• |
ide | kryesore

Inzaghi kundër tabùsë Lazio për arratisjen e parë të Inter: zikaltrit mund të shkojnë +4 nga Juve

F1, Sport
InzaghiInter do të sfidojë Lazion në Romë sonte në orën 20:45 me mundësinë për t’u shkëputur në renditje. Një kthim në shtëpi për trajnerin Simone Inzaghi, i cili pas shumë vitesh me bardhekaltrit, tani është në kërkim të fitores së parë kundër ish-skuadrës së tij në Olimpico. Zikaltrit nuk e kanë mposhtur Lazion në kryeqytet që nga viti 2018, por këtë herë duan të shfrytëzojnë në maksimum mundësinë për të kaluar në +4 ndaj Juventus, pas barazimit të bardhezinjve të Allegrit ndaj Genoas.

INZAGHI RIKTHEN TITULLARËT

Një mundësi e mrekullueshme për teknikun Inzaghi, i cili po përgatitet të rikthejë titullarët pasi la pushim Barella e Lautaro Martinez në ndeshjen e Champions League kundër Real Sociedad. Një barazim që i hoqi vendin e parë në grup zikaltërve, por vendimi i trajnerit ishte të ruante lojtarët e tij të mëdhenj, për t’i pasur në maksimumin e tyre kundër Lazios. Kështu, Inzaghi kthehet në formacionin standard, edhe pse emergjenca në mbrojtje do ta kthejë Bisseck nga minuta e 1 së bashku me Acerbi dhe Bastoni përpara Sommer. Në krahë të sigurtë Darmian dhe Dimarco dhe treshja e formuar nga Mkhitaryan, Calhanoglu dhe Barella në mesfushë. Përpara kthehet dyshja Thuram-Lautaro Martinez.

Megjithatë, Inzaghi ka humbur Sanchez për shkak të lodhjes muskulare. Nuk duhet harruar Cuadrado, i cili do të jetë jashtë për të paktën tre muaj, bashkë me të dëmtuarit De Vrij dhe Dumfries. Pavard do të rikthehet në pankinë, me francezin që pas ndalimit mund të marrë minuta në këmbë të mërkurën kundër Bolonjës në Kupën e Italisë.

Lexo më tej: Moviola, Juventus u penalizua në Genoa: penallti në prekjen me dorë nga Bani e ka edhe një espidod

FORMACIONI LACIAL

Në krahun e kundërt, Lazio shpreson të rrisë nivelin e paraqitjeve të tij. Skuadra e Sarrit duhet të kthejë faqen dhe të fshijë paraqitjen mediokër në Ëanda Metropolitano për të rikuperuar terren ndaj vendit të katërt, i zënë nga Roma 4 pikë distancë (Lazio është në 21). Ndeshja kundër zikaltërve do të jetë ndeshja e 161 mes dy klubeve në Serie A: 67 fitore për Inter, 54 barazime dhe 39 suksese për Lazio (nga të cilat 29 në Olimpico). Vitin e kaluar përfundoi 3-1 në ndeshjen e parë dhe 3-1 në ndeshjen e dytë.

Për sa i përket formacionit, Rovella do të mbështetet nga Luis Alberto dhe Guendouzi. Ndërsa në sulm Immobile do të ketë partnerë Zaccagni dhe Felipe Anderson. Në mbrojtje, në pritje të rikthimit të Romagnoli, Gila do të luajnë në krah të Casale, si kundër Atletico.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *