• |
ide | kryesore

U premtua shëndetësi falas/ Shqiptarët rekord europian për shpenzimet te mjeku

Arkiva, Lajme, Të funditSipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), të përditësuara së fundmi, në vitin 2021 një shqiptar ka shpenzuar mesatarisht për shëndetin 465 dollarë. Prej kësaj shume 59.7% (ose ndryshe 277 Dollarë) janë përballuar nga xhepi dhe pjesa tjetër 39.7 për qind nga shpenzimet e qeverisë.

Në krahasim me gjithë vendet e tjera të Europës (pa përfshirë ish shtetet e bashkimit Sovjetik), Shqipëria mban rekord për shpenzimet nga xhepi.

E dyta pas nesh është Maqedonia e Veriut, me 41.7%, e ndjekur nga mali i Zi (38.1%), Serbia (35.8). Treguesi më i ulët në rajon është në Bosnjë Hercegovinë (30.7%), ndërsa të dhënat për Kosovën mungojnë.

OBSH përllogarit se ndërmjet 2015 -2021 shpenzimet e shqiptarëve për shëndetësinë u rritën me 82 për qind. Përgjatë kësaj periudhe pandemia Covid-19 duket se ka dhënë një ndikim jo të zakontë.

Në vitin 2013 kur erdhën në pushtet, socialistët premtuan “shëndetësi falas”, por pas ardhjes në pushtet politika e tyre u fokusua në dhënien e koncensioneve dhe PPP, që rezultuan në afera të zhurmshme korrupsioni.12 Comments

 1. Si te lesh nje kryeplehre si Fico ne qendren me te madhe qe ofron sherbim shendetesor kuptohet qe vetem fasade do kete dhe zhvatje! Persa kohe mjafton te jesh motra apo burri i putanes lakuriqes nudis apo hajdutes, qe te behesh drejtoresha me e madhe e ketyre sherbimeve- ske cfare te presesh tjeter vec hajduterise nepotizmit dhe shkaterrimit te ketij sherbimi!

  1. po po, dhe si te kesh ca sharlatane mjeke qe i bejne furce asaj nga mengjesi ne darke, nga fb te fotot, se punojne gjate orarit qe duhet te ishin ne QSUT ne privatrin ngjitur a te Medreseja a te ish plografiku ne orarin e punes, duke bere anatomopatologun, gastrohepatologun, e me rradhe

  2. Sot ne Shqiperi ka shume pak profesioniste ne fushen e Mjeksise pa llogaritur qe ende vazhdojne largohen Pagan e ulta dhe kushtet e punes Ne Spitale sot mungojne shume medikamente korrupsioni shume I perhapur nese nuk fut doren ne xhep nuk te ze njeri me dore , akoma me e rende nese paraqitesh ne spital shume Doktore te rekomandojne privatin Aty ku punojne edhe vete pune te dyte

 2. Besoheni Nastradinin o popull se do bente shendetesine falas , e kuptoni tani. Tani do shpike vdekjen falas pasi ketu mbeten vetem brezi i trete. Edhe nga vdekja do fitoje kjo bande.

  1. Nuk jam dakord me ju qe fajsoni Ramen per te gjitha.Fajin e ka Saliu.Ai Po na pengon ritjen e rrogavet e pensioneve,dhe shendetesine falas te qe veriut.I vodhi gjithe parate ketij shteti,e cfaj ka Rama tani?

 3. shqiptarët duhet të kujtohen se para Saliut janë drejtuar edhe nga tre kryeministra të tjerë me simptomat e një skizofreni: Sulejman Delvina, Ahmet Zogu dhe Enver Hoxha. E kuptoni tani që gjendja jonë aktuale është rrjedhojë e sëmundjes nervore që kanë pasur kryeministrat tanë: Delvina, Zogu, Enver Hoxha dhe Sali Berisha?!Shqipkaret akoma nuk kane kuptuar se duke i dhene para doktoreve behen vete popull qe i pelqen korrupsioni

 4. ne 100 vjet shtet kryeminstri te pa shkollum me vese jane hoxha( kanibali nuk ka arrite te marre asnj semester provime) e rama ka marre 3 vite per piktor , fatkeqsisht qe perfqasuesi i veseve sot me ndihmen e sorosit ( homo sorosit te vogel ) po promovon kurtizane e homo .

  1. O i pa emër 13:53!!! Nga ata që permende vetëm Enveri ka qenë i tillë dhe këtë e treguan veprat e tija mizore. Dhe më keq akoma!! Harron Edverin që
   është me kartelë që nga veprat ndoshta është më keq se vetë babai i tij shpirtëror!!!
   Të lesh përsëri në mjerim shqiptarët dhë ti detyrosh 1 milion të largohen kjo do t’a kishte zili Enveri dhe armiqtë e Shqipërisë që po zbatojnë planin sërb të pastrimit të vëndit.
   Dhe zë në gojë personalitete që e bënë Shqipërinë dhe e shkatërruan komunistët e Enverit.
   Që u bë nga demokratët e Berisha dhe po e shkatërron
   Edveri!!!

 5. KUSH TE RRJEPI ME SHUME NGA LART EDI RAMA VILMA NUSHI MINISTRESHAT BALLUKU DHE NJE LISTE PA FUND ME. VEMJE QE VETEM FASADA DIN TE BEJNE! MIRE JA BENI KETIJ POPULLI QE JU DURON !

 6. Falas ketij nuk ja jep as Elisa qe s’harxhon asgje, perkundrazi kenaqet, jo me mjekesia qe ka kosto te jashtezakonshme. Vetem budallenjte nuk e kuptuan qe ne fillim se kjo ishte nje genjeshter e madhe, si shume te tjera qe pasuan. E gjithe qeverisja e rilindjes (se me socializmin s’kane asgje te perbashket) mund te permblidhet me dy fjale: hajdutllik dhe propagande

 7. fajtoret e shendetesise se munguar falas jane vete shqipot qe ju mbushin xhepat duke filluar qe tek roja e pavionit e deri tek sanitaret ……ti gezoni dhe hic mos u ankoni ….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *