• |
ide | kryesore

16 persona të vrarë në një sulm në Nigeri

Lajme, Të funditGjashtëmbëdhjetë njerëz janë vrarë në një sulm në Nigerinë veri-qendrore, ku përplasjet midis barinjve dhe fermerëve janë të zakonshme, tha ushtria.

Sulmi ndodhi rreth mesnatës në fshatin Mushu në shtetin Plateau, tha kapiteni Oya James.

Rajoni është në vijën ndarëse midis veriut të Nigerisë, kryesisht myslimane dhe jugut kryesisht të krishterë, dhe për vite me radhë ka luftuar me tensionet etnike dhe fetare.

Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë shkaktoi sulmin e fundit dhe kush ishte përgjegjës.

Personeli i sigurisë u dislokua për të parandaluar çdo përplasje të mëtejshme në zonë, ku vrasjet kokë më kokë midis barinjve, të cilët më së shpeshti janë myslimanë, dhe fermerëve, të cilët në përgjithësi janë të krishterë, shpesh futen në bastisjet e fshatrave nga bandat e armatosura rëndë.

Guvernatori i shtetit Caleb Mutfwang dënoi sulmin e fundit si “barbar, brutal dhe të padëshiruar” dhe u zotua se do t’i sjellë autorët para drejtësisë, u tha gazetarëve zëdhënësi i tij, Gyang Bere.

“Masa proaktive do të merren nga qeveria për të frenuar sulmet e vazhdueshme ndaj qytetarëve të pafajshëm,” tha guvernatori.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *