• |
ide | kryesore

Veto në Këshillin e Sigurimit për armëpushimin, Rusia: SHBA, bashkëpunëtore në masakër

Arkiva, Planet, Të funditRusia goditi Shtetet e Bashkuara pas vetos ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza.

Një diplomat i saj akuzoi Uashingtonin si bashkëpunëtor në masakrën brutale të Izraelit në një deklaratë pas votimit.

“Kolegët tanë amerikanë kanë dënuar me vdekje mijëra civilë në Palestinë dhe Izrael, duke përfshirë gra dhe fëmijë, së bashku me punëtorët e OKB-së që po përpiqen t’i ndihmojnë ata,” tha Zëvendës Përfaqësuesi i Parë i Përhershëm rus në OKB Dmitry Polyansky.

“Dikush mund të thotë shumë fjalë të bukura, por boshe për demokracinë, të drejtat e njeriut, paqen, sigurinë, disa rregulla dhe rend, por sot, ne mësuam vlerën e vërtetë të këtyre fjalëve pasi dy anëtarë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së preferuan të mbeten bashkëfajtorë në brutalitetin e Izraelit. masakër”, tha diplomati, për SHBA-në dhe Britaninë e Madhe, të cilat abstenuan nga votimi.

Rusia ishte në mesin e 13 vendeve që votuan në favor të projekt-rezolutës për Gazën, e cila kërkonte një armëpushim të menjëhershëm humanitar, lirimin e menjëhershëm dhe të pakushtëzuar të pengjeve si dhe akses humanitar në Rripin e Gazës.

Rusia ka vënë në mënyrë të përsëritur veton ndaj projekt-rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkonin fundin e sulmit të saj të vazhdueshëm ndaj Ukrainës.

Votimi i së premtes pasoi presionin ndërkombëtar në rritje për përfundimin e luftimeve në Gaza dhe më shumë ndihmë për enklavën, ku OKB-ja ka thënë se sistemi i mbështetjes humanitare është në prag të kolapsit.

Pas votimit, Shtetet e Bashkuara thanë se rezoluta ishte e ndarë nga realiteti dhe thjesht do ta linte Hamasin në vend, në gjendje të rigrupohej dhe të përsëriste sulmet që kreu kundër Izraelit më 7 tetor.

Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat paraqitën rezolutën, dënuan paaftësinë e këshillit për të kërkuar një armëpushim, duke ngritur pyetjen: Cili është mesazhi që po u dërgojmë palestinezëve nëse nuk mund të bashkohemi pas një thirrjeje për të ndalur bombardimin e pamëshirshëm të Gazës?

Kina shprehu zhgënjimin dhe keqardhjen e saj të madhe që SHBA vuri veton ndaj draftit, me të dërguarin e saj në OKB duke thënë se çdo qëndrim negativ ndaj një armëpushimi ishte i paqëndrueshëm dhe justifikimi kundër tij mbetet i dobët.

“Duhet të theksohet se miratimi i vazhdimit të luftimeve duke pretenduar se kujdeset për jetën dhe sigurinë e njerëzve në Gaza dhe nevojat humanitare atje është vetëkontradiktore”, tha ambasadori Zhang Jun. “E gjithë kjo tregon edhe një herë se çfarë është standardi i dyfishtë”, tha ai.

Franca tha se nuk sheh asnjë kontradiktë në luftën kundër terrorizmit dhe mbrojtjen e civilëve dhe shtoi se me mungesë uniteti në këshill, kriza në Gaza po përkeqësohet dhe rrezikon të zgjerohet./TCH8 Comments

  1. VIDEO LAJM: Familja Berisha nën hetim, nusja kërcen me këngë ruse,po ju cecene te salihut e shpellkare te argites nuk pushoni se theni se spakun e ka kap rama,por faktet flasin ndryshe spakun e ka kapur amerika o morrat e kuq te salihut.

  2. U qifsha motrat ju te paemer qe ju ngeli ne goje Salehu ! Njerezit e pafajshem po vriten nen urdherat e gringove amerikane ,kesaj motherfucker pseudemokraci qe e ka bere boten lemesh! Gringove duhet qir cfare u permban pragu sepse ne emer te pseudemokracuse po vrasin njerez te pafajshem! Po ju plotesojne deshirat cufuteve qe duhet shfarosur sic ua beri Hitkeri!

  3. Për të ardhur keq është por sja ka fajin Amerika. Ata janë robër të Hamasit dhe të terroristëve të tjerë. Siç duket nuk konsideroni fare këtë fakt e për më tepër që ata duan zhdukjen e kombit Izraelit!!! Ne kemi këtu në vëndin tonë një qeveri e shtet diktatorial që punon me marëveshje me serbët e të mbështetur nga Sorrosi për shpërbërjen e kombit shqiptar dhe nuk flitet nga ata që përgjërohem për Palestinën.

  4. Ore të votosh sikur dhe Rusia kësaj ç’ti themi. Të votosh kundër Amerikës kësaj ç’ti themi. Këta proamerikanë rilindas!!! As abstenim nuk bënë të paktën do t’a kuptonim pozicionin e vështirë që janë ndodhur. Po tani Rama po lufton tani dhe imperializmin amerikan sepse përfitimet i mori. Si Enveri!!! Miq me serbët e pasta armiq,miq me rusët e pastaj armiq,miq me kinezët e pastaj armiqt!!! Tani po len Amerikën dhe do kalojë te Erdogani e kushedi përsëri te rusët!!!

  5. Jane dy realitete te ndryshme, lufta rusi ukrahin dhe gaza-izrael.E ndersa masakra ruse ne ukrahin u be pa asnje fishek ukrahinas te hedhur ne token ruse.Jo vetem kjo,por te gjitha armet e usa te dhene ukrahines u eshte dhene me nje ultimatum amerikan,keto arme nuk duhet te hidhet asnje fishek ne token ruse vetem per vetmbrojtie brenda kufirit dhe tokes ukrahinase.Ndersa tjeter eshte realiteti gaza- izrael.Izraeli eshte sulmuar egersishte nga gaza teritori i gazes.E para kjo nuk eshte bere pa dijenin dhe miratimin,ne mos dhe urdherin e bombardimeve te raketave te gazes ne teritorin izraelit,nga rusia-irani.E dyta rusia qe eshte ne nje agresion brutal ndaj nje shteti te pavarur dhe ka bere gjenocid dhe krime kundra popullit ukrahinas,nuk ka asnje te drejte ligjore dhe morale te mari pjese ne seancat e OKB dhe aq me keq te akuzoj .Shqiptare rrethanat dhe gjenocidet qe i jane shkaktuar kombit shqiptar nga agresionet terroriste te fqinjeve ndaj popullit shqiptare,perbejne moralin ligjor, te arsyshem dhe te vetem qe shqiptaret duhet te kene ne konfliktin gaza-izrael na detyron te jemi krah izraelit.Ne te kunderten cdo arsyetim tjeter te ben te pranosh,se edhe gjenocidet serbo- greke ndaj popullsise shqiptare ne trojet e tyre ,te ligjerohen boterishte qe kane qene dhe jane te ligjshme.Ne shqiptaret duke qene ne an te izraelit jemi ne kauzen tone te drejte dhe te ligjshme ,te vertetojme para botes,se serbia dhe greqia jane hamasi i izraelit ne tokat shqiptare,qe kane bere krime dhe gjenocid kundra kombit shqiptare.Nga ky gjenocid kurre te mos e harojme se na shpetuan kombi amerikan,dhe te gjithe shqiptaret e dine rolin vendimtar te lobit izraelit ne administraten amerikane.Shqiptar:Ne shqiptaret jemi krenare,se kurre edhe pse ushtaret dhe armet e tyre na kane vrare dhe masakruar brenda teritorit tone,kurre skemi derdhur per te vrare asnje njeri ne token e pushtuesit.Duaje veten tende dhe popullin tend dhe behu me ate qe eshte ne anen tende,ne interesin jetij te shtetit tend.

  6. Cifutet jane pushtues dhe kane 100 vjet qe bejne masakra dge genocide kunder Palestinezeve. Pushtuesit duhen shfarrosur. Vdekje e Cifuteve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *