• |
ide | kryesore

Putin: Tani do të kemi probleme me Finlandën

Arkiva, Lajme, Të fundit
Putin, Vladimir Putini/ Kush është njeriu pas imazhit të projektuarPresidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar se do të ketë “probleme” me Finlandën fqinje pasi ajo u bashkua me Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) në fillim të këtij viti.

Hyrja e Finlandës në NATO shënoi një ndryshim të madh në peizazhin e sigurisë në Evropën veriore dhe shtoi rreth 1300 kilometra (830 milje) në kufirin e aleancës me Rusinë.

Ky akt, ishte gjithashtu një goditje për presidentin Putin, i cili prej kohësh ka paralajmëruar se është kundër zgjerimit të NATO-s.

“Ata (Perëndimi) morën Finlandën dhe e tërhoqën zvarrë në NATO! Pse, a kishim ndonjë mosmarrëveshje me Finlandën? Të gjitha mosmarrëveshjet, përfshirë ato të një natyre territoriale në mesin e shekullit të 20-të, janë zgjidhur të gjitha shumë kohë më parë”, tha Putin në një intervistë të botuar të dielën.

“Nuk kishte probleme, por tani do të ketë, sepse ne tani do të krijojmë distriktin ushtarak të Leningradit atje dhe patjetër do të përqendrojmë njësitë ushtarake atje”, shtoi Putin në intervistën e transmetuesit shtetëror rus Rusia 1.

Putin gjithashtu hodhi poshtë si “të pakuptimta” komentet e presidentit amerikan Joe Biden, i cili në fillim të këtij muaji paralajmëroi se Putini do të “vazhdonte” nëse merr Ukrainën, duke sugjeruar se Rusia mund të sulmojë përfundimisht një aleat të NATO-s dhe të tërheqë trupat amerikane në konflikt.

Udhëheqësi rus tha se Rusia “nuk ka asnjë arsye, asnjë interes, asnjë interes gjeopolitik, as ekonomik, as politik, as ushtarak, për të luftuar me vendet e NATO-s”, duke shtuar se Moska nuk ka asnjë pretendim territorial në vendet e NATO-s.

Nuk ka dëshirë për të prishur marrëdhëniet me ta (vendet e NATO-s), ne jemi të interesuar të zhvillojmë marrëdhëniet”, shtoi Putin.

Edhe përpara se Putin të niste pushtimin e tij në Ukrainë, ai kishte kërkuar NATO-s të kufizonte zgjerimin e saj. Megjithatë, ishte lufta që “ndryshoi mjedisin e sigurisë së Finlandës“, duke nxitur dëshirën e kombit nordik për t’u bashkuar me aleancën, tha Presidenti Sauli Niinistö në maj të 2022, kur njoftoi se vendi i tij do të kërkonte të bashkohej.

Brenda pak muajve nga aplikimi i saj, qeveria finlandeze tha se do të shpenzojë rreth 143 milionë dollarë për ndërtimin e gardheve penguese përgjatë kufirit lindor 830 milje të Finlandës me Rusinë, të cilat dikur kishin pak mbrojtje sigurie.

Finlanda përsëri mbylli të gjithë kufirin e saj me Rusinë këtë javë, mbi pretendimet se qindra njerëz po përpiqeshin të kalonin pa vizë.

Pasi u njoftua një tjetër mbyllje muajin e kaluar, kryeministri finlandez Petteri Orpo akuzoi Rusinë se “mundësoi instrumentalizimin e njerëzve dhe i udhëzon ata drejt kufirit finlandez në kushte të vështira dimri. Finlanda është e vendosur t’i japë fund këtij fenomeni.”/CNN10 Comments

 1. Merru me finlandezet merru, se e ke provu njehere ne 1939!
  Ço ke front edhe kete karin me lart….

  1. Ik o Kar se Finlanden e ka pas koloni Rusia po shiko NATO kurven qe humbi luften me barinjte e Afganistanit po beje gati bythen e pederastit perendimor per kar Rus

  1. Ju vërtetë besoni se ky diktatori do t’a kruj me Finlandën??? Ky ka lënë në Ukrainë 320 mijë të vdekur e nja 300 mijë të tjerë të gjymtuar. Vetëm me armët e NATO -s. E mposhtën barinjtë e Afganistanit!!!! Shaka e lezetshme. NATO krijoi ushtrinë afgane. Ju dha armatim. I stërviti por në momentin që ata të luftonin na dolën që s’ishin në gjendje të përballonin barinjtë. E Nato nuk do të merrej me një vend që nuk di të shëndrohet në një shtet demokratik. Çanë e i lanë se kishin humbur para e kohë të pa vlefshme.

   1. O Gimi Sumatriçja po ti lexon lajmet e karave që para 1 viti thoshin që Rusia ska as armë as mjete bile raketat i prodhonin me çipat që hiqnin nga lavatriçet🤣🙈

    1. Qe Rusia nuk prodhon “Cipa” kjo dihet dhe pranohet Boterisht. Rusia ka vetem nje fabrike per prodhimin e mikrokontroloreve , por ajo eshte me teknologji majaft te vjeter dhe nuk permbush nevojat. Rusia i importon ne treg te zi, kryeshisht nepermjet Serbise, Kines dhe vendeve te Kaukazit.

   2. Ne radh te mare mos thuaj NATO por USA, vendet e tjera te NATOs kane qene terheq me kohe nga Afganistani.
    USA nuk krijoi asgje ne Afganistan, ajo vuri ne krye nje lider lokal super te korruptuar dhe nuk beri asgje per Afganasit e thjeshte, nuk e permiresoi aspak gjendjen e tyre ekonomike, perkundrazi gjendja u perkeqesua. Talebanet me aq mundesi sa kane po bejne shume per Afganistatin dhe gjendja eshte me e mire krahasuar me kohen kur drejtohej nga USA.
    Dhe per ta mbyllur, menyra se si USA u largua nga Afganistani ishte e turpshme. Ajo u largua ne menyre te befasishme duke i lene Talebanve te gjitha armatimet dhe duke i lene te gjithe bashkundoret lokale ne meshire te fatit (tipike e Amerikaneve kjo).
    Ndryshe nga kto qe thojne se iku se e detyruan Talebanet une mendoj se ka pas marveshje me to.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *