• |
ide | kryesore

Putin udhëton drejt një vendi të NATO-s, takim “kokë më kokë” me Erdogan në Ankara

Arkiva, Planet, Të funditPresidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Turqinë anëtare të NATO-s për të takuar Presidentin Tajip Erdogan më 12 shkurt, tha të mërkurën një zyrtar turk. Vizita e Putinit do të jetë e para e tij në një anëtar të NATO-s që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022.

Mundësia e Putinit për të udhëtuar jashtë vendit ka qenë e kufizuar që nga marsi i vitit të kaluar kur Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi një urdhër arresti kundër tij për deportimin e supozuar të fëmijëve ukrainas në Rusi, një krim lufte. Rusia e mohoi akuzën dhe e quajti këtë veprim të egër, por tha se ishte ligjërisht i pavlefshëm në çdo rast, sepse Rusia nuk është anëtare e ICC.

Turqia gjithashtu nuk është palë e Statutit të Romës të ICC-së, kështu që Putini mund të udhëtojë në Turqi pa frikë se do të arrestohet sipas urdhër-arrestit.

Turqia ka kërkuar të mbajë marrëdhënie të mira me Moskën dhe Kievin që kur Rusia pushtoi Ukrainën. Ajo ka ofruar mbështetje ushtarake për Ukrainën dhe ka shprehur mbështetje për integritetin e saj territorial, por gjithashtu kundërshton sanksionet ndaj Rusisë në parim.
Ankaraja po kërkon të bindë Rusinë që të kthehet në të ashtuquajturën Nisma e Kokrrave të Detit të Zi pasi Moska u tërhoq korrikun e kaluar, duke i dhënë fund një viti eksportesh të mbrojtura nga portet ukrainase në mes të luftës. Erdogan tha se alternativat ndaj marrëveshjes nuk mund të ofrojnë një zgjidhje të qëndrueshme.2 Comments

  1. Turqit që duan të rinë në dy kolltuqe. Vend i Natos dhe pret një kriminel lufte.
    Nëse ka këllqe ky Erdogani t’a arrestojë ndryshe mos të bëjë politikën mirë me Amerikën dhe mirë me Putin!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *