• |
ide | kryesore

Dënohet në Londër “ambasadori” shqiptar! Trafik njerëzish me pasaporta false

Arkiva, Lajme, Të fundit
Dënohet në Londër “ambasadori” shqiptar! Trafik njerëzish me pasaporta falseNjë kontrabandist shqiptar është burgosur në Angli, pasi komplotoi për të sjellë 16 emigrantë shqiptar në Britaninë e Madhe, duke u pajisur me pasaporta false të BE-së dhe duke bërë prenotime mashtruese të linjave ajrore.

Shtetasi shqiptar Sait Ruci përdori një kartë identiteti të rreme italiane dhe vodhi identitetin e një njeriu të pafajshëm, për të hapur llogari bankare, të përdorur për të blerë bileta ajrore për në Mbretërinë e Bashkuar.

Emigrantët, të gjithë nga Shqipëria, paguanin një pasaportë false të BE-së dhe një biletë ajrore për në Britaninë e Madhe. Kriminelët mund të paguajnë mbi 10,000 £ për person për këtë lloj lehtësimi.

Ruçi u dënua sot me tre vjet në Gjykatën e Kurorës në Isleworth, për komplot për të ndihmuar imigracionin e paligjshëm.

Në shumë raste, dokumentet dhe rezervimet mashtruese janë identifikuar nga linjat ajrore ose autoritetet evropiane të aeroportit përpara nisjes. Gjashtëmbëdhjetë individë udhëtuan për në Mbretërinë e Bashkuar, por dokumentet e tyre u zbuluan si false nga oficerët e Forcave Kufitare pas mbërritjes.

Me bashkëpunimin e aeroporteve dhe linjave ajrore, hetuesit e Home Office ishin në gjendje të lidhnin prenotimet, së bashku dhe t’i gjurmonin tek Ruçi.

Analiza e celularit të Ruçit zbuloi edhe më shumë dokumente false, gati për t’u përdorur për qëllime kriminale. Ruçi tani do të trajtohet si shkelës i shtetasve të huaj dhe mund të largohet nga Britania e Madhe pas referimit në Ministrinë e Brendshme.

Chris Foster, Zëvendës Drejtor i Hetimeve Kriminale dhe Financiare në Home Office, tha: “Dënimi i sotëm është rezultat i një bashkëpunimi të fortë mes agjencive për të sjellë para drejtësisë këtë kontrabandist njerëzish. Sot kemi hequr një hallkë tjetër në zinxhirin e kriminelëve të organizuar që lehtësojnë hyrjen e paligjshme në MB. Unë jam mirënjohës për përpjekjet e palodhshme të oficerëve që identifikuan dhe hetuan këtë rast kompleks.”Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *