• |
ide | kryesore

Deklaratat e Dumanit/ Lubonja: SPAK i ka provat për McGonigal, por nuk vepron

Arkiva, Lajme, Të fundit
lubonjaShkrimtari dhe publicisti Fatos Lubonja ka komentuar deklaratat e fundit të kryeprokurorit të SPAK, Altin Dumani lidhur me hetimet e kësaj strukture. I ftuar në studion e “Open” në News24, Lubonja u shpreh se deklaratat e Dumanit ishin evazive dhe se duke i interpretuar ato mund të kuptohet se SPAK ka pavarësi totale me ligj, por problem mbetet integriteti i prokurorëve apo gjykatësve.

“Ata thonë se me ligj kanë pavarësi totale, por problem mbetet integriteti i prokurorëve apo gjykatësve. Në këtë aspekt ai ka dhënë një përgjigje evazive duke nënkuptuar se aty ka njerëz që nuk janë të pavarur” – tha Lubonja.

Sa i përket rastit McGonigal, Lubonja tha se ka mjaftueshëm prova që kanë dalë nga gjyqi i ish-agjentit amerikan në SHBA, ndërsa theksoi se Prokuroria e Posaçme mund të zhvillojë hetimet e veta.

“Sa i përket Ramës ai tha se nuk ka rëndësi personi, por provat. Për mendimin tim ka shumë prova që kanë dalë nga gjyqi i McGonigal në Amerikë. Që ky duhet pyetur nuk ka nevojë për prova të tjera. Prokuroria kërkon dhe heton për prova, aq më tepër që ka prova në SHBA.

Sot për sot nuk e shoh drejtësinë. Drejtësia e vonuar nuk është drejtësi. Përgjigjet e tij ishin evazive, padyshim. Nga njëra anë tingëllon pak si propagandë, sikur justifikon punën e strukturës”, – u shpreh Lubonja. ©LAPSI.al10 Comments

 1. SPAK, si një prokurori speciale antikorrupsion, edhe pse po godet klasën politike, atë në pushtet dhe opozitë, nuk ka shfaqur deri më sot shenja të protagonizmit politik, apo keqpërdorimit politik. Fakti që qeveria është e shqetësuar prej tij, është lajm i mirë edhe për qeverinë, edhe për SPAK. Lajm i keq do të ishte t’i shikonim si dikur prokurorët që dënonin Fatos Nanon si kryetar opozite, se si përqafoheshin me Sali Berishën, që ishte prokurori real.

 2. ANDI BUSHATI DDHE FATOS LUBONJA E TALLIN KEQ YMER KELLIREN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE NUK I OFROHET ASKUSH AFER thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KOL KYCIT SALLAKS FRRYK CYPIT MUT VELIUT KAR BOLES BOLINO DENIS MINGES DHE EDI RAMES

 3. EDI RAMA I KA PERDORUR MINISTRESHAT PER PUNE TE PISTA !ESHTE NJE EPSHTEJN I NDYRE KA GJASA TE PERFUNDOJE SI AI! thotë:

  Po Elisa cfare. Roll ka me MConigal Duke e takuar kete person ne Hotele? SI. SEKSERE? SI ESKORTE ELITE? SI SPIUNE ?

 4. Sot e dha një sinjal Dumbani ; po edhe ka mundësi që ndonjë prokuror flirton me pushtetin !!!! Pas do kohësh do thot , kan ngrën dardha mbrapa meje ! Dhe do vazhdoj me gjith frutat !

 5. ANDI BUSHATI E FATOS LUBONJA E TALLIN KEQ ZAGARIN E MJERUAR POSHTERUAR SHQELMUAR FRUSTRUAR SEXUAL YMER KELLIREN thotë:

  ARRESTOHET YMER KELLIRA :POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT

 6. Fatosi i Enverit mbeti ki gjithë jetën …. Dallkauk ….. Mbasi lajmet mirë jashtë vendit vjen me energji në shërbim të diktaturës …

 7. E si mundet Aspaku të veprojë kundër Ramës që për çfarë ka bërë duhet të ishte i pandehur prej kohësh.
  Por si mund t’a bëjë drejtuesi i saj që e tëra familje e tij ka një histori tepër dalluese e komprometuese me ish sistemin diktatorial Enverist!!!
  Si mundet që i gjithë ky grupim militantësh të lidhur keq me ish sistemin juridik të diktaturës të lëshojë gjithë përpjekjet dhe energjinë kundër opozitës dhe drejtuesit historik e promotorit të shembjes së diktaturës,duke e izoluar!!
  E si mundet kjo organizatë e PS do mund të veprojë kundër punëdhënësit të tyre Rama!!!
  Ata janë veçse ushtarë të neodiktatorit e neodiktaturës se tij. Dhe janë po ashtu bashkëpunëtorë në shkatërrimin e vendit dhe çpopullimit të saj.
  Bashkëpunëtorë si antishqiptarë si dhe ai që historia do t’i gjykojë e që një ditë do përgjigjën ligjërisht.

 8. Aferën e McGonigal me Ramën nuk e zbuluan prokurorët e SPAK-ut po prokurorë amerikanë.
  Duhet të përfundojë gjyqi në Washington, e mandej mbi bazën e provave të prokurorisë amerikane të verifikuara nga po gjykata amerikane, ka të drejtën edhe SPAK të meret me shqiptarët që ka njollosur ai e Rama.
  Ishte shumë i saktë Dumani kur theksoi që SPAK-u nuk do të meret me emra, por me fakte e prova.
  Sa i takon historisë aktuale të SPAK me Berishën, duket kjartazi se për Berishën nuk ka asnjë provë e fakt për ta penalizuar ate lidhur me çështjen Partizani.
  Gjykata speciale mund ta ndëshkojë ate penalisht, vetëm me akuzën se i ka ofenduar të gjithë ata duke i quajtur publikisht me qindra herë “grup i strukturuar kriminal”.
  Cilido prej tyre e ka të drejtën që qoftë vetëm për këtë akuzë, të kërkojë ndëshkimin e tij për shpifje nëse ai nuk paraqet prova për të gjithë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *