• |
ide | kryesore

“Nuk ka hajdut 2 metra”. Rama mbron Beqajn, nuk është vërtetuar si i tillë

Arkiva, Lajme, Të fundit
rama konferenca fund viti


Ndonwse Ilir Beqja po hetohet nga SPAK, kjo nuk e rrwzon thwnien time se nuk ekziston hajdut dy metra i gjatw. Kwshtu iu pwrgjigj Edi Rama pyetjes sw gazetrain Osman Stafa qw i kujtoi alibinw e dikurshme tw pretenduar nga kryeministri po qw tani dukej se po e vinte nw pikpyetje njw tjetwr ish basketbollist dhe ministwr si Beqja. “Por duke ju komplimentura pwr pyetjen e gjetur duhet tu kujtoj se ish ministri i shwndetwsisw nuk wshtw çertifikuar si hajdut, kwtw mund ta bwjw vetwm vendimi i formws sw prerw nga gjykata. Ai thjeshtw po hetohet prandaj pyetja wshte e pavend u mbrojt Edi Rama.

Në konferencën vjetore, kryeministri Edi Rama u pyet disa herw për ish-ministrin Ilir Beqja dhe emërimin e tij në krye të SASPAC, në një kohë që ai ishte në hetim për një tjetër akuzë.

Kryeministri theksoi faktin se në momentin e parë që Beqja u vu nën akuzë ai u largua nga detyra dhe se kjo tanimë është në dorë të drejtësisë.

Sa i përket Agjencisë të drejtuar më parë nga Beqja, Rama u shpreh se ky institucion nuk menaxhon fonde as të BE-së dhe as të donatorëve.

“Duke filluar nga fundi, Ilir Beqja në sekondën u vu nën nji akuzë , iku nga detyra. Të jemi të qartë. Ilir Beqja në sekondën që u vu në akuzë dha dorëheqjen. U hap menjëherë procesi për zëvendësimin dhe nuk është kryenegociator, ishte Koordinator i ndihmës në një institucion që për ta bërë të qartë nuk menaxhon fonde as të BE dhe as të një donatori, është një zyrë koordimi në funksionon të qeveriusë shqiptare dhe një urë komunikimi me donatorët për proceset e akordimit të fondeve të huaja, të cilat nuk kalojnë fare nga kjo zyrë. Kjo pastaj është çështje e Drejtësisë, jo e Qeverisë” u shpreh Rama.


13 Comments

  1. Hajduti eshte hajdut si 1m si 2m. Por ne Shqiperi, hajdutlleku eshte ne progresion me gjatesine mesa duket. Sa me i « gjate » aq me hajdut je. Dhe shembujt per ta vertetuar jane dy kllufat e karit basketbolliste stoli rezerve Beqja e Rama.

  2. GJKKO ka miratuar kërkesën e SPAK për masën e sigurisë “Arrest shtëpie” për Sali Berishën.

    Bëhet me dije se Berisha ndodhet në shtëpi dhe ditën e sotme nuk ka dalë nga banesa.Ka nje jave qe nuk fleh naten ky burre pis qe po lahen haqet e te vrareve e te djegurve ne gerdec,vjedhjet miliarda eurove neper toka e ndertime shtuar ketu drogen qe qarkulloje 2005-2013 me grupin e gatshen te Lumneshit ne lazarat dhe muli qe i ruante gjate udhtimit me mak e shtetit dhe ne fund do vuaj ate qe i beri fatos nanos.

  3. Kur karoministri tha qe nuk ka hajdut 2 metra, ju shqiptaret e keqkuptuat pasi nuk degjoni mire nga “trutë”.
    Karoministri donte me thene qe nuk ka vetem 1 hajdut 2 metra, por jane gjithmone 2 hajdute si akullore nga 2 metra, ku njerit prej tyre ja hajne dardhat, manderinat, luleshtrydhet dhe qepët pas shpine…..

  4. Nuk je 2 Metra o hajdut por je 195 cm! Edhe ta marish te vertete karllekun qe thua o kar, ti je nen 2 metra.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *