• |
ide | kryesore

Publikohet lista e bashkëpunëtorëve të dyshuar të Jeffrey Epstein

F1, PaparazziSë fundmi janë publikuar mbi 900 faqe dokumente që përmbajnë informacione për bashkëpunëtorët e dyshuar të Jeffrey Epstein.

Këto dokumente zbulojnë një listë me emra befasues, duke ngjallur interesim të ri për skandalin. Megjithatë, prania e këtyre individëve nuk i implikon domosdoshmërisht në ndonjë aktivitet kriminal ose përfshirje në abuzimet e Epstein.

Mes figurave tashmë të njohura të lidhura me Epstein, si Princi Andrew dhe Bill Clinton, dalin emra të rinj, përfshirë ish-presidentin Donald Trump.

Dokumentet vënë në dyshim Johana Sjoberg për marrëdhëniet e saj të supozuara ose shërbimet e masazhit për Trump, por ajo mohon çdo përfshirje të tillë.

Theksohet se disa prej këtyre personaliteteve të famshme mund të kenë lidhje të rastësishme me rastin, si ngjarje të përbashkëta ose udhëtime, pa prova të përfshirjes së drejtpërdrejtë në krimet e Epstein.

Emrat që shfaqen në listë

Lista përmban  George Lucas, Marvin Minsky, Alan Dershowitz, Michael Jackson, David Copperfield, Papa John Paul II, Oprah Winfrey, Jean Luc Brunel, Leslie Wexner, Tom Pritzker, Bill Richardson, Al Gore dhe Stephen Hawking, ndër të tjera. Është thelbësore të theksohet se këto përmendje nuk nënkuptojnë faj, por vendosin lidhje me rastin.

“Janë njerëz që mund të kenë qenë të punësuar, janë njerëz që mund të kenë shkuar në darkë ose në një koktej në shtëpinë e Jeffrey Epstein,” tha analisti ligjor i CBS News, Rikki Klieman.

Epstein, i akuzuar për krime se*suale, i dha fund jetës në një burg të sigurisë së lartë në gusht 2019, ndërsa Ghislaine Maxwell u dënua me 20 vjet burg në vitin 2022 për përfshirjen e saj në këtë rast dhe bashkëpunimin me Epstein në aktivitetet e tij të paligjshme që përfshinin të mitur./Lapsi.al1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *