ju vijë dita. E drejta vonon pos harron.

 4. 21 Janari eshte pergjegjesi nga fillimi deri ne fund e Pisave Squllë. E organizuan, dhe prisnin si romake ne llozhet e 2 kullave pale se çpo ndodh me plebejte aty poshte ne blv. Kjo ishte pabesi vellavrasese per ata qe humben jeten – e per çfare se, per Babalen nr 1, dhe ishte pabesi per Shtetin Shqiptar. Ata nuk ia bene kete zullum Berishes por Shtetit Shqiptar qe duke mos ditur si te fitojne me vota ia marrin ison e dhunes.
  Z. Manja Karta, Starsburgu iu tha juve “ça keni prite ketu e 10 vite? Pse ska hetim??” Ja dhe perçudnimibi trete i kesaj ngjarjeje. Po ju jeni specialista .. .’lla

 5. 21 Janari do te denoje shpejt doktorin komunist. Budallenj qe shkruani ketu. Keta mavite do marrin pushtetin deri ne 2030. Ju vazhdoni te mbroni komunistin e korruptuar.

  1. 80-vjeçari Berisha mund të ketë maksimumi deri në 400 mijë përkrahës. 50-vjeçari Basha mund të ketë maksimumi deri në 100 mijë përkrahës. 54-vjeçari Meta mund të ketë maksimumi deri në 80 mijë përkrahës. 42-vjeçari Qorri mund të ketë maksimumi deri në 40 mijë përkrahës. Të tjerë opozitarë mund të grupohen thjesht tek kategoria “Etj”. Por edhe sikur t’i mbledhësh të gjithë opozitarët bashkë në një koalicion (gjë që s’ka shanse praktike të ndodhë), përkrahësit e tyre nuk i afrohen dot murit prej rreth 800 përkrahësish të Ramës, që e ka ngritur qysh nga 2009-ta…O Kari cecen i salihu kudo ne bote denohet urdhedhensi dhe zbatuesi i urdherave te leshuar nga salihu e basha dhe nuk denohet ai qe ben protesta,por ti Gimi dhe jeten e jep per salih karaxhicin,ti dhe ne bythe qihesh,ti dhe vajzen e motren i con te shpellkaret e salihut qe ti shkerdhejne qe pastaj te mbrojne salihun

   1. o Kapterr Ethem Lalaj te qifsha cte mban pragu o komunist kokeloqe. Ste del inati nga shkopi gomes qe te futen trimat e Saliut ne 1996 ne bythe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *