• |
ide | kryesore

Rreth 2 mijë pensionistë italianë në Durrës për të jetuar: Kursejmë 25 mijë euro në vit

Arkiva, Lajme, Të fundit
Durrës“Mirë se vini në Shqipëri, kjo është parajsa e pensionistëve italianë”. Kështu e nis artikullin e saj dedikuar pensionistëve italianë që kanë zgjedhur vendin tonë për të kaluar pleqërinë, e përditshmja italiane Tgcom24.

Gazetarja e emisionit “È sempre Cartabianca” bëri një udhëtim në Durrës për t’u takuar me një grup bashkatdhetarësh, të cilët kanë zgjedhur të ndryshojnë shtet dhe të zhvendosen në qytetin bregdetar pas daljes në pension.

“Ka një konventë dypalëshe mes dy kombeve, sipas së cilës Italia, duke lëvizur vendbanimin këtu dhe duke qëndruar më shumë se gjashtë muaj në vit, detyrohet t’i japë një pension bruto”- rrëfen një pensionist duke nënvizuar se tani është në gjendje të përfitoje 1500 euro në muaj në vend të 1150 që ishte më parë duke mos u taksuar.

“Duke bërë disa përllogaritje, këtu mund të kursejmë deri në 25 mijë euro në vit”, shton një tjetër pensioniste, e cila u vendos me bashkëshortin e saj. Në Itali, nëse arrijmë të kursejmë pesë mijë, ishte një mrekulli-shton me tej.

Sipas tregimeve të pensionistëve italianë nuk është vetëm portofoli që përmirësohet, por edhe cilësia e jetës. Në Shqipëri, në fakt, kostoja e mallrave dhe e shërbimeve është shumë më e ulët, kështu që është e mundur të kënaqeni me disa ushqime të tjera: aperitivë, SPA, kurse kërcimi dhe darka restorantesh. “Një pjatë spageti me fruta deti kushton 7,5 euro, një pjatë e mrekullueshme e skuqur me fruta deti kushton më pak se dhjetë”, shpjegon Isabella Ruggeri, e cila punon në një agjenci që merret me transferta jashtë vendit. “Që nga pandemia, rreth dy mijë pensionistë kanë mbërritur këtu.”, -rrëfen ajo.8 Comments

 1. Sa te trash keta italianet.
  Vin sot e jetojn ne diktatur.
  Pse nuk erdhet kur ishte berisha.
  Te jetonit te lumtur e te lire ne demokraci.

  1. Pse ça diktature ka italia???

   Ne qe jetojme këtu po që po na e pijmë gjakun me çmimet e larta,mungesen e sherbimeve shtetit rendit narkobandshteti nuk ka.siklet me italianet, biles i duhen qe ca bythqira si ti të bejne palo ironi
   Shko fshi buzet nga muti dhe sperma e fuges

  1. Rama nuk guxon te sillet keq me te hujt ,ne veqanti me italianet,kan ketu karlo bolen qe do kujdest per vllezer.!

 2. Kjo asht vazhdim i genjeshtrave ma te mdhaja per ato qe nuk e njohin jeten ne Itali e per ato qe nuk njohin shqipnin,
  25 mij euro nji pensionist nuk i merr ne vit flash per normale cka mutin han nji italiano kur cmimet jan ,,!?njisoj

 3. Eshte e verte qe me nje pension italian te kurseke ne Shqiperi ne nje vit 25000 mije euro, wshte genjeshter me bisht . Se sa eshte pensioni ne Itali 5000 Euro, qe na kursekan keta 25000 ne nje vit Pa llogariteni, a do paguaje hotelin, banesen, jetesen, makinen, me cmimet ppo thuaj te barabarta me Italine, lind pyetja, nga dalin kaqe shume kursime.,,,,,,MASHTRIM PURO, mbase kjo eshte sherbimi i rradhes per kete qeveri korrupsioni.

  1. Xixa artikullshkruesi ka qene i pire kur ka shkruar kete artikull. Ata sikur mos hane e pine asgje i duhen edhe nja 7000 euro ti mbushin 25 mije qe gjoja kursekan ketu tek ne.1500( euro)x12( muaj)=18000 euro viti. Me kujtohet kur Shqiperia komuniste e 1988 fitoi cmimin e pare ne bote per mireushqyerjen e popullates, mbajtur ne Meksike, ne nje kohe kur ne cdo gje even kishim me tollona, me racion, edhe vezet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *