• |
ide | kryesore

Çmenduritë arabe e 500 milionët për Jon Rahm: golfisti shpejt më i pasur se Cristiano Ronaldo

Sport
RahmKalimi i spanjollit Jon Rahm në Superligën Arabe me tingujt e petrodollarëve (të paktën 500 milionë) ka bërë xhiron e botës. Sot, basku është padyshim lojtari i golfit më i paguar në botë, por së shpejti ai mund të bezdisë pasanikët e sporteve të tjera. Një detaj, ndër shumë, është mbresëlënës. Kontrata e tij është më e lartë se i gjithë çmimi i parave të vitit 2023 në PGA Tour. Cirkuiti kryesor i SHBA-së, në fakt, shpërndau çmime me vlerë 460 milionë dollarë vitin e kaluar.

JON RAHM NË KLUBIN E MË TË PASURVE

Mega-pagesa e nënshkruar mes LIV Golf, i përfaqësuar nga Greg Norman dhe një prej protagonistëve të Ryder Cup në Romë është e krahasueshme me atë të yjeve të futbollit. Kylian Mbappé fiton 630 milionë bruto për tre vjet, ndërsa Leo Messi ka marrë 550 milionë në Barcelonë nga 2017 deri në 2021. Cristiano Ronaldo mbledh 217 milionë në sezon nga Al-Nasrr, duke përfshirë pagën, bonuset, përfitimet dhe të drejtat e imazhit.

PORTUGEZI NUK DUHET TË FLEJË I QETË

500 milionë dollarët e Rahm janë maja e ajsbergut. Së shpejti kësaj shifre do t’i shtohen sponsorizimet dhe çmimet e fituara në tre ditët e garës. Cirkuiti arab është krejtësisht i ndryshëm nga ai amerikan dhe ai europian. Aty luajnë gjithmonë të njëjtët 48 profesionistë (të ndarë në dymbëdhjetë skuadra). Përveç pagës vjetore, ata sa herë që dalin në fushë, fitojnë jo pak dollarë. LIV nuk ofron një prerje, nuk ka asnjë përzgjedhje midis atyre që hipin në aeroplan duarbosh të premten dhe atyre që luajnë të shtunën dhe të dielën duke fituar një çmim në para.

Për më tepër, në fund të sezonit hartohet renditja përfundimtare. Fituesi merr një ortek prej miliona dollarësh shtesë. Morali i historisë: çdo fitore në LIV Golf vlen deri në katër milionë dollarë, suksesi në renditjen përfundimtare 18. Këtë vit super çmimi shkoi për Talor Gooch. E nuk mbaron me kaq: çdo javë ka çmime për dymbëdhjetë skuadrat, bazuar në vendosjen e tyre në garë. Për të gjithë këto motive, Rahm mund të bëhet sportisti më i paguar në botë.

RYDER CUP PA ASNJË DOLLAR

Përpara një mali parash si ky, të vjen pothuajse keq të mendosh për Ryder Cup. Sfida mes Shteteve të Bashkuara dhe Evropës, e lindur në vitin 1927, nuk ofron asnjë dollar apo një euro të vetme në lojë. Ryder Cup ofron vetëm prestigj dhe histori. Kur dikush u përpoq të fitonte para, ata përfunduan në cillonin e kritikave.

ANCELOTTI: “PËR AQ PARA DO SHKOJA NË KËMBË”

Mes shumë pikpyetjeve, edhe pak ironi. Nga Spanja, Carlo Ancelotti ka ide të qarta për baskun. “Nëse për 500 milionë do të shkoja në Arabi, çfarë do të bënte Jon Rahm? Do të shkoja atje në këmbë – tha trajneri i Real Madrid –. Nuk ka nevojë të rezervosh. Unë bëj shaka, por secili bën zgjedhjen e tij. Bota po ndryshon dhe do të ndryshojë përsëri, dhe unë nuk jam i befasuar nga asgjë dhe askush”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *